Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 02:43

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 03 Ное 2011, 09:26 
Аватар

Здравейте,

Досега не ми се беше налагало да преварявам ракия. Преди няколко седмици варих, но изглежда изпуснах охлаждането и серпентината е поддала и окислила ракията малко. Замъти се и имаше някакви мазни петна. Минавах я през тензух, но не помага, а тензуха се оцвети в светло синьо. И на вкус не ми харесва.
Та, ще трябва да я преваря.
Утре ще варя още един казан джибри (300кг). Мисля да го мина него, каквото излезе да смеся със старата (40 литра, на 40 градуса) и преваря цялото количество. От други теми из форума разбрах че трябва да разредя с вода до 20-25 градуса и така преваря.
Не съм преварявал досега, затова искам да се посъветвам тук, да съм сигурен в процеса. Да не объркам нещо, че това ми е всичката ракия. :megagrin:
Има ли нещо което изпускам или за което трябва да внимавам при преварката?

емил

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Ное 2011, 08:37 

Здравей, колега! Може би малко късно пиша, но в случай, че не си я преварил, на мен при преварката програмата ми е следната:
Ползвам домашен меден казан около 70-80 л. Сипвам ракията, като до сега никога не съм я разреждал до 20-30 гр., обикновено сипвам малко вода, като с нея градусите са около 45. Ако всичко е нормално е материалът е приличен без кисели жилки слагам и дървен въглен, около 0,4-0,5 кг.(обикновен, от огнището, измит преди това). Важно е да не даваш много огън. Първакът ми тръгва около 85-88гр., като събирам за пиене до 45 гр. макс. и става супер. Това ми е тактиката вече 6-7 г. и нямам проблеми. Успех във варенето и пиенето!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Ное 2011, 11:15 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Една технология за преварка при която се запазва аромата на /това което си варил/ първия път.
Технологията е проста но ефикасна; отцежда се сок от джибрата и се запазва около 5-6 литра ,джибрата се вари на паток/всичкия наличен алкохол/.Полученото количество се разрежда със 'запазения сок' и се вари/пече/ по класическата технология,/първак,среда фр.,паток/.Пробвано е много пъти от различни хора включае и мен, доволен съм от аромата на преварката. Успех..... :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3 мнения ] 

Часова зона: Европа/София