Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 14:20

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 4 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 06 Апр 2012, 19:59 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Най-накрая успях. След дву месечно малцоване в студовете, събрах 20кг малц. Използвах пивоварен ечемик. В рамките на 2-3 дни озахарих-получавах стабилно показание на захаромера в бистра и студена течност-15%, разреждах с вода до 12-13% и сложих да ферментира.
След прецеждане, за ефективна дестилация имах 45 литра "бира". След дестилиране имах: първак 0,5л на 50 градуса, средна и крайна фракция-7 литра на 40градуса. Бирата я обезалкохолих почти напълно. По сметки излиза, че началният ми алкохол е бил около 6,72%
Следваше редистилация, 7 литра след разреждане с 2,33л вода станаха 9,33л на 30 градуса. Като краен резултат добих; първак 0,1л на 70градуса, 3,5л същинския дестилат на 60 градуса, събирах до показания на спиртомера 50об%. За крайна фракция не остана време. защото бързах за среща с гаджето ( така или иначе щеше да е пренебрежимо малко). Аромата е доста силен, наподобява аромата, който се получава след озахаряване, но по концентриран - малко съм скаран с ароматите. Абе на мен ми мирише на нещо приятно.
Тези 3,5 л дестилат ги 'захраних' с 5гр средно печен чипс + 10гр силно печен и оставих да лежат в стъкло. Силно печения мисля утре да го махна защото цвета е вече налице, ще сложа само средно печен , за да търся карамела. Ще го отлежавам поне 30-40 дена без да се изкушавам. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Апр 2012, 21:14 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Дай малкоповече ТТ-данни :
20 кг малц с колко вода за озахаряване ?
На колко пъти - защото явно не е наведнъж, и само да кажа че веднъж брах голям яд като не заквасих навреме - нападна ме млечнокисела бактерия и на повърхността на материала имаше пелена като сопол. Или може би ти си заквасвал всяка порция и на следващия ден си ги смесвал ?
Всичко ли ферментира заедно с триците или цеди ?
И защо ми се струва малко малко 45 л. за дестилация от 20 кг. малц ?
Би трябвало - 20 кг зърно + 80 л. вода да дадат 100 л. каша и после при прецеждането да остане поне 70-80 л. течност. Като се има предвид че зърното е останало само на трици (загубило е поне 50% от теглотос си , но се е наляло с течност и да кажем че тя компенсира - но пак 100-20=80)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Апр 2012, 21:21 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Нека тук пишем само за дестилацията, в другата тема ще опиша тт данните от озахаряването, че сме се разпищолили из целия форум :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Апр 2012, 23:34 
Аватар

Местожителство: ПловдивЪ
Или малко си изкарал или малко пуска ечемика.

Чипса не го барай, даже сложи още.При мен стой месеци в огромно количество и няма проблем.На 8-9л. съм шибнал 50гр. силно печен и около 25гр. средно печен.Няма и помен от танини все още.От време на време като се сетя аерирам и започва да придобива някакви наченки на аромати от дъба ама е много рано още.
Ще видя ако искаш да ти подаря към 15 или 20 кила малц, няма да го ползвам ама не е първа хубост понеже зърното беше супер калпаво.Ползвай го само за чист малцов дестилат понеже може да те подлъже при озахаряването.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 4 мнения ] 

Часова зона: Европа/София