Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 00:39

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 18 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 18 Фев 2012, 14:19 
Аватар

Карлсоне, благодарение на това че си ''каприз'' и че не те мързи да експериментираш, във форума се натрупва доста ценна информация, за което :respekt:. По-принцип никога не ми се е налагало да бистря ракия, но ми стана чудно, тъй като освен от книгите и от колеги ракиджии, знам за много голям калифорнийски винопроизводител, който освен че бистри червените си вина само с белтък, после ги продава нефилтрирани.
Иначе и бентонита и белтъка са толкова отдавна известни, че не знам кое е по новото от тях. За бентонита знам само, че не е добре утайката да се изхвърля в канала че става ''бетон''(ето ти идея за експеримент).
Филтрите Брита. Не помня точно, но предполагам че и те като другите омекотители съдържат активен въглен и йонообменни смоли. Би трябвало да върши чудесна работ, за за избистряне на размътени при разреждане, с твърда вода ракии. Предполагам че ще вършат работа и за други помътнявания(примерно от меден сулфат), а може и да премахнат розовия цвят на ракията на Чакала. Проблема е че са доста малки и трябва да се прекара няколко пъти. Такива филтри се прочистват с наситен разтвор на морска сол. Аз правя така: сипвам 0.5 кг. чиста морска сол в горната част на каната и наливам по малко вода, докато се напълни долната, а от горе се покрие филтъра. Оставям за ден-два и промивам с вода, докато изчезне соленият вкус.
Наскоро реших да оправя една ракия, ''отлежала'' 4-5 години в пластмасово шише, леко остра и с миризма на прясна джиброва. Сложих я в по голямо стъклено шише и добавих дъбов чипс. Чипсът обикновено го кисна първо в гореща, после в студена вода, след което го поизсушавам и тогава го добавям. Този път само го изплакнах хубаво в цедка на течаща вода, оцедих и добавих. На сутринта гледам шишето и се чудя ''Чипс ли му сложих или изсипах пепелника вътре...''. Минах го два пъти през хартиен филтър, но все още беше леко мътно. После два пъти през ''Брита''-та, избистри се чудесно, но нямаше осезателна промяна във вкуса(остротата) и миризмата.

Лабри, относно това, че содата за бъчви, ''не най-доброто нещо за обработка на бъчвите'', съм съгласен, но това е най лесният и евтин начин, за отнемане на част от цвета, в буре ползвано за червено вино и приготвено за ракия. Относно това че бурето ''се превръща в дишаща (пропускаща кислород) декорация'', позволи ми да си запазя за себе си мнението , че такъв съд е сред най подходящите за временно съхранение на ракии.

Chakala, аз също не мисля че розовият цвят е проблем ( особено факта, че е само малка част от общото количество). Дефекта лесно ще се превърне в ефект, с подходяща презентация при поднасянето ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Фев 2012, 16:14 
Аватар

Местожителство: ПловдивЪ
ivobal написа:
...За бентонита знам само, че не е добре утайката да се изхвърля в канала че става ''бетон''(ето ти идея за експеримент)...

Това съм го изпробвал отдавна в по-големи количества, едва си изчистих тоалетната чиния :lol: Буквално става на камък като постои.От къде толкова бентонит ще попиташ?Ами имам котка и котешката й тоалетна е такова нещо, е не точо чистата глина за хранителната промишленост но от едно и също място я копаят.Най-известната от нашите марки котешки тоалетни и смея да твърдя най-добрата е точно "Бенто", самото име говори за състава.
Пише си на торбата да не се изхвърля в канала и в тоалетната ама те ще ми кажат, а човъркай после с отвертката да ти дойде акъла :wallbash:
Има за котки, кучета и всякакви гадинки.Като се изпикае котката и след две минути става на една твърда топка, като издруса крушата и полепва по произведенията й като след това се отделят "нещата" с решетъчна лопатка.Това което е било влажно полепва с бентонит а останалото чака за следваща партида :lol: Въпреки това няма никаква миризма.Представлява гранулат с големина колкото едра леща.
Къде е розова ракия къде е котешка пикня ама пак е интересно от обща култура.

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Фев 2012, 16:43 
Аватар

То направо си стана виц: питали радио Ереван - какво е общото между розовата ракия и котешката урина...... :lol: Бенто икономик

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 18 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часова зона: Европа/София