Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 20:03

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 84 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2011, 11:47 
Аватар

Местожителство: Стара Загора
Здравейте колеги по чашка! Искам да се консултирам с вас по един въпрос. преди два дни сварих ракия. В момента е в пластмасов бидон с дъбов чипс в нея. Искам да я прехвърля в буре от черница, т.к. ме е страх да не се вмирише на пластмаса. Та въпроса ми е може ли да я прехвърля в бурето, след като е било закиснато четири дни с вода и дали има опасност ако я оставя в бидона, да се вмирише на пластмаса? Бурето е старо, държал съм ракия в него миналата година, но се разкисна и го закисвах наново с вода. Моля за Вашия съвет, за да получа приятна за пиене ракийца.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2011, 18:18 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
kal40 написа:
Здравейте колеги по чашка! Искам да се консултирам с вас по един въпрос. преди два дни сварих ракия. В момента е в пластмасов бидон с дъбов чипс в нея. Искам да я прехвърля в буре от черница, т.к. ме е страх да не се вмирише на пластмаса. Та въпроса ми е може ли да я прехвърля в бурето, след като е било закиснато четири дни с вода и дали има опасност ако я оставя в бидона, да се вмирише на пластмаса? Бурето е старо, държал съм ракия в него миналата година, но се разкисна и го закисвах наново с вода. Моля за Вашия съвет, за да получа приятна за пиене ракийца.

Щом бурето е добре закиснато,наливай...иначе не е препоръчително да стои в пластмасов бидон дълго време.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2011, 21:27 

Местожителство: София
Каква е ракията?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2011, 23:13 
Аватар

Гроздова е, малко раничко обрах гроздето и даде нисък карат (17 карата), но го засилех със захар до 20. Превря ми за 8 дни.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2011, 23:43 

не е подходящо бурето ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2011, 23:49 
Аватар

Благодаря! А колко време може да стои в пластмасовия бидон и защо бурето не е подходящо?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2011, 23:58 
Аватар

kal40 написа:
Благодаря! А колко време може да стои в пластмасовия бидон и защо бурето не е подходящо?

черницата не е подходяща за гроздови ракии,а за някои плодови..аз не бих държал гроздова ракия в него,дори и акация не става.На теб ако ти харесва,наливай...за бидона...не повече От 10-на дена

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Сеп 2011, 00:25 
Аватар

Благодаря, ще я оставя още 5-6 дни в бидона с дъбовия чипс и после в стъкло. Ако има още нещо, приемам съвети. Благодаря предварително.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Сеп 2011, 20:27 
Аватар

От стари хора знам, че в буре за ракия никога не се сипва вода. Понякога зеленясва и придава лош привкус. :cry:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Сеп 2011, 23:26 
Аватар

Ами тогава ще сипя вино в него. Става ли така? А относно закисването, нямах с какво друго, защото водата буквално шуртеше от него. Щеше да е голям разход на това ценно питие, което всички много обичаме. :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Сеп 2011, 23:40 

сложи вода без да се притесняваш...не е проблем да стои пълно с вода 5-10 дена,след това я смени...С вино недей...
Ако искаш просто да стои закисното ми използвай патокито ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Сеп 2011, 00:09 
Аватар

С вино недей ще остане дъх. Щом си го закиснал си сипи ракията но когато источваш остви малко да не съхне , или наливай отново.Буре празно неседи. :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Сеп 2011, 00:16 
Аватар

:respekt: ....а пък ако не ти се свиди за патокито...просто го остави празно,и когато решиш да го напълниш,провери дали се е разсъхнало и пак закисване с вода

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Сеп 2011, 08:50 
Аватар

Благодаря ви! Значи все пак ще налея ракията вътре, защото ми се струва, че от чипса започна да има лек дъх на дъска или аз си въобразявам вече и понеже не съм стигнал желания цвят, ще я налея в бурето само за десетина дни и после в стъклото, а после в бурето ще сипя патоки, така или иначе като реша да варя ще си го източа. Просто не ми се иска да захабя бурето, че ми е подарък от бащата, иначе съм привърженик на стъклени съдове, само че не мога да попадна на чипс, който да оцвети ракийката с тъмен цвят какъвто ми се иска. Постигал съм го с черничови стърготини, но няма вече от къде да си намеря :nixweiss:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Сеп 2011, 09:32 
Аватар

Дай адрес ще ти пратя една цепеница 20/20см. и си рендосай чипс :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 84 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Часова зона: Европа/София