Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 16:34

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 177 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Дъбово буре
МнениеПубликувано на: 03 Апр 2012, 21:11 
Аватар

Без отвор за канелки,какви проблеми си имал с канелките.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Апр 2012, 09:32 
Модератор
Аватар

Местожителство: София
В най-неподходящия момент протичат :) :)
Естествено предния ми пост е лично мнение, както и сегашния. Освен това, не виждам смисъл от канелка - наличието и не ми дава нищо :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Апр 2012, 10:03 

Освен това ,канелката много трудно се подържа чиста отвътре ,а това предпоставака за внасяне във виното на различни нежелателни бактерии.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Апр 2012, 21:37 
Аватар

Добър вечер, на всички. Използвам тази тема, за да ви попитам за едно старо буре 40л. В момента е закиснато с вода( което впоследствие разбрах, че не е много правилно) и по принцип е стояло с вода от както е отточена последната ракия :datz: Пробвах да сложа ракия, но при отточване след 2-3 месеца в нея имаше някаква черна утайка :?, това при положени, че ракията си беше добре. Иска ми се да го използвам, но не знам как да процедирам. Дали тази утайка е от плесенясала вода, или нещо друго? С какво мога да го почистя, то има само малка дупка колкото е тази на канулата. Моля, давайте съвети.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Апр 2012, 22:29 
Аватар

http://sortovisemena-bg.com/units/%D1%81%D0%BE%D0%B4%D0%B0+%D0%B7%D0%B0+%D0%B1%D1%8A%D1%87%D0%B2%D0%B8+-+1.25+%D0%BB%D0%B2..html?u=90239

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Юли 2012, 09:17 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
rosbal написа:
Каквото и да е бурето, след първо, че и второ наливане ще трябва да го следиш, да не изтървеш и да бие на дъска после, пък била тя и френска :D

Еми на френска дъска няма как да бие,но на българска дъска бие само 7 дни след наливане в чисто ново Бг буре,много прехвалено от района на врачеш,чудя се дали да я държа повече или да я махам от него,защото се усеща нагарчащ вкус на дъска и...това е.Такова чудо не съм виждал досега,дори и от други български буренца......само 7 дни....съмнява ме,че материала не е сух,а пресен..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Юли 2012, 18:30 

Naskohondata1 написа:
rosbal написа:
Каквото и да е бурето, след първо, че и второ наливане ще трябва да го следиш, да не изтървеш и да бие на дъска после, пък била тя и френска :D

Еми на френска дъска няма как да бие,но на българска дъска бие само 7 дни след наливане в чисто ново Бг буре,много прехвалено от района на врачеш,чудя се дали да я държа повече или да я махам от него,защото се усеща нагарчащ вкус на дъска и...това е.Такова чудо не съм виждал досега,дори и от други български буренца......само 7 дни....съмнява ме,че материала не е сух,а пресен..

Ракията бие на дъска Колега защото майсторът не е пекъл бурето, ако случайно го е пекъл е на силен огън,а трябва да се пече на слаб огън(на жар),Така някой го правят на бързо със силен пламък,но го няма ефекта който се търси.Ефектът LT,MT,MT+ и HT(степени на изпичане) се постига продължително на по-бавен огън от 30 до 60 минути,тогава се отделят търсените аромати ванилия,бадем,шоколад,кафе и др.Задължително матеряла трябва да е съхнал поне 2 години.В друг случай ракията може да бие на дъга когато бурето е стояло повече време с вода(повече от 10 дни) .С вода се пълни преди употреба 24 часа.След като свърши ракията и няма друга се оставя празно без да се мие в хладно помещение защото ,ако се измие остава мокро от вътре и дъгите се вмерисват.Когато ще се пълни с ракия пак 24 преди употреба се пълни с вода и така на татака.Другият случай в който ракията може да бие на дъга когато е използван стар трик на майстора бъчвар,сипва малко вода вътре и го търкаля докато водата попие в дъгите и тогава бурето остава влажно и не може в жегите да се разсъхне ида му опадат обръчите докато обикаля да го продаде по пазари и пътища и в такъв случай ако не се отвори тапата и не се помирише се купува вмерисано на влажно дърво буре.Надявам се да съм бил полезен.Поздрави.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Юли 2012, 21:08 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
А какъв е цяра?Мисля да го напълня с водка,докато не бие на дъска.....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Юли 2012, 21:12 

Naskohondata1 написа:
А какъв е цяра?Мисля да го напълня с водка,докато не бие на дъска.....

Здравей Колега,цяр не знам за това,може да се разглоби и да се препече бурето и дано се оправи.По македонският край ги мият преди да сипат алкохола с отвара от смокинови листа,ако има лош мирис.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Юли 2012, 14:41 
Модератор
Аватар

Втори път се паря с българско буре.
Благодарение на Руми МНД миналогодишната ми гроздова ракия има цвят на лимонада и бие на дъска, а някои от колегите знаят какъв "бърбън" правя :explode: СРАМ, СРАМ!
Трети опит няма да има, обещавам! Ако не намеря свястно буре продължавам с алтернативните методи. Определено резултатите са по-добри в сравнение с българско буре, пък било и от "добър" производител.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Юли 2012, 14:48 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Аз написа:
Ако не намеря свястно буре продължавам с алтернативните методи.

Ако отворим пак вечния спор - какво точно прави бурето с алкохола и дали не може същия процес да се проведе по друг начин, аз бих заложил на второто :
1. Отлежаването ако е в инертна среда в която се внесе необходимото количество качествен дъбов чипс - ето ти я вътрешността на добре обгореното буре, но на съвсем минимална цена.
2. Контакта между алкохола и кислорода - заменяме го с периодично аериране или с аквариумна помпичка.
3. Друго има ли ? Май няма ...

Тъй че - традиция, традиция, ама и ако малко се разчупи стереотипа няма да е лошо.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Юли 2012, 14:51 
Модератор
Аватар

@victoryvt, гъдела е друг :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Юли 2012, 15:12 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Да, явно Наско вече освен че го сърби го и боли :megagrin:
(от гъдел)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Юли 2012, 15:17 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Подкрепям с две ръце, алтернативните и ускорени методи за стареене, точно поради тази причина, че в България май неможе да се разчита да се намери от веднъж читаво буре, а не сме толкова богати, че да купуваме докато уцелим.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Юли 2012, 15:22 
Модератор
Аватар

hellreiser написа:
Подкрепям с две ръце, алтернативните и ускорени методи за стареене, точно поради тази причина, че в България май неможе да се разчита да се намери от веднъж читаво буре, а не сме толкова богати, че да купуваме докато уцелим.

Стотина лева за малко буре не са кой знае какъв разход, но и материал се хаби, а за времето да не говорим... Купуваш буре, наливаш ракия, в която си вложил Х часа верме и накрая след още Y часа установяваш, че си в изходна позиция. Хайде, ако е нещо от захар иди-доди, но какво правим с прецакана гроздова ракия? - чакаме следващия сезон... Или по друг начин казано, сме изгубили ЦЯЛА година...

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 177 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Следваща

Часова зона: Европа/София