Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 07 Дек 2016, 14:38

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 24 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 19 Дек 2011, 18:22 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
vlax написа:
Извинявайте колеги ,но изместихте темата малко в страни.
Въпроса ми беше:
при положение че съм срязал лулата между охладителя и казана 100 л и съм направил МАСЛОУЛОВИТЕЛ с буркан и при един цикъл на варене се събира в буркана около 550 мл течност колко първак да отделя и изхвърля при грозде.
С една дума трябва ли това в буркана да се смята към 1% или 1 л първак
или с други думи казано 500 мл в буркана и до 1 л още 500 мл първак за изхвърляне или греша
Поздрави

Не го смятай за първак,това са фюзелови масла. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Дек 2011, 22:49 
Аватар

Местожителство: Казанлък
Четете бе хора, това в буркана не е алкохол.
Упс, BREAKER ме изпревари.
А тук се смях много
Цитат:
метанола видимо с просто око е в първите 200-250 грама (ако е метанол, изглежда като нещо пихтиесто)

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Дек 2011, 23:31 
Аватар

е кое му е смешното, казах че според мен е метанол, но не мога да бъда сигурен.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Дек 2011, 12:07 
Аватар

Местожителство: Казанлък
Не се сърди, но като чуя пихтиесто, си представям нещо, като медуза,малеби или сопол :baeh:

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Дек 2011, 12:56 
Аватар

значи да дам пояснение че ракия съм имал и преди години, но не от цвят, ходех за джанки с две кофи в двете ръце по полето и до 40 кофи някъде си намирах :) само че тогава нито съм се разправял с пращини, нито с варене, само ходех да я взимам готова от казана. Миналата година, когато почна да тече в началото, казанджията точно взе да ми обяснява "виж го все едно е медуза" :) дали така изглежда метанола, тъй като Алкохол беше написал и за други съединения преди метанола, дайте пояснения.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Дек 2011, 13:46 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Ами то самото му наименование на този т.н. "маслоуловител" съдържа и отговора : В буркана има масла, а не метанол. Някои погрешно го наричат "буркана за метила" и от там се подвеждат хората че с един буркан може да се премахне наличието на метилов алкохол в дестилата.
Няма как да стане това нещо с един обикновен алембик (казан с лула и серпентина). Колкото и да си прецизен в измерването на някакви проценти - винаги във всяка фракция има и от другите, но в намалено съотношение - дори и в патоките има метил ! Дори и в първака има тежки алкохоли, които иначе са в голяма концентрация в патоките.
Рефлуксните колони подобряват разделянето, но и там положението е подобно - пълно разделяне не може да се получи по този начин. Можем само да намаляваме до минимум нежеланите примеси.
Така че - 1% от алкохола в материала да се изхвърли, 5 % да се оставят за преварка, следващото да се събере за ползване, опашките (патоките) да се отделят за преварка. Това е за мен вярната формула. А каквото има в маслоуловителя - да се извърли.
Аз и да искам не мога да ползвам такъв буркан, защото имам колона с LM (liquid menagement) и след крана тече течност, а не пари.
Замислил съм се да си отделя в няколко малки шишенца от различни фракции материал и да го дам за анализ в някоя лаборатория, въпреки парите - ей тъй за да си видя какво точно пия. Но засега само си го мисля.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Дек 2011, 16:18 
Аватар

А може би, изразът "метила", не е толкова грешен ?!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Дек 2011, 11:10 
Аватар

victoryvt написа:
Замислил съм се да си отделя в няколко малки шишенца от различни фракции материал и да го дам за анализ в някоя лаборатория, въпреки парите - ей тъй за да си видя какво точно пия. Но засега само си го мисля.
не знам за какви пари става на въпрос иначе и аз съм се замислял ;) въпроса с патоките че тръгват от 45 градуса тъкмо ще се реши окончателно дали наистина е така..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Дек 2011, 13:09 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Патоки от алембик и патоки от колона ...
не може да се даде еднозначен отговор на колко градуса почват патоките.
Аз с колоната мога да ги изкарам и на 80, ама не стават за пиене.
Ако е казан с лула (аламбик) - тогава може да се даде някакъв градус и то пак с уговорката че много зависи от материала.
Поне каквото съм чел и пробвал е - на вкус ! Щом се появи характерен вкус на джибра, дъска, или де да го знам как се описва - отделяй за патоки и това е. А колко ще държиш от теб зависи - колкото повече чакаш, толкова повече ще събереш, обаче ако си на ток или газ - може и да не си струва.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 24 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часова зона: Европа/София