Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 21:08

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 30 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 17 Авг 2008, 17:36 

@Аз.
Благодаря. Човек се учи, докато е жив.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 18 Авг 2008, 08:07 

Местожителство: Русе
Кайсиевият материал, за който ставаше дума вече е преварен. Излезе с нисък градус - 50, иначе е добре на аромат и вкус. Мисля да го преваря и да видя какво ще стане. Идеята ми обаче е да го засиля преди преварката с медицински спирт - 79 градуса. Предполагам, че няма да се развали продукцията.
Имам един въпрос: след като за отлежаването на ракията, основно заначение имат окислителните процеси, не може ли в съда с десилат да се постави един вибратор (или компресор - не знам как точно е името), от тези които поставят на аквариумите с рибки. Може би така ще се подобри окислението, а може и да се ускори? :roll: Иначе методът на "Аз" ми харесва и вече го използувам. Наздраве!!! :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 18 Авг 2008, 08:45 

ако е 50г без да си преварвал това не слабо даже е силно при преварката трябва да сипеш вода :!: не пишеш за количеството но трябва да е малко щом искаш да слагаш спирт :?: ще стане ама малко се губи аромата ще извариш много силна ракия около 70г ако я точиш до 35 40г но после с водичка ше я нагласиш

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 18 Авг 2008, 10:55 

Вярно, че не съм писал колко е ракията. От 90 л материал след отделяне на първака излезе 12 л - 50 градуса. Затова мисля да я засилвам със спирт.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 18 Авг 2008, 11:35 
Модератор
Аватар

Местожителство: София
ivoPP написа:
...
Имам един въпрос: след като за отлежаването на ракията, основно заначение имат окислителните процеси, не може ли в съда с десилат да се постави един вибратор (или компресор - не знам как точно е името), от тези които поставят на аквариумите с рибки. Може би така ще се подобри окислението, а може и да се ускори? :roll: Иначе методът на "Аз" ми харесва и вече го използувам. Наздраве!!! :lol:

Възможно е, и много хора го правят. Единственият "неприятен" момент е, че се засилва изпаряването на спирта. Инък определено процесът се ускорява.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 18 Авг 2008, 19:47 

аз знам от стари хора че ракия се дьржи на таван не запечатена тоест не пльтно затворена-примерно на дамаджаната тапата е кочан от царавица-и там лятото в голямата жега си старее-омеква :? а вино се дьржи в мазе-изба

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 20 Авг 2008, 21:46 

Е, преварих я. Добавих 2 л медицински спирт (етилов алкохол - 90 градуса) и изкарах 10 л разкошна ракия - 70 градуса. Намерих в Русе един много ценен магазин за консумативи свързани с ракията и виното. От там взех дейонизирана вода и дъбов чипс. След всичкия този труд съм много доволен. Резултатът е убиец. Пожелавам на всички да постигнат този резултат. Ама съм нахакан, а! Наздраве!!! :D И благодаря за помощта и съветите, наистина имаше полза!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 04 Мар 2009, 12:42 

и аз имам един въпрос на новобранец...
как става повторното преваряване на ракията?
държиш казана докато всичко се изпраи ли? и колко се отнема в началото, а остава ли патоки?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 04 Мар 2009, 16:23 
Аватар

Местожителство: Varna
То е писано в форумите и има различни начини:
I. Първо варене различни методи:
1.хвърлят се първите 50-100грама и се спира на 20 алкохолни градуса.
2.отделят се първите 700 грама на 100 л. и се спира на 40 алкохолни градуса /добре е след 50 гр. да се следи аромата и вкуса на ракията като се разреди до около 30 гр. исе пробва на вкус "като дегостаторите". Първака и алкохола от 40 до 20 алкохолни градуса се запазва за друга първа преварка. Може пак да се изхвърлят първите 50-100 гр.

Руснаците след първото варене слагат сода/премахва киселините/ и калиев перманганат /розов разтвор във вода//уневерсален окислител алдехиди и висши алкохоли/ и активен въглен, но те се стремят да премахнат ароматите.

II. Втора преварка

Алкохола от първата преварка се разрежда с вода до 20-25 алкохолни градуса. При варене първите 50-100 гр. се изхвърлят, когато падне под 50 ал/гр. трябва пак да се следи за лош аромат и вкус, ако е добре спираш няа 40 ал./гр. Остатъка до 20 ал/гр. оставяш за добавка към някоя първа преварка. Ако не ти свиди можеш да отделиш и първите 500 гр. на сто килограма разреден материал за преварка.
Ароматите при втората преварка намаляват.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 04 Мар 2009, 16:52 

мерси :)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 09 Май 2009, 19:22 

Местожителство: Jambol
kakva e rolqta na limontozuto v rakiqta blagodarq predvaritelno

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 09 Май 2009, 21:26 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
Първо, добре дошъл!

Второ, моля те, пиши на кирилица!

Лимонената киселина или лимонтозу не се поставя в ракията (освен ако не забъркваш някакъв коктейл) а в пращината. Целта е снижаването на pH, за да се предотврати развитието на бактерии по време на ферментацията.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 21 Сеп 2009, 09:11 
Аватар

Местожителство: мадан
може ли някой да ми каже изхвърля ли се първака или се отделя за разстриване все пак е спирт със висок градус

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 24 Сеп 2009, 13:57 

Аз го отделям (първака) за разпалване на огън... Тъй като има метанол вътре не се препоръчва за разтриване.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2009, 09:01 

Местожителство: Хасково
Чичо Митко ,
имам 100 л.казан. Първите 0,5л хвърлям в градината. И после събирам - мускатовата до 38 градуса, а джиброва и друга до 40 градуса.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 30 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часова зона: Европа/София