Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 04:33

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 42 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 16 Ное 2011, 19:43 
Аватар

Местожителство: Бургас
Днес е вече 5-ти ден ....нито промяна в цвета нито на вкус....
Да не са ме прекарали нещо с бурето.....?
Бурето съм го купил по поръчка от БЯЛ ДЪБ-гр.Плиска.Някой да е ползвал услугите на фирмата?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Ное 2011, 20:18 
Аватар

Амии, нали е дървено ;) . Опиши го малко това буре, пусни някоя снимка и ние да го видим. Отвътре, опушено ли е и колко ( какъв цвят е ).
Струва ми се, че малко си го попрепълнил . Отточи 5 литра, и от време на време, го разклащай, така че ракията, да се плиска вътре. Като започне, да се оцветява, овкусява и ароматизира, ще доливаш отделеното, по твое усмотрение.
Едва ли, на някой му говори му говори нещо - " чипс от Баумакс ". Сипи ракия, в един буркан до половината, сложи едно-две измити "чипсчета", разклащай и опитвай често, ако трябва вади или добавяй по едно-две. После сподели с нас ! Успех! :lab:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Ное 2011, 21:55 

Местожителство: София
inzinera написа:
Днес е вече 5-ти ден ....нито промяна в цвета нито на вкус....
Да не са ме прекарали нещо с бурето.....?
Бурето съм го купил по поръчка от -гр.Плиска.Някой да е ползвал услугите на фирмата?

Не бързай-вероятно не е много обгорено(не се опушват)-може е да не е обгаряно...
Спокойно ще видиш че ще е ОК.
Апропо то всичкия дъб е бял но на дали е точно Quercus alba...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Ное 2011, 22:41 
Аватар

Мисля, че имаше предвид бъчварница "Бял дъб" - http://www.viastars.eu/cask/bureta.html , http://www.viastars.eu/cask/tehnologia.html

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Ное 2011, 09:33 
Аватар

Бурето беше обгорено,защото като го закисвах и изтаках водата излизаха черни обгорени стърготини..., маистора от фирмата(бъчварница) Бял дъб-гр.Плиска,ми обясни че ги обгарят и опушват...както си е технологията и всичко се прави ръчно.
В момента бурето е пълно до горе с дестилат...правилно ли е?Не мога да го разклащам...поне ще е трудно защото защото е пално и доста тежи.А за чипса съм го направил със закисването и т.н. в един буркан ...ракията се оцвети до цвят малко по тъмен от купешките,но на мирис не мога да определя.А в Баумакс,Практикер и др. големи магазини чипса е един и същ,просто питам ако някой е ползвал от там да сподели какво е качеството на продукта...

Последна промяна inzinera на 17 Ное 2011, 09:41, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Ное 2011, 09:38 

с нищо няма да подобриш нещата ако го раклащаш,правилно си го напълнил...
Всичко ще е наред,просто изчакай-много по-добър е варианта на бавна екстракция ,отколто за 3 дена да стане силно оцветена.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Ное 2011, 09:46 
Аватар

Мисля че ти(ilu6a) беше казал че за 3-5 дни ще се оцветии т.н. при ново буре,.......просто за първи път ползвам буре

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Ное 2011, 09:55 

да аз казах...но буре с буре не си прилича.
Може да си попаднал на буре с по-малки пори,това са по качествени бурета при тях екстракцията протича по-бавно, което позволява по-качествен контрол.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Ное 2011, 09:57 
Модератор
Аватар

В общия случай е така, и това трябваше да се очаква. Защо при теб е различно :?: Радвай се на бавна екстракция. От това ракията може само да стане по-хубава.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Ное 2011, 10:47 
Модератор

Доколкото знам има значение и градуса на дестилата (при различните градуси от дъба се извличат различни съединения с различна скорост), както и температурата при която се съхранява бурето.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Ное 2011, 11:01 

beff написа:
Доколкото знам има значение и градуса на дестилата (при различните градуси от дъба се извличат различни съединения с различна скорост), както и температурата при която се съхранява бурето.

Много правилно отбеляза!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Ное 2011, 11:11 
Аватар

Градуса на дестилата е 48-50,бурето е в банята,там е най сигурно от набези.....банята е суха и проветрена температура около 16-18гр.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Ное 2011, 11:18 

Идеални условия от където и да погледнеш ...е -можеше дестилата да е с мааалко по-висок градус.
Не пипай нищо повече!!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Ное 2011, 17:22 
Аватар

inzinera написа:
Не мога да го разклащам...поне ще е трудно защото защото е пално и доста тежи.А за чипса съм го направил със закисването и т.н. в един буркан ...ракията се оцвети до цвят малко по тъмен от купешките,но на мирис не мога да определя.А в Баумакс,Практикер и др. големи магазини чипса е един и същ,просто питам ако някой е ползвал от там да сподели какво е качеството на продукта...

За разклащането на бурето и отточване на част от дестилата, нямах предвид, по-бърза екстракция на багрила и аромати, а за по-голяма контактна площ с въздуха. Бурето, явно "здраво е стъпило на земята",щом не можеш да го разклатиш. Така или иначе, няма значение. Тези неща не са задължителни (просто си те представях, как през 2-3 минути, ходиш до бурето, пробваш и си мислиш " Егати, тия дали не ме врътнаха, с това буре" и искаш да направиш нещо, ама не знаеш какво). Всички тези процеси, ще се случат и без твоя помощ. Бурето ще пусне и цвят, и аромат, и ще си "диша". Единственото, което ти е нужно е търпение и чести наблюдения!
За чипса- няма значение от кой магазин е закупен. Виж на етикетчето , фирмата и държавата производител, и ги сподели тук. Ако някой съфорумец, има впечатления от него, ще ти отговори, ако ли не ще чакаме резултата от твоите наблюдения.
Аз лично, тази година взех от този: http://zlatnatabachva.com/index.php?pag ... &Itemid=54 и от същият "силно препечен"
В няколко стъклени съда, съм сложил ракия, с различен градус ( от 54 до 92). Използвах, силно препеченият, в дози 3-4 пъти по малки от препоръчаните в описанието. 0цветяват и "овкусяват", доста силно и бързо,или както някой из форума, бе дал много точно определение : "Направо те удря на дъска". С времето, тези аромати омекнаха и започват да стават приятни. Единствено, не ми харесва, леко червеникавият отенък в цвета. За това, мисля да си извадя от шкафа, старите трески от странджански дъб, които след обработка, ( изкисване в студена вода, изваряване, пак изкисване в студена вода за 8-10 часа, със неколкократна смяна на водата) оцветяват и ароматизират ракията много бавно и много приятно. Чипсът обаче, придава и някои много добри аромати, които в треските липсват. Така че, ще слагам и от него, но в по-малки дози.
Очаквам с интерес и твоите :lab: наблюдения !
Поздрави!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Ное 2011, 18:17 
Аватар

за чипса мисля че е италянски,етикето го хвърлих,на един буркан 0.750мл сложих 4-парченца предварително изкиснат и попарен чипс.Резултата е за 3 дни леко по светъл цвят от уиски и няма червен утенък,пове4е не се оцветява от това минаха 10 дни мисля.....за вкус и аромат не мога да преценя защото ракията е мускатова...сещаш се
А имам подарък една бутилка от частно шато реколта 2007-перлова с тъмен червеникав цвят......много ми харесва,не съм я опитвал но мисля че ще е ОК там все пак са на ниво (от собственика е)

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 42 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Часова зона: Европа/София