Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 17:38

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 21 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: превареиика
МнениеПубликувано на: 13 Ное 2014, 22:12 
Аватар

Моля те обясни подробно, че нещо не вдявам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Ное 2014, 23:44 

Местожителство: София
Ето от този пост и последвалите го ще добиеш представа...По-добре няма как да се обясни.
ПРегледай методите...
viewtopic.php?p=9839#p9839

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Ное 2014, 20:27 
Аватар

:buch:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Авг 2016, 22:12 
Аватар

Местожителство: Аксаково - Варна
Здравейте всички и наздраве, :zauf2:
Чета форумът от повече от 4 години, нищо че от скоро съм регистриран. Може да се каже че познавам всички ви, жалко че вие не ме познавате толкова добре :megagrin:. Правил съм сирене, кашкавал, боза, имам пушилня за колбаси и риба, шунковар, сам си люпя пилета, пъдъдъци, фазани. От 12 години живея в къща на село и се опитвам да се превърна в див селянин дето всичко сам си произвежда и ми се получават нещата. Само ракия дето не съм правил до сега, защото тъщата ме е захранвала с достатъчни количества, че да мога да си пия всяка вечер по 100-150 до 300мл аперитив преди вечеря. Адмирации за това, което е изписано във форумът и нивото, което е достигнато. Това е може би единственият форум, в който просто няма какво да попиташ. Отдавна съм решил да взема това перо от домашното производство в свои ръце, но от работа все съм си мислел, че няма да ми остава време и за това хоби.
Намерих време и финанси и вече почти осъществих желанията си относно ракията. В смисъл вече имам LM-колона (защото предпочитам дестилатът ми да е по чист от към вредни фракции, дори и ако трябва да се лиша от аромати), но не съм варил още нищо. Всъщност не съм варил никаква ракия до сега. Всичкият опит (теоритичен) е от тук (и не само). Имам няколко въпроса, на които не намерих отговор и които ме притесняват за първата ми варка в живота, а пиша в тая тема защото ще е преварка на патоки (тъщата има събрани патоки). И тук въпросът: Понеже нямам друг материал, а искам да пробвам новата си колона - Може ли да се преварят само патоки, които са събирани от обществен казан -аламбик, без дефлегматори. Няма ли да е пълно с вредна химия в тях, въпреки че LM-колоната има възможност да изчисти различните фракции до безароматно състояние? Питам защото никъде във форумът не видях някой да преваря само патоки, а аз за момента друго нямам, а трябва да тествам колоната с нещо.
Вторият ми въпрос не е много за тая тема, но пък е за този раздел. Навсякъде във форумът се споменава, че не е добре ако от чучура тече алкохол с висока температура, но никъде не се споменава- Защо?! Обяснявам си го с това, че при висока температура на алкохола няма да може да се замери точния алкохолен градус при дестилацията (по-скоро ректификацията), а таблиците за корекция са само до 30градуса по целзий, а аз си мисля, че въпреки 2-та метра серпентина ф8мм след кранчето на LM-колоната ми, температурата на дестилатът едва ли ще падне под 50 градуса по целзий. Ако има друга причина, за която не съм разбрал моля да ме светнете и ще сложа охладител и на нея тръба.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Авг 2016, 22:32 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Слагай охладител , обясненията ще получиш после! :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Авг 2016, 00:50 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
skyly написа:
И тук въпросът: Понеже нямам друг материал, а искам да пробвам новата си колона - Може ли да се преварят само патоки, които са събирани от обществен казан -аламбик, без дефлегматори. Няма ли да е пълно с вредна химия в тях, въпреки че LM-колоната има възможност да изчисти различните фракции до безароматно състояние? Питам защото никъде във форумът не видях някой да преваря само патоки,
Матре'ал има, сега почват сливите.
Патокито е добро за проба на колоната но не става за пиене от добре оважаваш себе си консуматор. :D Пс. и да занеш..... добра ракия става от добър материал, май първо с това трябва
да започнеш.... успех :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 21 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часова зона: Европа/София