Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 00:38

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 14 Юни 2012, 21:24 
Аватар

Здравейте ! За пръв път варя ракия сам , но се издънихме с цвета. Собственика на казана, проявил самоинициятива и взел че сложил в съда където изливам готовия дестилат няколко парчета прясна кора от стеблото на джанка. Цвета беше станал като тъмен карамел. Все ми се щеше да я оцветя в жълто кехлибарено, ама и така реших че е добра, какво можех да направя вече.Извадих корите за да не става по наситен цвета и продължих. Днес обаче реших да я разредя, че се получи 55° и какво да видя : От карамеления цвят няма и следа. Вместо това ракията беше станала една сиво зеленикава. И направо ме хвана яд. Оставих я така и не съм я разреждал.Единственото хубаво е че не е много, около 11 литра. Пропуснах да спомена че ракията е от джибри.
На какво може да се дължи промяната в цвета и как да го пооправя без преварка, ако е възможно?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Юни 2012, 09:11 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Тая зеленикава нотка в цвета нещо ме съмнява.
Дали няма и някакъв неприятен мирис ?
Иначе начините за бистрене са :
1.Белтък от яйце (само белтък, без жълтъка!)
2.Бентонит.
3.Активен въглен (обаче има различни видове и не всички вършат работа) - опитай с едно малко шише 1 л. и една опаковка активен въглен от аптеката. Другият вариант е да запалиш огън с дебели дръвца и като стане на жар за печене на мръвки - вземаш една лопатка от нея и я пускаш е една кофа студена вода да се загаси, после вадиш по-едрите парчета, премиваш ги и ги строшаваш и ползваш за ракията.
Обикновено това се прави преди преварка, защото заедно с цветовете ще си тръгнат и ароматите, но може и да спасиш ракията.
Въпросът е дали само цветът ти куца ? Да не е станало и нещо друго.
Аз например и сега имам 10 л. синя ракия с миризма на ... абе не е за казване :)
Сипал съм й сега пепелта от барбекюто и чакам да видя на какво ще заприлича, но тъй или иначе ще я преварявам.

Аериране с аквариумна помпичка може да пооправи лоши миризми ако трябва.

А за следващия път като решиш да правиш ракия - ползвай дъбов чипс - има различни видове и освен оцветяване ще ти даде и ефект на буре. Ето от тука си поръчай, има и бентонит и др. неща : http://vinarko.com/magazin/%D0%B4%D1%8A%D0%B1%D0%BE%D0%B2-%D1%87%D0%B8%D0%BF%D1%81
Слагаш го в едно чорапче от тензух и го държиш в готовата ракия колкото искаш да ти е наситен цвета.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Юни 2012, 19:00 
Аватар

Ако искаш само да оцветяваш слагаш черничева клечка за кафяв оттенък или акациева за жълт.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Юни 2012, 22:33 
Аватар

sasho написа:
Ако искаш само да оцветяваш слагаш черничева клечка за кафяв оттенък или акациева за жълт.

Какво ще оцветява...като гледам,май цвета ще се окаже не леко сивкав с зеленикав оттенък,ами синьо-зеленикъв!В такъв случай - направо за преварка,че ще се изтрови!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Юни 2012, 23:16 
Аватар

Благодаря за отговорите ! За аромата, мога да кажа, че мирише приятно на грозде, казана беше меден, нямаше загоряло уж всичко наред. Но утре на дневна светлина ще взема да напълня една водна чаша за да я снимам и ще кача снимката . Надявам се да се получи добра представа за цвета. Само да попитам, може ли на цвета да повлияе светлината, защото я оставих на тавана в бутилка от минерална вода, а той е с капандура и през деня е светло. Като цяло ми стана ясно, че най-сигурно е да я преваря, но понеже съм новак и имам калпава ракия ще си поиграя с малко количество, да пробвам и бистренето което ми предлагате. После ще споделя резултатите.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Юни 2012, 23:54 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Не е от светлината - ако беше проблем, в магазините щеше да се предлага в тъмни бутилки, а тя си стои на рафтовете в прозрачни и си я пече сленцето с месеци и т.н.
Направи си труда да я бистриш и после решавай - ще я пиеш ли или ще я преваряш.
Ама ако е само заради цвета не си струва.
Цветът после ще го коригираш с дъбов чипс или други кори,ама гледай да са стари, а не млади.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Юни 2012, 07:56 
Аватар

Ето и обещаните снимки. Изображение
Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Юни 2012, 13:46 

Прецеди я през памук върху цедка. Ако на памука остане даже много бледо синьо оцветяване значи в ракията има медни йони! Тогава задължително преварка...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Юни 2012, 22:03 
Аватар

kavi67 написа:
sasho написа:

Какво ще оцветява...като гледам,май цвета ще се окаже не леко сивкав с зеленикав оттенък,ами синьо-зеленикъв!В такъв случай - направо за преварка,че ще се изтрови!

Ако е отрова и да преваварява пак ще отрова, преварката няма да намали отровата ;) .
Човека се оплаква от цвят, а не от това, че след пиене е посетил токсикологията! Все пак алкохола го е добил от плодове, а не от токсични химикали.
На снимката, доколкото се вижда си има нормален цвят.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Юни 2012, 23:53 
Аватар

Здравейте ! Реших, че най-справедливо ще бъде да сваря ракията още веднъж. Има един приятел, който от години сам си вари и се съгласи да я сложим в неговия казан, за да поправим нещата. Така ще съм най-спокоен не само за себе си, но и за приятелите , които ще почерпя като ми дойдат на гости.
Ще си оставя обаче малко от сегашната ракия за мостра, а като преварим останалото, ще отделя поне един литър и пак ще го оцветя с кора от джанка. Тогава ще ги сравня, да видя отново ли ще има заленикав цвят. Може да се окаже просто, че спирта е извлякъл и зеления цвят от кората на живото дърво. Аз май не споменах, че кората не беше от суха джанка, а беше обелена от растящото до казана дърво.
Благодаря за коментарите ! Просто не знам какво друго в момента мога да попитам или да коментирам, при положение, че съм пълен лаик във варенето на това питие. Надявам се четенето във форума , съветите със занещи и личната практика да доведат до нужния резултат .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Юни 2012, 00:16 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Аз мисля,поне показаното на снимката,че няма нужда от преварка,а само от дооцветяване на сегашната ракия.Това може да направиш със готов чипс продаван навсякъде и да спазваш инструкцията.Другия начин е с изсъхнало парче дърво от акация или черница.НЕ от кората и не прясно отсечечено а сухо.Надялкваш го на тънки клечки и в ракията,като наблюдаваш цвета да не стане много тъмен.Успех!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Юни 2012, 14:14 

Ами да отровна ще да е ракията :megagrin: колега замимавам се професонално с утилизиране на отровни ракии :sauf: ,можеш да ми я пратиш на адрес в състояние съм за месец/за 11 литра/ да я утилизирам напълно :lachtot:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 

Часова зона: Европа/София