Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 16:33

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 5 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 04 Окт 2008, 00:27 
Аватар

Местожителство: София
Привет драги съотечественици и ценители на домашната ракийка.
Минавам директно към моят проблем.Той е в това,че заложих прищина от круши.Общо към 290 л./29 кг.захар/.Всичко до тук добре,ама в два от бидоните /80 л./никаква ферментация.Брей чаках,чаках....нищо.Останалото количество ферментира,тези 80 л.не мърдат.Ядосах се и ги метнах в казана заедно с останалите джибри.Резултатът/рандемана/беше плачевен :cry: Поболях се от мъка.Не исках да живея.С толкова труд,усърдие и бой с .....мравките/изедоха ме пущините :x /събирах круша по круша.И какво накрая.....24-25 л.43-45 градуса крушова.Хич няма да и правя втори припек.
Тази събота и неделя съм организирал хайдушка чета за заличаване следите от срама/6 хайдути/,бяхме 8,ама двама бяха разконспирирани от потерията/ половинките им :lol: /и заточени при тъщите да правят лютеница.Айде стига лирични отклонения,та продължавам по темата.Вчера се сетих,че на тези два бидона им се сложи друга захар.Веднага подложих на кръстосан разпит нашите откъде е купена и как изглежда опаковката,ама...........не помнят.От Била ли беше,или от селския хоремаг
:?.Та въпросът е има ли на пазара калпава захар която съсипва ферментацията .Защото в тази държава знаем,че всичко е възможно :x

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 06 Окт 2008, 13:20 

Местожителство: Хасково
Защо да не сте доволен от рандемана?! Махайки първака и патока имате около 18 л от захарта и 5-6л. от крушите. Крушата просто няма рандеман.
Освен грозде , хубав сорт сливи и кайсия другите плодове са със слаб рандеман.
Тази година до сега съм пълнил 7 пъти казана , единият път с джанки, и въпреки че бяха с добра захарност рандеманът бе 20 кг джанки - 1л ракия 45 градуса.
Хвърляй шапката нагоре щом не си я прегорил. Но на крушовицата аромата е чудо. Нали!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Окт 2008, 15:29 
Аватар

Местожителство: София
Прав си бай Драгане, като тръгна да тече крушовицата ароматът беше неповторим. :lol: Но по принцип не съм доволен от рандемана тази година.Нито от гроздето,нито от крушите.Единствено джанките се отсрамиха. :wink: А пък сините сливи нищо не родиха :( .Слана ли ги попари,болест ли ги нападна или някакви гадини :?: Гледах ги,ама нищо не видях.
Мислех тази година да опитам да направя ябълкова и дюлева ракия,но се поуморих вече.А то и дюлите са малко.
А иначе относно твоите постижения,абе не е ли малко от 20 кг.джанки да изкараш 1л./45 градуса :?: Може би не си слагаш захар :?:
Хайде с добро на всички :)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 13 Окт 2008, 08:38 

Местожителство: Хасково
С джанки само пробвах казана. Комшията ми даде окол70-80кг джанки и сложих 5 кг захар. Излезе 8 л. 45 градуса. Та и рандемана бе около 20 към 1. Варя само от грозде и от джибрите на виното.

Изпратено след 5 минути 34 секунди:
А ябълки имам много, 200 кг най-малко. Не съм варил от този плод, пък ми и омръзна. А и не знам как. Сега ще варим на комшията няколко дни и тогава ще реша. Иначе при мен тази година плодове - дал господ много.
Само крушата има над 100кг - но попски. Сега съм посял и вилямова. Догодина ще я видя.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 14 Окт 2008, 10:42 
Аватар

Местожителство: Разград
Може и да има такава захар.Купих от Кауфланд 12кг. захар на промоция.Направихме на тъста виното (памид) с 4-5кг. от нея още на 12 септември.Сега сме 14 октомври,виното още сладни.Моето (мерло) е до неговия бидон,правено е на 22.09 и вече е готово.На моето обаче му сложих декстроза.Съмняваме,че това сладнене се дължи на некачествена захар.Не помня на коя фирма беше захарта,но не беше от Горнооряховската.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 5 мнения ] 

Часова зона: Европа/София