Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 16:22

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 30 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 19 Сеп 2010, 21:46 

Местожителство: София
не съм съгласен че става само в Троян...то киселото мляко става на много места извън Бг та какво остава за Троянската -само сорта сливи и това е...а за билките...мииии имаме от къде 25 години вила в този край та,всеки си прави каквото "дядо му" е казал и ракия с ракия не си приличат...АМА НИКАК)))само дето са сливови...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Сеп 2010, 16:03 
Аватар

Благодаря Ви за бързите отговори. Преварка правя по принцип, макар че ако се понапъна я изкарвам достатъчно бистра от първия път, за да няма нужда от преваряване и е имало случаи, в които съм я оставял без преварка. Не пречи да пробвам този път да не я преварявам.
Относно това, че в различните къщи става по различен начин, може и действително да е така, но на мен проблемът ми е, че всичката Троянска, която съм пил (какъвто и да са били вкусът и ароматът й), винаги са били по-силни и по-осезаеми от при мен. Моята просто не мирише така хубаво на сливи и това е!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Сеп 2010, 18:57 
Модератор

Пробвай в казана да сложиш две три шепи узрели ароматни сливи....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Сеп 2010, 20:28 
Аватар

Местожителство: Казанлък
beff написа:
Пробвай в казана да сложиш две три шепи узрели ароматни сливи....

Или ошаф.

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Сеп 2010, 00:06 
Аватар

Местожителство: Varna
Малко не подготвен се изказвам, защото не разполагам с някои факти но разказа на моят познат ми хареса.
Че той ми разказа как правели в на жена му края ...... ракия. Събират сливите в някъкъв съд добавят най-узрелите /меки/ и паднали по земята нито ги мачкат, нито ги бъркат, нито доливат вода и захар. При ферментацията те си пускат сока и се покриват с течност, отгоре се образувала кафява шапка като плесен след това изсъхвало и ставало като кора, която запечатвала джибрата. Имали си точно определено време за варене ........ . Рандемана бил повече от слаб от 100кг. сливи 5л. ракия но със много силен аромат и добър вкус. Тънкоста при варенето била ракията да тече на много тънка струйка. :nixweiss:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Сеп 2010, 00:26 

Местожителство: Асеновград
Аромат ама на какво? Да не дава господ да пиеш такава ракия. Имам роднини в Карлово-същата работа. Варят на 21 дни, подкисляват материала с оцет и ако не мирише на лакочистител ( според шурунайката) я обявяват за менте.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Сеп 2010, 13:56 
Аватар

Идеята със слагането в казана на няколко шепи ароматни сливи или ошаф не е никак лоша. Особено с ошафа мисля, че ще стане още по-добре. Като го прочетох си спомних, че и това съм го правил някога, но не знам защо сега не се сетих сам.
А технологията, за която говори petiomalchev, съм я чувал също (или нещо доста подобно), но мисля, че тя е по-скоро за експеримент да си направи човек и ако се получи, понякога да я ползава, но не и да си вариш всичката ракия по този начин. Най-малкото заради слабия рандеман. Иначе звучи интересно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Ное 2010, 23:36 
Аватар

Местожителство: Лове(
Привет,
Наистина, рандеманът не е висок, но се замислете защо не са поставяли захар и много много не са се занимавали като нас сега да треперим на материала до крайности. Който е от Троянско веднага ще ви каже как са стояли нещата тогава.
Някога са се събирали тонове сливи от едно семейство. И не като мен тази година - за два дни / събота и неделя / събрахме около тон, останалото 2/3 така и останаха - за баба Меца...Та хората са имали време / и нерви / и събирали само хубавите , окапали на земята сливи. След няколко дни отново наминат, съберат няколкостотин килограма хубав материал и ги хвърлят в огромните каци. Каква захар приятели, какви пет лева...Захарта е била кът, голям кът. Времена...
Там горе по махалите закътано, материалът се е варил с месеци - не бързат за никъде. Дърва бол, студена вода - за охлаждане ! - също. Балканджийте вода не пият. Ако пият, то е на сутринта...
Та затова - по малко количество, но много, много качествена....
Там се научих да пия сливова ракия - аз съм от полето. Когато са много доволни от мен като зет, накрая ми наливаха една чашка 55 годишна Троянска - за десерт....
Ама скоро не се е случвало. За съжаление...
Наздраве !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Юли 2015, 23:05 
Аватар

Местожителство: Пазарджик
Ето и моя опит от реализиранито на рецептата на vaskonit...на 10л.ракия са поставени горе-долу описаните количества в рецептата билки...и резултата е,че уханието е на трева и някакви подправки и още може да се търпи,а вкуса...получи се някаква тинктура,която може да се потребява примерно по 10 капки във водна чаша на една седмица веднъж...ужас...!Аз ли нещо сгреших или...?! :) Като се има предвид,че е настоявана само 8-9 дена!

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Юли 2015, 06:36 
Аватар

А обърна ли внимание, че тези грамажи от рецептата са за 100 л ракия? ;) Вече имаш концентрат и от него смесваш с ракия до цвят и вкус да ти хареса на теб.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Юли 2015, 08:36 
Аватар

Местожителство: Пазарджик
Обърнах,на това...."Билковата смес се залива с ракия в пропорция 10 литра ракия за 1 кг. билкова смес...." :) Макар,че при мен билковата смес няма дори 1кг.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Авг 2015, 13:42 
Аватар

Местожителство: zimbabwe
колега виж тази тема,имах същия въпрос за доароматизирането на сливова и решението е просто-със сушени сливи.обърни внимание на съотношението да не прекалиш!
ето темата
viewtopic.php?f=8&t=2618

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Авг 2015, 15:01 
Аватар

Местожителство: Плевен
Гаден цвят се получава.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Авг 2015, 22:38 
Аватар

Местожителство: Божурище
Е защо трябва да се доароматизира сливова?... Напасвайте си технологията според съоражението и като за плодови дестилати. Няма да има гаден цвят...

fori
viewtopic.php?p=909#p909

alambik
viewtopic.php?p=922#p922

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Мар 2016, 23:23 
Аватар

Местожителство: София
Ilu6a е прав, че е важна по- скоро техногията за сливова ракия, а не региона.
Имам приятел от Варна, който всяка година взима от борсата половин тон сливи и без грам захар прави около 40-45 литра ракия. Пече я някъде на двоен казан, дето излиза направо двойно дестилирана. Държи я 3-4 месеца в отворен стъклен съд с черничеви клечки.
Този същия приятел има вила в Троянско и всяка година поне по 2 пъти ходим за по 3-4 дни в този край. Като видни пияндета всеки път експериментално си взимаме от тамошни майстори по 1-2 литра за дегустация и любопитство. Е неговата ракия винаги ми харесва повече от другите. Не е внушение сигурен съм. Всеки път като си пийна от нея без лед и усещам аромата на плода- уникална.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 30 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часова зона: Европа/София