Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 10:55

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 29 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: синя ракия
МнениеПубликувано на: 20 Май 2013, 20:54 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Точно натам бяха и моите разсъждения, а и по мирис мисля че го познах амоняка.
За моя тогавашен случай вече съм убеден от какво се получи - прекалено застояла ферментация (рестартирана многократно), липса на минерали за дрождите, лизиране на умрелите дрождеви клетки и за капак - прекалих със содата бикарбонат !

Но за етилацетата имам малко резерви - според мен си е чиста бавнодействаща отрова, натрупваща се в черния дроб и след време причиняваща сериозни поражения.
Цитат:
Той директно отива в черния дроб и нарушава изключително сериозно мастния обмен на организма. Това е едно от нещата, които потенцират проблемите при хората с алкохолна цироза.

Този цитат е от една статия за купешката и домашната ракия, която статия аз иначе не приемам за меродавна, но относно етилацетата е съвсем прав този мастит химик.

Наздраве с една домашна гроздова, след което минавам на домашен амбър ейл :)
А вайценът е в процес на газировка и се очаква да стане хита на сезона.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Май 2013, 22:33 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Преди време, в тема която отиде в коша, стана въпрос, че някои летливи киселини реагират с медта в серпентините. Например оцетната киселина образува меден ацетат. Използва се като фунгицид, а в древността като пигмент със синьо-зелен цвят.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Май 2014, 17:51 

StillMan написа:
Може да се потисне образуването на амоняк, като течността се направи киселинна в казана, но това подпомага образуването етил ацетат.

Имаш предвид - да се направи киселинна в казана, непосредствено преди сваряването ли? Как по точно, с какво, в какво количество? От иначе задълбоченият ти отговор, за който благодаря, излиза, че каквото и да правим, колкото и да се стараем, получаването на добър резултат е въпрос и на късмет.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Май 2014, 21:04 
Аватар

Четох някьде/кьде ли :datz: /,че ако ферментацията протича при висока температура, дестилата много често излиза син. Кьде обаче беше нямам спомен :wallbash:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Май 2014, 22:10 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
Ако не ми се бе случило щях да мисля че това са измислици,да ама не!!!
Текна си синкава и почнах да търся причината и тя се оказа в серпентината ;) .
Не добре почистена от предишното изваряване, какво ли ще и има нали дестилат е текъл благинка тъй да се каже .
Когато не се ползва дълго време явно веществата от опашната фракция (патока) реагират бавно с медта от серпентината и после ако има и следи от амоняк в материала ето ти сина ракия.
Какво направих в последствие,напълних серпентината с оцет задържах малко източих някаква гадост промих и всичко е наред.
Още от първите постове ме гложди съмнението че това е нещо познато от аналитичната химия медно амонячен комплекс (реактив на Швайцер) е не съм на 100% сигурен но нещо такова ще да е.
Сега да уточним от къде идва амоняка явно от амините които са в основата на живата природа .
Много често съветваме да се използва сода бикатбонат за неутрализация на киселините в ферментационните каши.
Без анализ лесно може да се прекали :nixweiss: в "МЕТОД НА ДЕСТИЛАЦИЯ МАРТЕЛ" нито дума не се каза за сода и неутрализация все пак това е за конячен дестилат но там някъде е истината.
Истината е в хигиена добър материал правилна ферментация навремена дестилация.
Все пак се учим от грешките си колкото и да ни струват.
:prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Май 2014, 11:58 
Аватар

Местожителство: Варна
@ koiota

Бях писал в една друга тема за амоняка, двойната дестилация ...

krasy7 написа:
Открих нещичко (не точно пълния вариант):

- първа дестилация в кисела среда, дори добавяне на оцетна киселина - това увеличава продуцирането на етил ацетат, но се избягва производството на амоняк
ACETIC ACID + ETHANOL <> ETHYL ACETATE + WATER

- втора дестилация с добавяне на сода - етил ацетатът в алкална среда се разпада обратно до етанол и оцетна киселина (горната реакция е двупосочна)
acetic acid + sodium bicarbonate <> sodium acetate + carbonic acid
carbonic acid > carbon dioxide + water

Това има пред вид StillMan за киселинната среда в казана.

По тази схема избягваме наличието на амоняк и етил ацетат в крайния дестилат и намаляваме загубите на етанол.

edit: При първата дестилация (обелване на материала) фракции не се отделят, всичко се събира за преварка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Май 2014, 06:49 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Тц тц...на един авер му варих ракията и..в крайна сметка синя
Той си е държал година и нещо всичко заедно,джибра,вино и т.н..мерих киселинност и алкохол..,бяха що годе добре,но синее,никакъв мирис на амоняк и др...сега мисля да не е серпентината и лулата,щото казана е неръждавейка.Досега не ми се е случвало това,и си мисля какви ли реакции са ставали в биДонЯ за година и половина..
Ще пусна една варка другиден за мое успокоение,че не е серпентината :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Май 2014, 15:10 
Аватар

Местожителство: Божурище
Медната лула и серпентина май играят ролята на лакмус. :? При варене на негоден, прокиснал, залежал материал. Има ли оцветяване, отровите са вътре в дестилата.
Ако същия материал се извари на неръждаема или каквато и да е друга система не съдържаща мед, лакмуса няма да работи. Въобще не бихме и разбрали за наличието на отровите...
При скромния ми опит, отдавна беше, само веднъж имах светлосинкава утайка. Ако е от лулата и серпентината, не се ли самопочистват още при първоточните фракции? :nixweiss:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Юни 2014, 01:30 
Аватар

Да му я давам ли,да си я пие или в канализацията...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Юни 2014, 17:05 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
Медта придава на съединенията си син или синьозелен цвят. Ако е кисел материала, може да получиш меден ацетат в дестилата. Затова при лачените колони казанът е меден, пък лулата и серпентината са от неръждавейка, ама ние го правим все наопаки :)

Изчисти добре серпентината и лулата, пък синята ракия, ако няма някакви други дефекти, можеш спокойно да сложиш в казана при следващата варка. Гледай да не е много ниско pH-то. Ако се налага неутрализирай.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Юни 2014, 21:21 
Аватар

Не знам дали има връзка с темата ,но преди 2 дни си чистих спиртното котлонче . За горене ползвам първака който отделям от всеки казан разбирайте първите 150 мл .Та целия беше СИН ..... истъргах го с една кърпичка и тя си стана синя . Котлончето е от алуминий .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Юни 2014, 22:57 
Аватар

За мен виновен е на първо място материала, или неадекватното му третиране.
В късната есен на миналата година варих към 500 кила дюли на които добавих общо около 30 к.г. захар.
Стъргахме ги на обикновени домакински рендета , и сърцата изхвърлихме- това което заложих беше екстра, без гнилочи . Обаче труда е робски, добре че имаше помощници.
Ферментацията стана в пластмасови бидони, където реално имаше по около 100 кг" матрял" заедно с добавената захар.Първия бидон го заквасих с дрождите на Ванков за бели вина. На всеки два -три дни залагах нов бидон, като заквасвах от предишния.Температурата на помещението беше постоянно 20 гр.
Всичко беше екстра, но когато трябваше да започна изваряването, се наложи да отсъствам 5 дни.Като започнах да зареждам казана ми се стори, че има начало на вкисване.Добавих едно пакетче сода бикарбонат(40 гр. на 80 литра джибре)" за всеки случай".Изварих казана както винаги и не забелязах нищо в цвета на ракията, която събирам в неръждаема тенджера.Прелях я в снежно бяла кофа от полипропилен и турих капака да чака преварка.На другия ден ,обаче отварям кофата и виждам синкаво оцветяване.
Следващата варка беше с материал от същия бидон и част от следващия.Този път не слагах нито грам сода и нямаше никакво оцветяване на дестилата.
Накрая при преварката смесих всичко и това което отиде в бурето беше чисто като сълза(70 градуса).
Няма начин да не присъстват медни съединения(въпреки че видимо всичко е идеално), защото и казана и серпентината са медни, но след минимум 6 месеца в бурето се поучава нужната неутрализация.
А бе за мен бурето е супер доктор.
Може би грешката ни е, че преди ракията се е наливала в бурета поради липса на друго, и материала на серпентината не е имал значение, ама сега когато я съхраняваме в стъкло или пластмаса неръждавейката е по доброто решение за серпентината...и да не добавяме ненужни неща в джибрето едно към както дойде.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Юни 2014, 03:17 
Аватар

Грешката беше моя,свършила беше лимоненага киселина и направо почнах да варя,без да промивам казана.Днес сложих бутилка оцет и напълних казана с вода...текна леко синкава течност,изплавих и налях чиста вода и пак запалих локомотива...сега беше чиста водата :)
Преварих ракията и всичко беше ок...то материала е ферментирал в пластмасов бидон от Маслини :shock: старателно измит,според думите на собственика :lol: Ферментацията е протекла ,благодарение на дивите дрожди...мъка,но излезе някаква ракия,благодарение на кадънската кълка... Материала беше от каберне и конкорд

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Юни 2014, 09:11 

Местожителство: София
баджо написа:
Няма начин да не присъстват медни съединения(въпреки че видимо всичко е идеално), защото и казана и серпентината са медни, но след минимум 6 месеца в бурето се поучава нужната неутрализация.
А бе за мен бурето е супер доктор.
.

Би ли онагледил(описал) процесите?С какво от дървесината ще се свържат медните съединения,че да се неутрализират,а също и какво ще се получи при неутрализацията?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 29 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часова зона: Европа/София