Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 14:33

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 177 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 12  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Дъбово буре
МнениеПубликувано на: 20 Окт 2010, 14:04 

Местожителство: Русе
Благодаря на всички отзовали се - буренцето май се оправи с още закисване, допълнителната "екстра" беше дъжда - стоя на терасата под дъжда пълно с топла вода, после няколко часа се оттича, затова се надявам да "пие" по-малко.
Вече е пълно с винце - да го "изморя" преди да сипя ракийката
Някой може ли да ми каже колко време е добре да постои винцето за да има ефект, т.е. след това ракийката да не се оцветява много бързо и да не придобие вкус на дъска.
п.п. винцето не е мое (тази година не можах да се вредя за грозде) - миналогодишно мерло е на русенския винпром, като че ли и то има нужда да постои в буренце

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2010, 18:23 

Местожителство: Хасково
Виното ми потръгна повече през последните години, а пък започнах да варя доста ракия. Съдове за ракия нямам, с изключение на 2 малки буренца. Имам 2 х100л и 4х50л от вино. Чудя се дали да не използвам 2 от винените и да ги напълня с ракия. Дали няма да объркам нещата?
Някой извършвал ли е такава процедура?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2010, 18:51 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
Бай Драган написа:
Виното ми потръгна повече през последните години, а пък започнах да варя доста ракия. Съдове за ракия нямам, с изключение на 2 малки буренца. Имам 2 х100л и 4х50л от вино. Чудя се дали да не използвам 2 от винените и да ги напълня с ракия. Дали няма да объркам нещата?
Някой извършвал ли е такава процедура?

Дори ще стане по-добре,но обратното не е за препоръчване.
Винени с ракия е добре,ракиени с вино-не. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Ное 2010, 10:41 

Местожителство: Хасково
Притеснения имам само за цвета. Да не стане червена?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Ное 2010, 11:30 

Местожителство: София
Съвсем основателни са притесненията ти,ако са били ползвани за червено вино...
Ракиените винаги можеш да ги ползваш за вино(от този калибър обаче около 100л)...там зарази няма, и мирис почти няма да има-но само за отлежаване...самите бурета няма да дадът нищо на виното.
Аз имам едно такова,от червено...та проведох в него е ферментация на бяла мъст...(за хересно вино)тоест постоя 40-тина дена с бяло вино, и сега смятам да го ползвам за ракия...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Ное 2010, 14:33 

Местожителство: Пловдив
Имам едно 50 и едно 30 л. бурета за ракия, съответно на 5-та и 2-ра година, качествена изработка, горени за ракия. Зареждам ги по 4- 5 пъти на сезон, по 40 дни всяко зареждане. По-голямото е вече само съд за отлежаване, но все още се усеща дъба/то на муската много дъб не му и трябва/. Не ги бях засичал минали години, но сега си водя записки и те показват - за 26 дни долято 1.3 литра към 80 л. Почти никакво протичане преди зареждането - само няколко капки. Преди седмица взехме още едно 50 л. ракиено с канела, само леко я набих и го напълних с вода - нито капка, но тъй като е ново вече отива около 0.5 л. за доливане. На 40-я ден ще излезе като кока кола, но в общ харман ще я докараме на цвят и вкус :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Ное 2010, 14:44 

редно е да постои мааалко повече с вода ,за да няма толкова интензивно екстрахиране на дървесината..Екстракцията на уйски лактона(примерно) иска малко време,а така в началото в дестилата ще постъпят главно танини с горчив вкус...таази отчетлива миризма на дъб.
А трябва да се долавя ванилия)))
Но всичко е въпрос на вкус естествено...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Ное 2010, 15:28 

Ами не стоя с вода по инструкция на производителя, чийто представител са "терес" :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Ное 2010, 15:35 

Между другото на мой приятел/също варящ мускатова/ му подарих за годишнина ракиено 50 л дъбово буре. Категорично отказва да сложи ракията в него, тъй като "щял да и се развали вкуса" и то така си стои с найлона или го е дал на някъкъв комшия да го ползва. Така, че на вкус и цвет таваришчи нет.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Ное 2010, 16:30 

странна работа-няма книжка свързана с винарството в ,която да не е упоменато ,как се ползват нови дървени съдове....а именно включва обилно няколко дневно изплакване с вода , даже с висока температура и налягане....
Между другото и гугала казва така-както книжките...
Апропо винаги съм се чудел,специално за България,защо най-много бъчви се произвеждат в район дето няма и едно грозде....и какво разбират от вина и ракии същите производители???

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Дек 2010, 18:24 

тази година бурето ми за съжаление ще остане празно,утре ще извадя ракията и няма да го зареждам наново ,та въпроса ми е да го пълняли с вода и така да го държа или да го измия и да го държа сухо до догодина.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Дек 2010, 18:40 
Аватар

Местожителство: Varna
Какво ще стане ако оставиш бурето с вода за цяла година ами водата ще плесеняса и ще развалиш бурето. Източи ракията и го остави на сухо и проветриво място без канелките. Като източиш ракията не го мии ракията достатъчно го е стерилизирала. Иначе по книгите дават различни методи за съхраняване през месец ги опушват с сярна лента варосват ги и т.н.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Дек 2010, 12:06 
Модератор
Аватар

ika написа:
тази година бурето ми за съжаление ще остане празно,утре ще извадя ракията и няма да го зареждам наново ,та въпроса ми е да го пълняли с вода и така да го държа или да го измия и да го държа сухо до догодина.

Ако имаш възможност купи няколко литра "чист спирт" и го сипи в бурето. Така няма да се разкисне до следващия сезон.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Дек 2010, 11:28 
Аватар

Здравейте компания,още чета и се уча,но нещата ще си дойдат на мястото,лека полека.Имам питане,даже повече от едно-Буре ,което е ползвано за вино(бяло-ако има някакво значение),дъбово стои самотно и празно от 5 години.Това че първо ще го закисна-ясно,питането ми е какво трябва да се направи след това,преди да се сипе ракията-да се подготви по някаккъв начин.Или просто след проверка за течове,се налива.Каква канелка да сложа,мога ли да насипя вътре дъбов чипс(трески) или няма нужда.Мисля как да ги напъхам така ,че да могат и да се вадят.Или да си слагам клечоряка по шишетата?Да не се псувам после.Ракията е гроздова(вино не е вадено) и е 45 градуса.Колеги тук пишат че градуса пада при престой в буре,да не текне после нещо слабо дето не се пие от мъже?И друго питане имам,може ли после да слагам да отлежава бърбън вътре,или щом ще е ракия,така да си карам,и да търся ново буре за бърбъна.Още не съм почнал с него ,но щом попия достатъчно информация от тук,ще направя и това.
Поздрави и наздраве в този снежен ден.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Дек 2010, 12:00 

Привет.
За бурето-колко литра е?,добре е в едно с операциите които си описал, че ще направиш да го третираш и със сода за бъчви...така ще падне и винения камък ,който може да предизвика леееко помътняване на дестилата...
Няма да имаш нужда от дъбов чипс,за дестилатите е важно да е ползвано бурето,основната причина за това е, че с удължаване срока на използване на дъбовите бъчви от тях се екстрахират по-малки количества фенолни вещества, а повече лигнин и редуциращи захари, в резултат на което се получават дестилати с по-добро качество!
Ако бурето стои на 12-15гр ,влажноста е нормална...т.е в помещението не се пускат често печки или радиатори които сушат въздуха-няма опастност да намалее алкохолния градус.Това с клечките Петьо Малчев го е развил и илюстровал даже ,много добре.
viewtopic.php?t=309
(макар че аз лично не подържам тази практика .).(
По отношение за бърбъна-разумно е да си намериш ново ,добре обгорено отвътре буре.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 177 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 12  Следваща

Часова зона: Европа/София