Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 10:19

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 46 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 28 Юли 2009, 19:12 

Местожителство: Асеновград
Благодаря . Колко ти струваше ?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 28 Юли 2009, 22:31 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
Приятели немога да ви разбера,повечето от вас имат собствени казани много ли ви струва да си отдестилирате вода. 8)Можете да дестилирате ракия а вода на можете :?: :idea: ами напълнете казана с вода и пробвайте ще получите дестилирана вода и няма да има размътвания на РАКИЯТА.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 28 Юли 2009, 23:11 

Местожителство: Асеновград
Ами не става въпрос само за разреждане на ракия. През тия филтри за обратна осмоза можеж да си прекарваш чешмяната вода и да си пиеш и готвиш. Щото хич не мога да се примеря с факта че купуват млякото на хората по 20-30 стотинки, а ни продават минерална вода със съмнителни качества на същата цена.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 29 Юли 2009, 11:12 

Местожителство: Ямбол
Още не съм я платил, но около 400-500 лева.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 29 Юли 2009, 22:29 
Аватар

То всичко добре z17en е посочил сайта в който предлагат прибора за пречистване :
http://www.bluefilters.com/en/office_filters/ro_systems
Но за мен тая информация е безполезна написана е на английски,сори не говоря и не мога да чета на тоя език.Иначе може да е полезно и практично, но май че ние сме на принципа око да види ръка да пипне;).
Нека моя коментар да не се таксува като заяждане,по добре да се запия с вас отколкото да се заяждам:).
Наздраве на всички!!!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 30 Юли 2009, 06:58 

Местожителство: Ямбол
"Иначе може да е полезно и практично, но май че ние сме на принципа око да види ръка да пипнеWink."

Скачай на колата и ела да те черпя една студена вода :o .... А няма да е проблем и някоя друга ракия.... Мисля, че се справям добре с приготвянето и на двете

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 30 Юли 2009, 21:25 
Аватар

ОК z17en служил съм с Ямболии бил съм в Ямбол,хубав край хубави хора то на всякъде в родината има хубави хора,а бе като е лоша водата ще минем на ракия, а тя ракията сближава хората и води до единомислие!!!
В момента бия бира но като захладнее ще мина на ракия!;):);)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 14 Сеп 2009, 00:45 

Местожителство: Montana
cavxan написа:
Приятели немога да ви разбера,повечето от вас имат собствени казани много ли ви струва да си отдестилирате вода. 8)Можете да дестилирате ракия а вода на можете :?: :idea: ами напълнете казана с вода и пробвайте ще получите дестилирана вода и няма да има размътвания на РАКИЯТА.

напълно те подкрепям...от няколко години си гася ракията само с дестилирана вода...обаче се старая да я изконсумирам до няколко дни защото като престой по-дълго време в нея започват да се образуват нещо като "бели парцали" и си нямам идея на какво се далжи това ?!

...надявам се някой инж. химик да помогне

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 14 Сеп 2009, 10:41 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
Хм, ако си сигурен, че си изчистил добре казана, мътилката най-вероятно е безобидна - може да не си отсякъл патоките навреме. Щом е добра на вкус - пий и се весели :)

Но ако искаш избистрена ракия, филтрирай я охладена до -5°C през филтърна хартия и ще стане като сълза.

Ако охладителят е замърсен, промий го:

viewtopic.php?p=129#129

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 14 Сеп 2009, 13:15 

Местожителство: Montana
явно не см се изразил достатъчно ясно...след като изваря дистилирана вода и я държа в бидон 160л(казана ми е меден сигорен см че е чист капака и серпентината също) но след около месец започват да се образуват в нея "бели парцали" ...през тензух се хващат...първия път помислих че е от бидона,след като си дестилирах нова я налех в 10 литрови ботилки от вода обаче същия ефект

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 14 Сеп 2009, 15:18 
Администратор
Аватар

Това 100% се дължи на замърсяване. Парцалите във водата вероятно са бактериални или гъбични колонии. В чиста дестилирана вода не би трябвало да могат да се развиват...

Възможно е при някое варене пращината да е вдигнала пяна и да е замърсила серпентината - промий я все пак с лимонова киселина и сода каустик.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 14 Сеп 2009, 15:58 
Аватар

Причината за белите "парцали"в отдестилираната вода най вероятно за замърсявания от бактериален тип.От позната аптекарка зная че при тях д.вода се ползва до третия ден след това се преваря.В лабораториите д. вода се съхранява в стъклена посуда не съм виждал такова нещо но тя там се сменя много често .
Имам идея как да я спасиш но не съм я ползвал. Сложи в бидона нещо сребърно,ако е кръст и дядо поп и чете ще стане светена вода :) ;) :).
Среброто няма да даде на водата да се развали, но до сега не съм разреждал ракия със светена вода.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2009, 17:13 
Аватар

Белите парцали в ракията са от етеричните масла в нея. Те са разтворени в спирта,но когато се наруши концинтрацията,отначало побелява и след това се образуват те.Разреждането си е наука,не само да сипваш вода и да пробваш. До колкото си спомнам имаше някакви сметки. Примерно: Ако имаме 100 литра ракия 65 градуса получаваме общо 6500 градуса. Разделяме на градусите които искаме да получим (примерно 45) и получаваме 144 литра. От 144 изваждаме 100 литра които вече имаме и в крайна сметка са ни необходими 44 литра вода. :datz:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2009, 17:46 
Администратор
Аватар

@crez, човекът се оплаква от парцали във водата, а не в ракията... За опалесцирането на ракията имаше друга тема.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Окт 2009, 17:44 

Доколкото си спомням на самата опаковка на бутилка дестилирана вода пише че има трайност няколко дена, поради което аз отворя ли такава веднага я наливам за разреждане= предварително съм пресметнал колко дестилирана вода ми трябва за съответното разреждане.
А което остане наливам в бутилката от минерална вода за пиене и тя в близките 24 часа е изпита.
Накратко= ДЕСТИЛИРАНАТА ВОДА Е ТАКАВА КРАТКО ВРЕМЕ след отваряне

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 46 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Часова зона: Европа/София