Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 10 Дек 2016, 19:08

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 75 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 12 Авг 2012, 08:46 

Ето какво стана гроздовата ракия след около 1 година отлежаване с дъбов чипс (смес от български чипс печен от мен и силно изпечен френски - и двата чипса от агроаптеката от тези най-обикновените). Ракията беше 50-55 градуса. Чипса преди да го сложа 10 дена го киснах във вода като всеки ден сменях водата като изливах старата и добавях вряща вода. Първите дни такива боклуци се отделят и така мирише гадно на дъска че ако такъв чипс се сложи направо в ракията ще я прецака, но след изкисване е екстра. Сега ракията няма никакъв мирис или вкус на дъска - изобщо не се долавят такива нотки. Има карамелен аромат и аромат на коняк. Цвета много ми харесва също. Толкова обаче според мен й стига затова махнах чипса тия дни.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Авг 2012, 06:06 

Местожителство: Варна
Това с кисненето смятам да го прилагам за в бъдеще! Моята /гроздова/ я държах два месеца с по 3 гр/л. френски средно печен и само изплакнат чипс! Резултата беше много наситен цвят с добър аромат без дъсчени миризми, но след наливане в бутилки имаше утайки. А беше прецедена!
Да попитам-възможно ли е да се изпари почти половината от ракията и да падне градуса с 5* за два месеца в отворен бидон от жегите?
Изключвам варианта с чужда намеса :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Авг 2012, 06:24 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Змей,при мен се изпарява около 500 гр дневно,при теб е нормално да е повече :lachtot: Сега сериозно...ще имаш алкохолни загуби,но за количествени не мога да кажа нищо.Може би в жегите ще се изпари водата,както и алкохола,паралелно със загуба на градус...например в 5л тенджера преди време бях сложил прясна ракия покрита с тензух,която беше с градус 58,около 20 дни по късно....вече беше около42,при околна темп. 22 целзий.На един колега от форума не му се вярваше,но фактите са си факти,така,че всичко е възможно :) Хубаво е да не я държиш отворена дълго време,за да не съжаляваш после :thumbs1:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2012, 22:09 
Аватар

Колеги,някой има ли опит със калифорнийски дъбов чипс?На пакетчето пише American Blend-Калифорнийски дъб.Чудя се да го слагам ли на току що изварена гроздова ракия,или да търся френски дъбов чипс?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2012, 23:05 
Аватар

Местожителство: Пловдив
reddevil, калифорнийски дъб не се използва във винарската практика! Има доста видове калифорнийски дъб, но те нямат нищо общо с американския дъб Quercus alba, който реално се използва във винарството и то с голям успех. Някой може да каже и друго, но за мен това е преплитане на криво разбрана романтика, грешна информация и глупост от страна на търговеца. Можеш ли да качиш снимка?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Окт 2012, 06:58 
Аватар

Изображение

малко е лоша снимката,но е правена с телефон

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Окт 2012, 07:45 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Супер си е снимката :D Не е калифорнийски дъб, но поне е американски (като ботанически вид). Можеш спокойно да си го ползваш.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Окт 2012, 09:24 
Аватар

Благодаря,мисля да пробвам със половината от ракията,а за другата да взема френски чипс.А ако се смесят американски и френски чипс,или да не рискувам?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2012, 12:02 
Аватар

Нямаше средно печен френски чипс,а не ми се чакаше да поръчвам и взех силно печен,но май стана много тъмен цвета :D Другата половина я направих със американски,ама май и той е силно печен.А за сливова ракия кой чипс е най-подходящ?В магазина ми казаха,че този френския бил за плодови ракии,но все пак искам и вашето мнение,видях че има и от акация.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2012, 10:42 
Аватар

Колеги,изключително съм доволен от резултата,който се получи!Държах чипса една седмица и аерирах две седмици със помпичка за аквариум,разредих ракията до 46 градуса и въобще не се усеща,по принцип до сега винаги съм я оставял на 43 градуса!Влиза като водичка,можеше и въобще да не я разреждам.Определено има ефект от аериране,а и със двата вида чипс,стана приказка :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2012, 11:34 
Аватар

Местожителство: В.Търново
При разреждането има ли нотки на помътняване или леко побеляване ?
И на колко % алкохол ти стоя по време на аерирането с дъбовия чипс ?
Снимай една чаша неразредена и една разредена на цветна покривка или на някаква плочка. Слънцето или светлината да идват отгоре или странично.
Благодаря.

Всичко това го пиша понеже имам съмнения относно аерирането с помпичка в присъствието на чипс и концентрат около 60 гр.
Макар че последно снощи разредих една сливарка от 66 на 45 след едномесечен престой с чипса и едноседмично непрекъснато аериране и после разклащане от време на време.
По същия начин една предишна кайсиева ми помътняваше леко при разреждане от 55 на 42 примерно, а иначе на вкус беше убийствена, мека, хлъзгава :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2012, 13:30 
Аватар

Местожителство: Сливен
а като пускате въздух с помпичката не пада ли градуса

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2012, 15:11 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Ми то и в бурето пада градуса :)
Аз слагам една псевдозапушалка на тубата от смачкана найлонова торбичка. Пада слабо - 2-3 гр. за седмица аериране

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2012, 17:03 
Аватар

Местожителство: Сливен
питам защото при мен градуса падна с 3 за два дена аериране по 20мин.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Окт 2012, 18:15 
Аватар

Утре ща кача снимка,но имам само разредена ракия.Иначе не съм забелязал да се е размътила.Аерирах я две седмици по един час на ден,пъвоначално беше 52 градуса,преди да я разредя беше паднала на 49градуса.Снощи обилно се почерпихме с приятели и днес няма оплакване :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 75 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Часова зона: Европа/София