Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 09:54

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 156 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: аериране
МнениеПубликувано на: 08 Дек 2014, 23:24 
Аватар

Местожителство: Пловдив
@atz, експериментът беше с пулверизатор с помпичка, а ракията над 80%. Не съм сигурен в пластмасариите, уплътнителите и т.н. затова не ми се иска да престоява много. НО :!: Като заврях носа в резервоара на пулверизатора, където въздухът е бил под налягане, ароматът ми се стори доста по-благороден, отколкото в шишето :roll:

@brutik, дегустацията е правена при равни условия с пулверизирана и непулверизирана ракия. Виж какво си написал
brutik написа:
Да веднага се усеща разлика, особено при два цикъла на пулверизиране
а сега даваш заден, като се оправдаваш с болестта на градирането ;)
И като стана дума за градиране - ето повод за размисъл, експерименти, дегустации :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Дек 2014, 00:37 
Аватар

бай Танасе, назад давам назад. Правилно си ме цитирал, но грешно разбрал. И сега твърдя, че разлика има. Аерирай и пробвай преди да я разредиш. Не със спирт от аптеката , а с нормална като алкохолни градуси ракия. От три години правя опити и проби с тези "шишета с помпи" Паралелно имам и аератор за аквариум и сравнявам м/у двата начина на аериране. Предпочитам си моя за сега. При преварка разреждам сиреца до 20-25 алкохолни градуса и хармана на преварената ракия ми е м/у 65 и 70 ал. гр.. Разреждам до 42 ал. гр. И след като я разредя я оставям да " почине " поне 6 седмици. Не съм аерирал и разреждал 80 гр. ракия до сега. Не съм имал такава никога. Утре ще пробвам с първак който е малко над 81 гр.
За тези които ще опитат аериране с пувелизаторно шише, има смисъл но трябва и малко любов.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Дек 2014, 00:52 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Зарежи го първака, няма смисъл. Пропуснах да спомена, че в момента експериментирам къде е пределът за ароматите, затова ти е малко странно. Смея да твърдя, че ароматите са си там и при 85%алк :) не спирт от аптеката :lol:
През "почивката" става магията, иска си време...
Аз също видях предимства в твоя метод и затова отворихме приказка :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Дек 2014, 04:59 
Аватар

atz написа:
Що не направиш следващия опит. Пробвай да задържиш налягането за 12-24 часа и разклащай отвреме навреме, да се разпенва вътре. Подменяй въздуха с разтоварване.

Това с налягането дали ще е удачно? :? За да има налягане съдът трябва плътно да е затворен. А тези компоненти с коефицент на изпарение >1 къде ще отидат? Нали трябва да се отделят свободно? При налягане как ще стоят нещата? :nixweiss:

atz написа:
Нещо като лисване на масълце ли, или за приземяване... :)

"Не подлежит сомнению, что при созревании коньячного спирта происходит окисление этилового спирта и образуется ацетальдегид, который в свою очередь окисляется до уксусной кислоты. Альдегиды и кислоты с этиловым спиртом образуют ацетали и эфиры. Однако все эти соединения летучи и их коэффициенты испарения (кроме уксусной кислоты и высших спиртов) при крепости 60% больше 1, т. е. они будут испаряться быстрее этилового спирта. Поэтому, несмотря на непрерывное образование альдегидов, эфиров, ацеталей и кислот, происходит столь же непрерывное их удаление за счет испарения или реакций с другими летучими соединениями.
Ц. Л. Петросян показала, что в присутствии древесины дуба образование альдегидов и ацеталей резко (в 5-7 раз) усиливается. Из компонентов древесины каталитической ролью в образовании альдегидов обладают таниды и лигнин. Эти реакции усиливаются при повышении температуры, особенно при температуре выше 55 °С и в присутствии кислорода."

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Дек 2014, 09:45 
Аватар

Местожителство: Божурище
Нищо работа е да се затвори дестилат в съд под налягане. Основното е да се задържа под налягане и после разтоварено - без налягане. Цикли да се получават, що да не експериментираме.
бай Танас написа:
...През "почивката" става магията, иска си време...
Точно там е идеята, паузата. ;) Доколкото знам бай Танас сега експериментира с плодов дестилат не с гроздов да го побутва към коняк.
Относно пулверизирането Аламбик беше писал някъде за руски патент. При еднократно прекарване на дестилат през дюза, съответно с налягане, метанола спадал наполовина...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Юни 2015, 22:41 
Аватар

Първо искам да помоля SiteAdmin или модератор да преместят тази тема - "Аериране" в раздела "Дестилация и отлежаване". Мисля, там е мястото...

Аерирах под налягане заедно с трески втора употреба... Две 8 литрови дози. През всяка прокарах за 20 часа под налягане 0,40-0,45bar точно по 10 литра въздух. На поток от ситни мехурчета около Ф0,5mm.
Впечатли ме промяната на парите след аерирането. Сякаш се променяше не за часове а за минути. Веднага след аерирането остро бие в носа подобно на ЕАФ. Постепенно след час-два всичко се възвърна и ароматите си дойдоха на място. След 3-4 дни ще пускам пак. Приемам предложения, забежки...
Дестилата е на 52%...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Окт 2015, 21:33 
Аватар

Мернах днес мнение в един форум. "Дъбилните вещества след окислителни процеси придават характерната мекота и аромат на конячните дестилати."
И какво излиза тогава за ускореното отлежаване? Най-напред дестилатите да се подложат с екстракция на тези вещества, било то от трески или от чипсове, после да е аерирането, след няколко месеца...
Мнения!?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Ное 2016, 15:51 
Аватар

Местожителство: София
atz написа:
Мернах днес мнение в един форум. "Дъбилните вещества след окислителни процеси придават характерната мекота и аромат на конячните дестилати."
И какво излиза тогава за ускореното отлежаване? Най-напред дестилатите да се подложат с екстракция на тези вещества, било то от трески или от чипсове, после да е аерирането, след няколко месеца...
Мнения!?

Аз го разбирам точно обратното първо аериране (окислителен процес) след това дъбилни вещества (чипс, трески, греди...) за да "придават характерната мекота и аромат на конячните дестилати." .

atz написа:
Относно пулверизирането Аламбик беше писал някъде за руски патент. При еднократно прекарване на дестилат през дюза, съответно с налягане, метанола спадал наполовина...

Предполагам трябва да питам Аламбик за линк ако въобще си спомня.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Ное 2016, 16:03 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
В дъбовите бъчви екстракцията и окислението от въздуха протичат едновременно!!! Няма нужда да измисляме нов ред...

Последна промяна msergiev на 01 Ное 2016, 16:29, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Ное 2016, 16:14 

Местожителство: София
А аз пък ще ви кажа ,че дъбилните в-ва нямат общо с мекотата и вкуса (в добрия смисъл) с дестилатите!
Айде изключение да направим за елаготанините...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Ное 2016, 17:09 
Аватар

Местожителство: Бургас
Колеги, да задам и аз един въпрос.
Задължително ли е при този вид на аериране да се поставя дъбов чипс или дъбови летвички.
Искам само да си състаря ракията без да предавам цвят и мирис на дъб, понеже е мускатова, да не я съсипя.
Предполагам, че процедурата може да се извърши направо в големи дамаджани, в които я съхранявам неразредена. Тази година е 74 градуса.
Благодаря!

Последна промяна dimovdid на 03 Ное 2016, 19:12, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Ное 2016, 17:50 
Аватар

Местожителство: Плевен
Не е задължително.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Ное 2016, 19:17 
Аватар

Местожителство: Бургас
Всъщност какво трябва да очаквам като резултат-омекване, загуба на част от ароматите, падане на алкохолния градус или нещо друго?
Ясно е, че аромата няма да се промени драстично, защото няма дърво.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Ное 2016, 19:38 
Аватар

Местожителство: Плевен
dimovdid написа:
какво трябва да очаквам

Направи си експеримент.Остави малко ракия и я сравни с вече аерираната. :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Ное 2016, 19:38 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
dimovdid написа:
Ясно е, че аромата няма да се промени драстично, защото няма дърво.

А защо си мислите че дървото сменя аромата,просто променя вкуса и цвета ако е в рамките
на разумното отлежаване.....

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 156 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Следваща

Часова зона: Европа/София