Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 07:48

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 19 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 29 Дек 2011, 17:15 

Местожителство: гр.София
Здравейте съфорумци,
Много благодаря за отговорите на моето запитване.Изкарах патока около 3-4л. на нисък градус.Аромата на ракията е много добър и смятам догодина да опитам пак.Но въпроса ми беше :Защо така рязко ми падна градуса? - има ли някакво обяснение на това. :wallbash:
Пожелавам на всички весело изкарване на новогодишните празници ! Ха наздраве ! :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Дек 2011, 18:10 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Митко-Бирата написа:
Здравейте съфорумци,
Много благодаря за отговорите на моето запитване.Изкарах патока около 3-4л. на нисък градус.Аромата на ракията е много добър и смятам догодина да опитам пак.Но въпроса ми беше :Защо така рязко ми падна градуса? - има ли някакво обяснение на това. :wallbash:
Пожелавам на всички весело изкарване на новогодишните празници ! Ха наздраве ! :prost:

На какъв казан си варил и когато си варил гроздова джибра пак ли е ставало така?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Дек 2011, 18:27 

Местожителство: гр.София
Имам от 1-2 години 120 литров меден казан.Варих десетина пъти тази година различен материал - нямах проблеми.За първи път сега ми пада толкова рязко изведнъж,при гроздовата нямах такъв проблем.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Май 2012, 20:54 
Аватар

Здравейте колеги - любители на хубавите питиета.Малко закъснях с обещанието да пиша за изводите ми по въпроса за зимната дестилация на дюлите, но до новия сезон има време.
И така ,дестилацията направих като се затопли времето.Захарноста на джибрите в двата бидона не беше мръднала-на 1-вия 5%зах.-на 2-рия 2%.Казана беше с второ МЕДНО дъно -виж по долу снимките. Първо изварих 2-рия бидон -с не варените дюли -и сигурен във функцията на второто дъно подържах умерен на моменти до по-силен огън.Бяха изтекли 5 л.ракия~47гр.алк. и 5л. патоки, когато усетих мирис на загоряло. Спрях веднага. Загорялото беше под второто дъно от утайката на дюлите. След хубаво измиване на казана лулата и серпентината заредих първия бидон с варените дюли с 5 % захарност. Този път до протичането на ракията подържах умерен огън, а след това много слаб огън - протече на 65 градуса до 38 гр. - 8 литра ракия и 1 и половина патоки . Хубава ракия без загаряне но малко твърда и леко нагарчаща дори и след отлежаване по всички правила вече на повече от месец.
Наздраве :prost2: и още веднъж благодаря за съветите, без вас и това нямаше да направя!

Прикачени файлове:
231220113099.jpg
Прикачени файлове:
211220113088.jpg
Прикачени файлове:
211220113066.jpg

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 19 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часова зона: Европа/София