Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 15:45

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 155 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 11  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: аериране
МнениеПубликувано на: 04 Ное 2014, 16:29 
Аватар

Местожителство: Божурище
Ами това е ползата, бързо стареене, отлежаване.
Прекратих за сега с ултразвука... Доста метириали и трудове прелистих. Може би от лакомията си злоутребявах и задържах за по-дълго време работата на ултразвука. Губят ми се ароматите на дестилата от 70% и нагоре до 76%. Дестилата се загрява до над 40*С и т.н.
Иначе физиката на процеса в комбинираното псевдо буре се развива като по учебник. Кавитации, имплозии, вихри... :) Дъбовия чипс се екстрактва много бързо. Залагам ракия, получавам почти коняк... На по-следващ етап ще пробвам обработка само на дъбов чипс или дъбов материал с ултразвука, преди добавяне в дестилата.

Ареринането с кислород някъде препоръчват да е под налягане до 1 - 1,5bar. Вътре в материала при аерирането не на налягането на входа. Пише се за добри резултати по време на аериране да се поддържа температура на дестилата 40-45*С.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Ное 2014, 16:30 
Аватар

Местожителство: ESPAÑA
Здравей Pentco,ами аз лично нямам опит само със кислород,пък и нямам нужната техника за контрол и фино "разпръшаване"на кислорода във дестилата.Та каквото и да ти кажа е бош лаф :) .Ако имаш време прочети материала който съм качил по-горе,може да те орентира някак.Истината е,че вкарват много малки количества кислород и при определено налягане.
П.П Застъпахме се със колегата Atz, :) .....то и херцовете и ватовете на литър дестилат сигурно имат значение :?
Не е ли много "силен" дестилата за тази операция....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Ное 2014, 16:40 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Аерирането замества обоготяването на кислород на дестилата в дъбова бъчва.
Т.е. ако няма вкарване на кислород (примерно в затворена стъклена бутилка) няма и стареене - поне не и от окислителни процеси.
Ето цитат от прословутия проф. Маринов :)
Цитат:
От химичните процеси, протичащи при стареенето на дестилатите, съществена роля играят окислителните, естерификационните, хидролизните и карбониламинните реакции. Те засягат както компонентите в дестилата, така и екстрахираните от дъбовата дървесина вещества.
Окислително-редукционните процеси протичат в порите на дъбовата дървесина и в конячния дестилат при наличие на разтворен кислород, перокиси и катализатори. Кислородът преминава в дестилата през порите на дървесината, в междудъговото пространство и през отворите на бъчвите.
В процеса на стареене на дестилатите разтвореният кислород образува органични перокиси с по-голямата част от окисляемите вещества на дестилатите (полифеноли, алдехиди, терпени).
Естерификационните процеси зависят от концентрациите на киселини, алкохоли и естери в стареещите дестилати. При отлежаване на дестилатите количеството на естерите нараства, което е доказателство за естерообразуването. Летливите мастни киселини взаимодействат с алкохолите на дестилатите, при което се образуват леснолетливи, средни и труднокипящи естери.

Т.е за да имитираме дъбово буре трябва да внесем в дестилата дъбов чипс или друг вид (даже за стареене се препоръчват кубчета, летви и други подобни, а не чипс, ама нейсе) и да вкараме някак си кислород.
Естествено за многогодишно отлежаване с чипс и помпичка не може да се говори, но до месец два не пречи да се бълбука .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Ное 2014, 17:09 
Аватар

Има значение TRANSFORMERS, честотата, мощността и времето на литър дестилат. Тънка работа е... Пет - шест опита правих като на картинката. За два дни по няколко часа и резила е готов. :lol: Иначе дестилата на този процент мисля да е нормален, като за конячен процент.
Според мен трябва да се пробва разбъркване със завихряне вътре в дестилата и в кислородна среда под налягане. Както писах на горния пост за налягането. Тоест да няма арериране а бурно разбъркване в кислородна среда. И добавяне на кислород през определено време за да има насищане. Имах някъде препратки за вани работещи със завихряне, не мога да ги намеря сега...
Нормално се пише за изкуственото стареене с дъбов материал да е 2-3 месеца, най-малко. И както Виктор написа, не с чипс а с летви или други там бяха някакви с предварителна обработка. Още една процедура има обработката на дъба...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Ное 2014, 17:24 
Аватар

victoryvt написа:
Аерирането замества обоготяването на кислород на дестилата в дъбова бъчва.
Т.е. ако няма вкарване на кислород (примерно в затворена стъклена бутилка) няма и стареене - поне не и от окислителни процеси.
Т.е за да имитираме дъбово буре трябва да внесем в дестилата дъбов чипс или друг вид (даже за стареене се препоръчват кубчета, летви и други подобни, а не чипс, ама нейсе) и да вкараме някак си кислород.
Естествено за многогодишно отлежаване с чипс и помпичка не може да се говори, но до месец два не пречи да се бълбука .

Явно подсъзнателно- поради липса на знания :nixweiss: - съм достигнал и аз до това заключение, защото вече 5-ти ден в 20 литровите галони отдолу бълбука помпичката, а отгоре се киснат дъбовите пръчки и мехурчетата минават през тях. Пък да видим...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Ное 2014, 17:49 
Аватар

Да споделя и нещо друго. Може и да си внушавам, знам ли, но един и същ дестилат аериран с "чистия" Софийски въздух, и с този на селото ми,заобиколено от 4 планини, намирам разлика, ясно е коя по ми харесва.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Ное 2014, 18:07 
Аватар

itev,при мен положението е сходно със твоето :).При мен обаче,всичките дъбови летвички 20Х10Х200 почиват на дъното(ракията е гроздова)преди време имах щастието да посетя винарска изба,която все още си прави сама бъчвите,та ми отслужиха със дъбов материал предназначен и подготвен за направа на бъчвите им.
Когато ползвам нови летвички ги закисвам във водоалкохолна смес от 30% за няколко дни.
Аtz,другата процедура дане би да е закисване на чипса във някакво ароматно вино за определен период от време,като после се суши на определена температура....за да се намали прекаленото естрахирането на полифенолни съединения от дървесината :?
Тук в Испания са много ценени буретата ползвани във зоната на Jerez..Шери..най вече ако са съдържали вино Pedro Jimenez за отлежаване на Whisky.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Ное 2014, 18:36 
Аватар

Местожителство: Пловдив
+1 за летвички вместо чипс...
@pentco, не си внушаваш. Много е важно какъв въздух се вкарва. Примерно ако помпичката е на пода, където е прашно и в ракията ще влезе прах. Самата помпичка трябва да е чиста (има модели с филтърче, което трябва да се сменя или почиства). Пространството около помпичката (откъдето засмуква) да е обезпрашено, а най-добре цялото помещение да е проветриво, да няма прах и странични миризми.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Ное 2014, 18:39 
Аватар

За процедурата по приготвянето - обработката точно на такива летвички като твоите имах препратка към клип. Довечера ще я потърся. А в трудове се пишеше за обработката на същите летвички с ултразвук, преди да се потопят в дестилата за минимум два месеца. Имаше и някакви методи за материалния пренос с това предварително закисване. За 30-те процента за които пишеш, сигурен ли си? Не трябва ли да са на доста по-висок %?

П.П. Писах към TRANSFORMERS но като бай Танас за летвите +1 и два месеца в дестилата, минимум...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Ное 2014, 19:23 
Аватар

Ами не съм сигурен за 30% но нали знаеш лафа....така си го знаем,така си го говорим.. :)
От доста време така процедирам и съм доволен,обикновено новите трупчета "издържат" 2год после добавям нови.
Ползвам съд от инокс за съхранението на дестилата.

П.П Пуста немотия,не смогвам за буре,та да се отърва от това гайле :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Ное 2014, 21:03 
Аватар

Пробвай следващия път с 85%... На нови летвички или трупчета ли... Да навлезе в порите на дървесината високия процент. Да свърши там някои неща по разтварянето а после същия този висок процент ще се върне наобратно като попадне в средата на по-нископроцентния дестилат. Ще се върне но наситен с необходимите за нас вещества. Доколкото ми е известно това е метода на материалния пренос. А за другите химии работещи в дъбовата дървесина си иска достатъчно дълъг период. Като му дойде времето пък ще пробвам само обработка на дървесината с ултразвук и после ще я цопна в дестилата...

Е това е аериране. Ако е в кислородна среда при затворен съд. :lab:
http://vk.com/videos16222138#/video16222138_163725337

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Ное 2014, 22:55 
Аватар

:? ами това :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Ное 2014, 23:47 
Аватар

Е кажи де за онова... Ако спирта не е над 95,6% и кислорода не е втечнен? :nixweiss:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Ное 2014, 11:17 
Аватар

Местожителство: Варна
Тъй, сварих ракията и дойде ред на аерирането. Помпичката ми е с пластмасово "камъче" на края на маркучето, но не ми харесва разпръскването на мехурчетата. Смятам това "камъче" да го напъхам в парче дунапрен и за да потъне цялата тая система, ще привържа един бронзов карабинер за нея. Питането ми е: бронза ще навреди ли с нещо на ракията?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Ное 2014, 12:07 
Аватар

Жоре, едно време е имало бронзови съдове. Ама тоя карабинер сигурно е от леярски бронз. И поради високата цена на калая го заместват с други метали, най-често олово. Не знам :? аз не бих рискувал. Нямаш ли нещо неръждаемо? Примерно от домакински съд - дръжка, чучурка от чайник...
П.П. В някой магазин за водолази все ще намериш неръждаеми халки на добра цена.
Едит: Като се замислих и с дунапрена трябва да внимаваш. Ако е за домакински цели, устойчив на химикали ОК. Ама знае ли се :wallbash: живеем в свят на ментета. Сега под дунапрен разбират пенополиуретан http://markita.net/blog/znaem-li-vsichk ... ena.html-0
Полиуретаните не са устойчиви на алкохоли. А и повечето са на база полиестер и хидролизират...
Дали няма да е по-добре естествен материал, ленена канаваца ли :? Нея пък май я грундират с нещо :nixweiss:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 155 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 11  Следваща

Часова зона: Европа/София