Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 07 Дек 2016, 18:52

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 177 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 05 Дек 2008, 13:20 

Местожителство: Хасково
ttzar ,
Нещата са тъжни с бурето. Имам 2 черничови по 10 литра от много години/някъде по Форува съм пуснал мнение/. Всяка година ги пълня за по 1 месец и след това бутилирам. Тази година реших да измеря какво вкарвам и какво вадя накрая. Едното напълних с ракия от мускатово грозде 45 градуса . След месеца извадих точно 9 литра 42 градуса. А 1 л такава ракия ми излизе около 6 лева!
Изпразних и двете и сега стоят пълни с вода да не се разкиснат.
В бъдеще ще търся да си купувам съответен чипс.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 06 Дек 2008, 14:44 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
Бай Драган написа:
ttzar ,
Нещата са тъжни с бурето. Имам 2 черничови по 10 литра от много години/някъде по Форува съм пуснал мнение/. Всяка година ги пълня за по 1 месец и след това бутилирам. Тази година реших да измеря какво вкарвам и какво вадя накрая. Едното напълних с ракия от мускатово грозде 45 градуса . След месеца извадих точно 9 литра 42 градуса. А 1 л такава ракия ми излизе около 6 лева!

Това за първият месец,а след това?Започва да пие по-малко естествено,а ако искаш да нямаш толкова загуби лакирай го.Бурето взима ,НО и.... дава много повече!!! :)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 18 Дек 2008, 17:37 
Аватар

Местожителство: Варна
Вече споменах, че имам проблем с кисненето на моето буренце и регистрирах загуби по 400 - 500 ml. на денонощие от водата, която беше в бурето. Каква ми била грешката? Мислех, че ако доливам на всеки 2 часа (само през деня разбира се) гореща вода дървото ще поеме по-бързо , но не би. Чак след 10 дена киснене и маса гореща вода от капките по фаянса се светнах, че горещата вода размеква дървото и се изпарява по-бързо. Затова са ми били толкова големи загубите. Сега съм го оставил само със студена вода и загубите намаляха с пъти. :oops:
Еми така е. Човек като не знае си плаща. Така стана и в случая. Сега чакам сметката за тока. :shock:
Даже има опасност от горещата вода дъските на бурето да не могат да бъдат удържани от обръчите и то да се пръсне. А иначе след кисненето във водата се се слага към 2 кг. сол на 30 литрово буре, за да изтрепе микроорганизмите, които се зраджат в него. После се измива и се слага ракията.

Изпратено след 13 минути 9 секунди:
BREAKER написа:
Бай Драган написа:
ttzar ,

Това за първият месец,а след това?Започва да пие по-малко естествено,а ако искаш да нямаш толкова загуби лакирай го.Бурето взима ,НО и.... дава много повече!!! :)

Аз мисля, че ако лакирам бурето ще се прецака вкуса на ракията после.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 18 Дек 2008, 18:03 

Местожителство: Асеновград
бе човек ти ракия ли ще правиш или ще ставаш социолог

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 22 Дек 2008, 20:02 
ССМ

Местожителство: Plovdiv
ttzar не си лакирай бурето това ще е най-голямата грешка!!! Някой изкуствено вкарват по малко кислород(въздух) в ракията за да се окисляват алдехидите, затова при стареене ракията омеква, а киселините помагат за хидролиза на дървесината и отделяне на захари и аромати от нея, както и получаване на естери от тях и етанола!!! Лака е за пред хората, няма лакирано винпромско буре!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 12 Яну 2009, 16:07 
Модератор

Няма ли някакво полезно съотношение между обем на бурето и количеството загуби при отлежаване? Някъде май беше споменато за около 60 литрово буре.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 12 Яну 2009, 18:51 

по малко буре повече загуби но ракията става по хубава

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 30 Яну 2009, 03:52 
Аватар

Местожителство: г. Русе
dimoff написа:

хм интересно,винаги съм си мислел че е обратното.... не съм запознат,просто ми е интересно дали е така,понеже ми звучи по логично "по-голямо буре повече разходи" . Абе законът на мечо пух с други думи :D

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 30 Яну 2009, 09:11 

Местожителство: София
wufan написа:
dimoff написа:

хм интересно,винаги съм си мислел че е обратното.... не съм запознат,просто ми е интересно дали е така,понеже ми звучи по логично "по-голямо буре повече разходи" . Абе законът на мечо пух с други думи :D

Нещо ти бяга логиката,явно такова ти е обкръжението)))

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 30 Яну 2009, 13:49 
Аватар

хахахахахахах браво! значи смяташ че по-малко буре повече разходи,ако се обосновеш би било просто страхотно

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 30 Яну 2009, 14:44 

[mod="SiteAdmin"]ilu6a, втори път... Трети няма да има.[/mod]

Изпратено след 25 минути:
Заглавие: ъ?
ilu6a написа:

тук пък какво толковабях писал

Изпратено след 2 минути 32 секунди:
ilu6a написа:

Изпратено след 25 минути:
Заглавие: ъ?
ilu6a написа:

тук пък какво толковабях писал

и да отговоря на многоуважавания WUFAN(да се свети името му)))-не смятам на теб нищо да ти обяснявам,щом елементарно отношение повърхност към литри не можеш да съобразиш

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 30 Яну 2009, 18:46 
Аватар

чувал съм че средно едно буре губи по 2% за година о съдържанието си... щом ти можеш да извършиш такава елемнтарна калкулация с радост бих я позлвал и аз за на пред.... в крайна смедка човек се учи докато е жив.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 30 Яну 2009, 20:12 

наи лесно е да си представиш кбел представи си един дебел едножилен кабел тока тече само по повархноста му представи си и сащата дебелина кабел но многожилен тока тече пак само по повархноста на всяко отделно кабелче по кои от двата кабела ще тече повече ток ?важна е повърхността която е в контакт с ракията по маки бурета по голяма повърхност в контакт с ракията

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 31 Яну 2009, 12:14 
Модератор
Аватар

dimoff написа:
наи лесно е да си представиш кбел представи си един дебел едножилен кабел тока тече само по повархноста му представи си и сащата дебелина кабел но многожилен тока тече пак само по повархноста на всяко отделно кабелче по кои от двата кабела ще тече повече ток ?важна е повърхността която е в контакт с ракията по маки бурета по голяма повърхност в контакт с ракията

Така е dimoff, само едно ъъъъ как да кажа, допълнение :) . При малките бурета, в следствие по-голямата площ, алкохолът по-бързо извлича от дървото аромата, "боята" и т.н., НО съществен момент от стареенето на алкохола е окислението, а то е малко или много константа. С други думи, в малко буре алкохолът се оцветява много бързо, но няма време за окислителните процеси. В прекалено големите се получава обратното - окисление за сметка на аромати и цвят. По тази причина се търси златната среда. За Европа е една, за Америка е друга - различни традиции и вкусове.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 31 Яну 2009, 12:18 

коя според теб е златната среда тука се чуха някви 225 -228 литра аз не знам и за това питам

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 177 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Следваща

Часова зона: Европа/София