Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 06:22

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 39 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 11 Окт 2011, 22:18 

Местожителство: София
може би не се изразих правилно-имам предвид бидона от снимките...да се види отвътре..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2011, 15:02 

ilu6a написа:
Преди да правиш това-би ли снимал охладителя отвътре?
Прикачени файлове:
Picture 1188.jpg
Прикачени файлове:
Picture 1189.jpg
Прикачени файлове:
Picture 1186.jpg
[
Прикачени файлове:
Picture 1190.jpg
Прикачени файлове:
Picture 1187.jpg

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2011, 15:25 

С тези"чинии" само накъде да нямаш нужната хоризонталност ще ти се образува вътре локвичка ,която ще прелива и създава този ефект...Само веднъж съм имал контакт с подобен охладител си играхме доста да го хоризонтираме в/у предварително монтирани шини във варела.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2011, 19:24 

ilu6a написа:
С тези"чинии" само накъде да нямаш нужната хоризонталност ще ти се образува вътре локвичка ,която ще прелива и създава този ефект...Само веднъж съм имал контакт с подобен охладител си играхме доста да го хоризонтираме в/у предварително монтирани шини във варела.

Попринцип няма оплаквамия от този охладител и чиниите са си хорозонтални и горните двете който са нормално поставени са надупчени на решето и да има наклон не е фатален, а долните са обърнати обратно и ракията се окапва по тях.

На мен въпроса ми беше каква е разликата между този охладител и охладител тип серпентина, какъв е ефекта от този охладител интересно ми е каква е принципната разлика в крайна сметка и двата втечняват парите и се образува ракия.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Окт 2011, 08:04 
Аватар

Местожителство: Varna
Принципа на охладителите е един и същ на топло обмена. При серпентината ефекта е от голямата топло обменна повърхност а при охладителя с тарелки се намалява скороста на парите за да се увеличи времето за контакт с топло обменхата повърнност.
Като гледам охладителя мисля че проблема трябва да се търси в мястото от където се отлива конденза в долният краи на цилиндъра.
Какъв е диаметъра на тръбичката от която изтича дестилата и къде е поставена на дъното или странично на цилиндъра.
Какво предполагам, в един момент поради голямото количество конденз тръбичката се запушва налягането се вдига от парите който идват от казана и се изтласква течноста дебита се увеличава в следващият момент количеството течност намалява тръбичката се отваря за парите и налягането в цилиндъра намалява, изравнява се с атмосверното тогава дебита намалява и така докато нивото на конденза не се вдигне до толкова за да запуши пак отвора.
Ако е такъв проблема не трябва да го прави при слаб огън на казана и тънка струйка на чучура.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2011, 17:59 
Аватар

Вчера варих ракия и дестилата отново вървеше на тласъци, въпреки че обърнах наклона на лулата към охладителя. Всички тарелки/чинийки/ са обърнати надолу, а най-горната цялата е на решето, така че на практика е невъзможно да се задържи кондензат, който да върви на тласъци. Петьо тръбата от която изтича ракията е 12х1 и е заварена отдолу в средата на цилиндъра в най-ниската му част. При абсолютно бавен/тих/ огън и диаметър на струйката 1мм отново върви на тласъци, мамка му, не мога да си го обесня. Приемам всякакви идеи за експерименти!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2011, 18:26 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
vlaivsto написа:
тръбата от която изтича ракията е 12х1 и е заварена отдолу в средата на цилиндъра в най-ниската му част. ........... Приемам всякакви идеи за експерименти!

Тръбата от която изтича ракията е проблема, "дави се"/все едно да изливаш от бутилка/ нали поема въздух и бълбука. Най лесния начин е да завреш в голямата/тръба/по малка тръбичка за да може да си поема въздух и да не бълбука/на тласъци/като излиза. Другия начин е смяна на местото на "тръбата от която изтича ракията" ама трябва майстор на място да прецени.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2011, 20:12 
Аватар

MONI BARONA, благодаря, но не мога да разбера къде да сложа тънката тръбичка, защото на изходящата тръба съм "нахлузил" мерителен цилиндър за спиртомера:
http://vlaivsto.snimka.bg/arts/vino-rak ... 9.25294941
За втория вариант също не виждам някаква логика, тъй като изходящата тръба е заварена в най-ниския участък на охладителния цилиндър и всяко нейно преместване би довело до други проблеми, впрочем говорих с двама колеги на които същия майстор им е правил охладителите - нямат такива оплаквания. И все пак каква може да бъде първопричината като се има предвид, че и при най-слабия огън / на газ съм/ дестилата изтича на тласъци?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2011, 21:52 

Пробвай без мерителния цилиндър, най вероятно в него е проблема.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2011, 23:19 
Аватар

Пробвах, същата история.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Окт 2011, 12:11 
Аватар

vlaivsto ,за мен това е проблема,намери начин/през чучура/ да пуснеш въздух в охладителя за да не бълбука,явно се събира повече течност на дъното и се излива на тласъци през трабичката.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Окт 2011, 13:23 
Модератор
Аватар

MONI BARONA написа:
vlaivsto ,за мен това е проблема,намери начин/през чучура/ да пуснеш въздух в охладителя за да не бълбука,явно се събира повече течност на дъното и се излива на тласъци през трабичката.

Има резон в мнението ти.

vlaivsto, в преден пост споменава, че тръбата е с външен диаметър 12мм и стена 1мм, което означава, че вътрешния диаметър е 10мм. Според мен трябва да смени тръбата с по-голям диаметър

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Окт 2011, 19:40 
Аватар

Сечението на светлия отвор на тръбата е 78,5кв.мм, а сечението на струята при максимален диаметър от 3мм/какъвто поддържам/ е 7,06кв.мм, т.е. струята е 11 пъти по-малка от сечението на тръбата, който факт имах предвид при избор на тръба 12х1. И така: 10/11 части от сечението на тръбата е свободно за навлизане на въздух от атмосферата, при тези разсъждения каква тръбичка да вкарам за допълнително количество въздух? Не знам дали го обясних добре.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2011, 11:58 
Аватар

vlaivsto написа:
Сечението на светлия отвор на тръбата е 78,5кв.мм, а сечението на струята при максимален диаметър от 3мм/какъвто поддържам/ е 7,06кв.мм, т.е. струята е 11 пъти по-малка от сечението на тръбата, който факт имах предвид при избор на тръба 12х1. И така: 10/11 части от сечението на тръбата е свободно за навлизане на въздух от атмосферата, при тези разсъждения каква тръбичка да вкарам за допълнително количество въздух? Не знам дали го обясних добре.

Бъркаш тотално в расъжденията си...... Тръбичката трябва да вкарва въздух "нат локвичката" която се е образувала на дъното на хладника за да не бълбука, както сега когато взима въздух от отвора на тръбата. сега загря ли..... :megagrin:
П.с. тръбичката трябва да вкарва въздух/ нат нивото на събрания материал /локвата/ в хладника....повтарям за всеки случай. :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2011, 21:21 
Аватар

Местожителство: Varna
Идеята за която говори Мони, е прилагана още преди много време при железните 20л. туби, на гъеловината има една тънка тръбичка която при наливане вкарва въздух в тубата дори и отворът и да се запуши от течноста и така тубата не пеъска.
Защо може да се получават тласъци в струята, капчиците конденз които се получават по тасовете падат от високо, може би те разплискват течноста образува ла се на дъното и така се запушва отвора.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 39 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Часова зона: Европа/София