Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 17:20

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 39 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 23 Окт 2011, 13:22 
Аватар

Сега разбрах точно идеята ви за тръбичката/такива освен на тубите има и на някои оливерници/ и при следващото варене ще се опитам да монтирам такава и да видя какъв ще бъде ефекта. И все пак дъното на охладителя има форма на полусфера в центъра на която има пробит отвор 14мм и при този дебит на дестилата /диаметър на струята 3мм/ е изключено да се образува "локвичка"!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Ное 2011, 16:22 
Аватар

Здравейте Колеги! Имам подобен проблем с вървенето на тласъци. Казана е около 140л. хром ,медни капак,лула ф35 и серпентина ф22. Пълня го до около 120л. максимум. Прави ми впечатление, че проблема се явява, като го напълня над 100-110л.,без значение какъв е огъня. Не знам дали да го отдавам на по-малкия свободен обем в купола или на намаляването на сечението на тръбата, веднага след края на лулата, а точно там започва и охлаждането. Споделете мнения, Моля Ви! Благодаря!!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Ное 2011, 17:24 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
sandikuhoto; трябва да се види/снимки дай/,така на сляпо смо догатки и чесане на езика.
каква е тази снадка? Какъв наклон има лулата/към казана или към охладителя/.Въпроси които трябва първо да изясним после да ръсаждаваме.......

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Ное 2011, 19:26 
Аватар

Трябваше да смачкам снимките,ето ги и тях. Наклона на лулата е 3-4 см към казана. Интересно ми е, че като тръгне на тласъци и източа част от водата в охладителя (първата навивка на серпентината да остане на сухо) се успокоява.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Ное 2011, 19:43 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Е хеее... браво браво всичко е перфектно:
Първо нивелирай охладителя, както е писано понапред в темата нивелацията е важна, за да нама задържане на материал по семпертината,което дава тия тласъци на балбукане.Другото което ми прави впечатление е наклона на лулата ,той е почти хоризонтален.Дай му наклон /на кадето искаш/,за редпочитане към казана/мое мнение/.
Пс. Понеже си 'променил мнение' в последния момент явно проблема е в наклона на лулата.

Последна промяна MONI BARONA на 28 Ное 2011, 19:55, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2011, 13:20 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
sandikuhoto пробвал ли си да вариш ракия с непълен охладител. Част от първата витка да остане непокрита с вода.
Иначе всичко си е изпипано,не зная до къде стига течността като заредиш примерно 120 литра но оставяй 20%от казана свободни.Купола ти е доста нисък не зная какъв обем има но трябва да има място за парите за да има ефект на въздушен дефлегматор.
Провери нивелацията и вари с по малко материал.
Не приемай това за купола като критика.
:prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2011, 19:48 
Аватар

Защо да е критика, колега? Исках мнения и получавам такива, Благодаря за което! Първото, което направих още миналата година(сефтето на казанчето),беше да проверя серпентината. Обиколих я цялата с нивела, наклона е един и същ по цялата дължина, а и като наливам вода на тънка струя отгоре, отдолу си изтича съвсем спокойно. После свалих лулата при купола с 3-4см по-ниско - няма оправия, тласка че чак капака иска да дигне. Голям цирк беше, затискам, замазвам и както каза cavxan източих охладителя до първата витка и горе-долу кротна. Набедих коляното в началото на серпентината, защото там започва и по-интензивното охлаждане(нивото на водата е на червената линия). Тая пролет го резнах и заварих една по-плавна дъга(нарисувах го със зелено щото цяло лято нямаше кой да го снима :) ). Сега с пълен охладител има тласъци само при по-пълен казан, но поне вече не ми се налага да затискам капака. За купола съм съгласен, че е малко нисък ама това е друга тема( :x :x мангали :explode: ). Мисля си дали да не направя първата витка-витка и половина на серпентината със същия диаметър като на лулата ф35. Как мислите ще има ли ефект? Иначе работата отива на по-малко материал в казана.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2011, 20:15 
Аватар

Здравей, на мен също много ми харесва "казанчето" , и как всичко е подредено. Браво!
Никъде не видях термометър. Как регулираш огъня, според струйката на дестилата ли ? Пробвал ли си, с по-слаб огън. Пробвал ли си, да охлаждаш за момент капака(примерно с пръскачка с вода или мокър плат), за да видиш дали за момент ще спре тласъците.
Аз също мисля, че проблема е от широкия казан(голяма площ на изпарение) и ниският купол. Ако е така, ще трабва да намаляваш още количествата на материала. Може би, добавяне на "попова" шапка към купола, или по-високи вертикални части на лулата, ще помогнат. Нека да чуем мнения от повече колеги.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2011, 22:24 

Местожителство: Варна
Колега казана ми е 160л. и е със същия модел купол. До скоро го пълних на 120л., а от скоро на на няколко пъти почти до ръба-около 150л. Лулата ми има също наклон към казана 2-3см. Никога не ми е вървяла ракията на тласъци! При мене обаче лулата и серпантината са по-малки- съответно ф 25 и ф 18, като серпантината е и по-къса т.е. от 5м. тръба. Не знам дали това оказва някакво влияние. Много внимавам със силата на огъня! Вече съм му хванал цаката и след 2.5 часа силен огън лулата е топла към серпантината. Тогава разтилам неизгорялото и жарта и чакам да текне. Нататък е лесно- добавям от време на време по някое дърво, колкото да не намаля струята.
Гледам, че ти си май на газ и ще ти е по-лесно регулирането.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 39 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3

Часова зона: Европа/София