Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 03:14

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 29 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 03 Авг 2012, 14:53 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Ами нищо ново под слънцето :
1. Метиловия алкохол трябва да се отделя колкото може по-добре , не е казано че само в заводите имат колони :)
2. Опашната фракция трябва да се отделя добре, а не да се лакомим за повече ракия.
3. Гнили и зелени плодове да не се ползват, костилки и чепки да се махат, да не се оставя да вкисне джибрата.

Това важи както за домашното, така и за промишленото производство.
Той тоя господин ако не е близвал алкохол как да разбере кое е хубаво и кое не.
Все едно девственица да стане сексолог :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Авг 2012, 15:09 

Местожителство: София
Платена история...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Авг 2012, 15:52 
Аватар

victoryvt написа:
Ами нищо ново под слънцето :
1. Метиловия алкохол трябва да се отделя колкото може по-добре , не е казано че само в заводите имат колони :)
2. Опашната фракция трябва да се отделя добре, а не да се лакомим за повече ракия.
3. Гнили и зелени плодове да не се ползват, костилки и чепки да се махат, да не се оставя да вкисне джибрата.

Това важи както за домашното, така и за промишленото производство.
Той тоя господин ако не е близвал алкохол как да разбере кое е хубаво и кое не.
Все едно девственица да стане сексолог :megagrin:

:lol: :lol: Допадна ми сравнението.
Поздрави.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Ное 2012, 22:44 
Аватар

Колеги, много сте готини.
Форума е страхотен. Аз си мислех, че зная как се прави ракия, но като чета форума, разбрах, че нищо не зная. Виж за виното прочетох една книга и мисля, че малко по съм напреднал. Аз се занимавам и с пчеларство и разбрах, че без четене и без любов към това което правиш, нищо не става. Така е и с направата на вино и ракия.
Няколко дни чета из форума и търся систематизирана информация относно фракции, температури, първаци, основи и опашки. Но не намерих, просто от мненията отделям тези неща. Хубаво е тези неща да се систематизират и да се опишат в отделни теми. Аз сега варя ракия от грозде, като преди това съм взел виното или самотока, както му казват. Сложих вода и захар и го заредих за ракия. Та вече изкарах три казана, като отделям окол 500 мл първак, който смесвам с патоката , която отделям когато спиртомера покаже 40 градуса - на чучура. Казана ми е 100 литров меден, с много добър охладител - не е със серпентина , а с една ос и на нея панички в меден кожух. Средната част отделям в бидон и така докато сваря всичкото джибри. Първака и патоката от първия казан слагам в джибрито на втория и тн. И най накрая отделената ракия преварявам, като сипвам и вода в казана, моя баща ми е казвал, че спирта си е спирт и нищо не се губи. Но тук научих някои тънкости и сега ще ги приложа, като например разреждане на материала за преварка до 25 градуса алкохол и отделяне на 1 % от първака и отделяне на основното от патоката - на 40-55 градуса. Аз общо взето като видя че в тенджерата започва да плуват разни петънца като масло, зная че съм изпуснал патока в ракията.
Моля, да ми дадете линк където е описано или ми кажете нещо специфично относно температурите при които трябва да следя, за да изкарам най добрата ракия при обикновен казан. Имам електронен термометър със сонда, която мога да допра до лулата. Доколкото разбирам, различните фракции излизат при различни температури, тези неща с фракциите и температурите не са ми много ясни.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Ное 2012, 23:28 
Аватар

Ако снимаш охладителя ще съм много благодарен.Какъв е обема на охладителя ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Ное 2012, 23:36 
Аватар

Казана е 100 л , а Охладителя е варел от 200 литра и вътре е цилиндъра с оста и паничките и общо взето едно варене изкарвам без да доливам студена вода, само ако варя втори казан, тогава се налага. А колкото до снимката на охладителя, ще я направя следвщия уикенд и ще я публикувам.
В момента съм със смесени чувства. Видях новия казан с колоната, та ми додойде идея да си продам съществуващия и да взема новия. Но пък се губи селския уют на медния казан, огъня, скарата, цър пър итн, а и много искам да намеря инфо, относно плюсовете и минусите на двата вида казани. Сигурно са описани във форума, но тепърва ще чета и преценявам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Ное 2012, 23:43 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
genatafi написа:
Колеги, много сте готини.
Форума е страхотен. Аз си мислех, че зная как се прави ракия, но като чета форума, разбрах, че нищо не зная. Виж за виното прочетох една книга и мисля, че малко по съм напреднал. Аз се занимавам и с пчеларство и разбрах, че без четене и без любов към това което правиш, нищо не става. Така е и с направата на вино и ракия.
Няколко дни чета из форума и търся систематизирана информация относно фракции, температури, първаци, основи и опашки. Но не намерих, просто от мненията отделям тези неща. Хубаво е тези неща да се систематизират и да се опишат в отделни теми. Аз сега варя ракия от грозде, като преди това съм взел виното или самотока, както му казват. Сложих вода и захар и го заредих за ракия. Та вече изкарах три казана, като отделям окол 500 мл първак, който смесвам с патоката , която отделям когато спиртомера покаже 40 градуса - на чучура. Казана ми е 100 литров меден, с много добър охладител - не е със серпентина , а с една ос и на нея панички в меден кожух. Средната част отделям в бидон и така докато сваря всичкото джибри. Първака и патоката от първия казан слагам в джибрито на втория и тн. И най накрая отделената ракия преварявам, като сипвам и вода в казана, моя баща ми е казвал, че спирта си е спирт и нищо не се губи. Но тук научих някои тънкости и сега ще ги приложа, като например разреждане на материала за преварка до 25 градуса алкохол и отделяне на 1 % от първака и отделяне на основното от патоката - на 40-55 градуса. Аз общо взето като видя че в тенджерата започва да плуват разни петънца като масло, зная че съм изпуснал патока в ракията.
Моля, да ми дадете линк където е описано или ми кажете нещо специфично относно температурите при които трябва да следя, за да изкарам най добрата ракия при обикновен казан. Имам електронен термометър със сонда, която мога да допра до лулата. Доколкото разбирам, различните фракции излизат при различни температури, тези неща с фракциите и температурите не са ми много ясни.

viewtopic.php?f=9&t=363&p=20391&hilit=Точка+на+кипене+на+парите#p20391

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Авг 2013, 14:36 
Аватар

Ще варя на един приятел но няма да има материал да напълня казана даже до половината може би. Как според вас е по добре: да го оставя полу-празен или да допълня с вода? :help:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Авг 2013, 14:47 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Каква е логиката да се допълва с вода ?
Направиш ли го :

1. Ще топлиш по-дълго време до протичане.
2. Ще извадиш слаба ракия, понеже след разреждането в казана ще падне драстично алкохолното съдържание, оттам и ракията ще текне слаба.
3. Поради 2. няма да можеш да отделиш фракциите и ще се наложи преварка.

При непълен казан горната част ще играе ролята на допълнителен купол и така ще повиши естествения рефлукс на казана, а от там и по-добро разделяне на фракциите.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Авг 2013, 15:19 
Аватар

Логично, благодаря в случая няма и да се преварява. :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Окт 2013, 14:10 
Аватар

Намерих нещо интересно....http://bgbarman.bg/%D0%95%D0%BD%D1%86%D0%B8%D0%BA%D0%BB%D0%BE%D0%BF%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D1%8F/%D0%98%D0%B7%D0%BA%D1%83%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE%D1%82%D0%BE-%D0%BD%D0%B0-%D0%B4%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%BB%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F%D1%82%D0%B0.html

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Окт 2013, 21:12 
Аватар

Местожителство: враца
След 3г. измислих най- доброто което се прави с първакът/ метила :) .
На 80л материал събирам минимум 200 гр метил - и го хвърлям в тревата наоколо .
Не го преварявам, събирам - за секунда го хвърлям - и забравям за него ... :thumbs1:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Ное 2013, 19:59 
Аватар

Дайте мнение за трета преварка.Какви са ползите и минусите ако преварим трети път ракията?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Ное 2013, 21:00 
Аватар

Местожителство: Враца
emil emilov написа:
След 3г. измислих най- доброто което се прави с първакът/ метила :) .
На 80л материал събирам минимум 200 гр метил - и го хвърлям в тревата наоколо .
Не го преварявам, събирам - за секунда го хвърлям - и забравям за него ... :thumbs1:

Емка,
на 80л, това за изхвърляне е 800мл. , аз така правя- и директно в огъня, без въпроси, аз си обичам очите, обичам и ракията, но не толкова.. :megagrin:
Знам че следващите 600мл. от метиловата фракция преваряваш отново и
я изчистваш, но не бива да сме толкова дребнави с нашите аламбици-
по-добре да има двойно каско застраховка.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 29 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часова зона: Европа/София