Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 09:39

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 75 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 21 Окт 2012, 19:21 
Аватар

Вчера реших да си сипя една малка, която е отлежавала с чипс поне 6 месеца (френски, средно печен, мисля че 1 гр/л). Тъй като беше късно и не ми се разреждаше, реших да си сложа бучка лед - ракията е 70° :o . По принцип, когато е разредена на 40° малко бие на дъска - така казва всеки който я е опитвал (по скоро не на дъска, а че вкуса е неопределен, леко натрапчив). Интересното е, че не разредена беше по-вкусна, с по пълен/плътен вкус. Може ли да се каже, че ако й сложа отново чипс и я подържа известно време, при разреждане ще постигна вкусът й, какъвто е сега, но не разредена?

П.П. Чипса само съм го изплаквал, без да го кисна. Имам чувството, че ако го кисна в вода за ден-два, няма да е така "остра" миризмата и овкусяването на ракията ще става по постепенно/бавно, но за сметка на това, без опасност от биене на дъска.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Окт 2012, 23:44 
Аватар

Местожителство: Сливен
stanilabg написа:
Вчера реших да си сипя една малка, която е отлежавала с чипс поне 6 месеца (френски, средно печен, мисля че 1 гр/л). Тъй като беше късно и не ми се разреждаше, реших да си сложа бучка лед - ракията е 70° :o . По принцип, когато е разредена на 40° малко бие на дъска - така казва всеки който я е опитвал (по скоро не на дъска, а че вкуса е неопределен, леко натрапчив). Интересното е, че не разредена беше по-вкусна, с по пълен/плътен вкус. Може ли да се каже, че ако й сложа отново чипс и я подържа известно време, при разреждане ще постигна вкусът й, какъвто е сега, но не разредена?

П.П. Чипса само съм го изплаквал, без да го кисна. Имам чувството, че ако го кисна в вода за ден-два, няма да е така "остра" миризмата и овкусяването на ракията ще става по постепенно/бавно, но за сметка на това, без опасност от биене на дъска.

миналата год.и аз се прецаках .Но тази го изскисвам запарвавам и всичко е ОК. :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2012, 11:12 
Аватар

Ето снимка на ракията със френски чипс,нямам не разредена за да се сравни,но не мътна,няма и утайки.

http://prikachi.com/images/666/5404666T.jpg

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2012, 11:19 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Снимай я на бяло-шарен фон, и светлината да идва отстрани.
Абе как да го обясня и аз не знам - забелязва се едно побеляване на цвета - не че е мътна, не че не прозира, но има някаква разлика, сякаш чашата е изпотена.
Същото става и като се пусне лед вътре - той се разтваря, охлажда ракията и тя си променя цвета - освен че избледнява (което е нормално защото я разрежда водата) и малко става по-непрозрачна.
Не се забелязва лесно, особено от хора на градус :) , но мен ме гложди, че го има.
Сега като сваря джибровата ще тествам няколко варианта - средна фракция в началото, средна фракция в средата и средна фракция в края - 3 малки бутилки ще заредя с чипс и ще ги държа отделно без аериране. Отделно ще заредя и 4-та бутилка от общата ракия, разредена на 42% и пак отделно. А общата ще я аерирам в тубата пак с помпичката.
След време като забележа (ако забележа) въпросното помътняване при разреждане - ще сравнявам с другите проби.
Само да кажа, че по време на варенето постоянно разреждам малки количества и опитвам - няма и намек за помътняване. А същата ракия след аерирането с чипса и отлежаване месец - при разреждане леко помътнява и опалесцира.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2012, 12:08 
Аватар

Ами времето днес не е особено слънчево,а вътре в стаите е тъмно,ще видя как да направя друга снимка :) Не знам,на мен ми се вижда,че е добре.Разреждам със трапезна вода ''Бистра'' от Пени,от Кауфланд ''Тера Нова'' също става,и двете са на Горна Баня.При теб да не би от водата да е нещо?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2012, 12:16 

Местожителство: Варна
Май не помътнява от разреждането, а от чипса! Миналата година сложих по 3 гр/л. френски средно печен в тензух, но не го изплакнах дори :datz: . Резултата беше мътилка на парцали в бутилките след разреждането. При разклащане се получаваше ефект на "запотена чаша", което въобще не и попречи да свърши за отрицателно време :zauf2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2012, 12:43 
Аватар

Моя чипс беше френски силно печен-2гр/литър,попарих го само за 4-5 мин. във вряла вода,след това го измих със студена и го сложих в тензух,няма утайки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2012, 14:19 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Според мен по-скоро е в комбинацията чипс,висок градус,аериране и пак казвам - не става дума за никакви мътилки - съвсем лека промяна на цвета или по-скоро на прозрачността му.
Не съм пробвал първо да разредя до 40-45 и после да аерирам с чипса или без него. Даже съм убеден че няма да се появи ако го направя така. Но пък при по-висок градус на ракията екстракцията от дъба е по-голяма. Имаше някъде дадена даже оптимална температура и алкохолен процент за екстракция - не е по-висок от 60% по спомени.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2012, 17:15 

Купих си средно печен дъбов чипс от фланкер и пробвах с него как се държи ракията. Наистина като се добави направо без изкисване няма мирис на дъска. Обаче и тук крайния резултат повече ми харесва като се изкисне с гореща вода чипса предварително.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2012, 22:15 

Местожителство: София
Добре де ,къде някой видя на френския дъбов чипс упътване при ползване за концентрати?
Чипса е за вино.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2012, 11:24 

За тези които нямат бурета няма друг начин освен чипс... И по мои наблюдения най-добра става ракията с "изхабен" чипс, тоест много киснат с вряла вода, 10 дена примерно! И да отлежи ракията с малко чипс 1 година. Аз поне повече не мога да я изтрая.
Сега като правя бяло вино ще пробвам после изхабения чипс от виното как ще се отрази на ракията (чипса го купих заради виното).

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2012, 12:02 

Местожителство: София
Освен чипса има и други подобен род продукти само ,че те не са така надробени...има парчета ,летви...за бг фирма не се сещам да предлага...но ето една унгарска с бг представител...може да се допитате,аз съм ползвал техни продукти но закупувани от Винария...
http://www.trusthungary.hu/news.php?id=eng_kepviseloink

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Окт 2012, 12:15 

слагам български чипс без никаква промивка и не съм имал никакви проблеми като дъх или тем подобни

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Окт 2012, 12:34 

Зависи и за каква ракия. На димятовата, сливовата и джанковата много им отива дърво. Ама като пробвах последно с кайсиева - много ароматна и хубава, е не й отива дърво и това е. Губи се от аромата.
В края на краищата всеки си има вкус де...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Окт 2012, 21:32 
Аватар

Joro Polimera написа:
Зависи и за каква ракия. На димятовата, сливовата и джанковата много им отива дърво. Ама като пробвах последно с кайсиева - много ароматна и хубава, е не й отива дърво и това е. Губи се от аромата.
В края на краищата всеки си има вкус де...

Това е защото не си опитал с кайсиев чипс....
В двора на жена ми има една стара кайсия. Миналото лято роди много, но ги нападнаха червеи и бързо взеха да падат.Събрах ги в един бидон сложих нужното количество захар и прекипяха. Никога не бях правил кайсиева защото не съм фен на плодовите ракии. Сипах я в една 15 литрова дамаджана и се чудех с какво да я омекотя. Отрязах един клон от кайсията и с брадвичката накълцах трески от сърцевината му. Тя е доста по тъмна на цвят от останалата дървесина. Опекох ги във фурната и те станаха с още по наситен цвят. После сложих 5-6 15 сантиметрови парчета от чипса с дебелина на молив.... и я забравих.
Тази пролет я разсипах по шишета и трябва да ви кажа че не вярвах на очите си... и на небцето също. Цвета и бе жълто-оранжев... няма такъв цвят нито едно уиски. Отива повече към цвета на фантата, но по блед. На вкус е доста мека а аромата на кайсия се усеща доста след като е минала към долните храносмилателни етажи....
Но гроздовата си е гроздова... :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 75 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5

Часова зона: Европа/София