Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 14:02

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 156 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: аериране
МнениеПубликувано на: 05 Дек 2014, 05:31 
Аватар

Мисля си пък дали не е по-добре наистина с големите мехури от помпичката. Кислорода трудно ще се разтвори в ракията и реално не се знае камъчетата за въздух колко и дали наистина обогатяват ракията с кислород. По-едрите мехури своевременно раздвижват по-добре повърхността на ракията в съда и именно от там кислорода се разтваря в нея и я обогатява. Както става и в бъчвите реално. Или пък комбинирана система за ситни и едри мехурчета.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Дек 2014, 08:25 
Аватар

Аз също не съм сигурен дали малките се разтварят по добре от големите. Виж за аквариум, малките са по добрия вариант, но там си е чист СО2, а и се търси икономичност. Ако подавам със такава интензивност, като на помпата за аериране, то първо рибите ще ми умрат, и второ една бутилка от 6кг ще ми свърши за 1 седмица. :verzweifelt:
Сега има такова развихряне, че балончета от повърхността отиват към дъното и тогава се губят. :) Може би, ако ползвах чист кислород от бутилка, щях да премина на варианта с малките балончета.
Впрочем, какво ще рече едри мехурчета? Моите са с една идея по големи от тези на филтърчето. Май съм улучил на камъчета.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Дек 2014, 09:22 

Местожителство: София
Да дам и аз своите две стотинки по темата:
Ако знаете колко мл или мг кислород вкарвате -мога да ви дам стойности за оптималното стареене при 15 и при 20гр по Целзий.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Дек 2014, 16:06 
Аватар

Местожителство: ESPAÑA
Ами давай :)
Помпичката коята ползвам е със дебит 1,2л/min( поне така пише).
По мой бакалски сметки,без да съм вземал в предвид надморска височина,влажност и др. вкарвам приблизително около 302мг кислород в минута...... :?:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Дек 2014, 16:38 
Аватар

Това пък е моето уредче - RS 518А - компресор за въздух 2,5л./мин.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Дек 2014, 22:08 

от 1 до 10мг/л беше...ама за какво време забравииииих.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Дек 2014, 22:15 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
От всички коментари така и не разбрах помпите на какво налягане работят,все пак тези камъчета и разпръсквачи на облака въздух са един вид тапи, които ще разпръскват след като има определено налягане което ги е преодоляло.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Дек 2014, 22:32 
Аватар

Местожителство: ESPAÑA
Привет BREAKER,моята помпа издува бузки със 0,01МРа или 100 милибара :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Дек 2014, 21:39 
Аватар

Здравейте, искам да споделя скромния си личен опит за аериране и разреждане на концентрати.
От три години експериментирам с пулверизаторно шише. Сипвам в него ракията и след нагнетяване на въздух в шишето впръсквам ракията в празно 10 литрово шише от минерална вода. Тези шишета отпред имат дюза, която настройвам да пръска течността /в случая ракията / на мъгла. Така фините капчици се срещат с въздуха в шишето от минерална вода и вероятността да се окисли алкохола според мен е по-голяма. По този начин разреждам и ракията, като в шишето от минерална вода сипвам ракията за разреждане, а в пулверизаторното нужното количество вода. Впръсквайки я в шишето с ракията тя влиза на мъгла / ситен дъжд / и така бавно и фино се разрежда ракията. Разбира се, съдът, в който впръсквате, трябва да е легнал и с малко гърло. В крайна сметка е важен принципът, а другото са подробности. Аз правя малки количества и затова използвам / шишета / , но тези от вас с по големи количества могат да използват и пръскачки за лозя, пистолети за боя и т.н. и бидони вместо 10 литрово шише от минерална вода.
Моят опит е :
1. Аерирам само преварка, неразредена, но оцветена с чипсове и клечки, по възможност изхабени. Така не губя алкохолни градуси, а и разтворените вещества от дървесината би следвало да се окислят. Сравнявал съм не преварена и преварена след аериране и съм за преварената.
2. Впръсквам само в съдове с малки отвори. Няма да ви кажа колко загубих и непреварена ракия и алкохолни градуси при първия си опит. Системата беше от вертикално сложен леген в/у кофа. Струята насочвах в легена и ракията се стичаше в кофата. Не го правете!
3. След разреждането я оставям да почине поне месец - два, но не вадя дървесината.
4. По този начин аерирам ракията 3 до 4 пъти. Първо го правя с малко количество 250 до 500 мл.
След което разреждам и от двата вида, аерирана и не аерирана, и когато мина около шишенцата пробвам. Така преценявам колко пъти да е аерирам.
Методът не е скъп. Не се губят количества и алкохолни градуси. Може да се пробва с малко количество и за кратко време. За 10 минути може да аерирате примерно 500 мл. 2,3, 4 пъти , да разредите и да опитате. Всичко е въпрос на мярка.
Ще се радвам някой да пробва и да сподели.
Искам да благодаря на всички вас от този форум. Това, което знам за вината и ракиите, го знам от тук и вас.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Дек 2014, 23:24 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Здрасти, На мен ми стана интересно - не въздух в ракията, а ракия във въздуха :)
Защо не, стига да е ефективно. Една забележка
brutik написа:
вероятността да се окисли алкохола според мен е по-голяма
Нямаме за цел да окислим алкохола, защото от етанола ще получим етанал - ацеталдехид, който всъщност е виновен за махмурлука. Целта е да подобрим органолептиката чрез естерификация и други процеси, които протичат в бурето бавно. И слава Богу алкохолът не се окислява на въздух при стайна температура. Някои даже препоръчват напитките да са богати на кислород :D
brutik написа:
За 10 минути може да аерирате примерно 500 мл. 2,3, 4 пъти , да разредите и да опитате. Всичко е въпрос на мярка.

Веднага след пулверизирането ли се усеща ефект :?
Иначе изглежда логично да няма загуби на алкохол, защото от съда се отделя въздух с обем равен на обема на ракията. При класическата технология количеството от помпата е в пъти повече.
Методът заслужава внимание според мен :prost:

Последна промяна бай Танас на 07 Дек 2014, 23:28, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Дек 2014, 23:28 
Администратор
Аватар

Саксиените ултразвукови излъчватели имат подобен ефект. Дори мъглата е по-фина и контактната площ по-голяма.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Дек 2014, 00:45 
Аватар

Нямаме за цел да окислим алкохола, защото от етанола ще получим етанал - ацеталдехид, който всъщност е виновен за махмурлука. Целта е да подобрим органолептиката чрез естерификация и други процеси, които протичат в бурето бавно. И слава Богу алкохолът не се окислява на въздух при стайна температура. Някои даже препоръчват напитките да са [url=http://www.medicine.bg/novini/dobavyaneto-na-kislorod-v-alkohola-namalyava-mahmurluka]богати на кислород]

Убеден съм, че си прав за горното бай Танасе.

Веднага след пулверизирането ли се усеща ефект :?

Да веднага се усеща разлика, особено при два цикъла на пулверизиране. За мен първо трябва да се аерира и тогава да се разрежда. Намирам разлика м/у аерирана и разредена ракия и разредена и после аерирана такава. Присъщо е на човек да се съмнява, затова споделям с вас и очаквам мнения.

Предварително се извинявам. Опитах се да ползвам " цитати " и не знам какво ще излезе. Много съм нов за форума. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Дек 2014, 20:30 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Пулверизирах 3 пъти, градирах и 3-ма души опитаха. Само един хвана лееека разлика :)
Възможно е разликата да е по-осезаема, когато ЕАФ не е прецизно отделена :nixweiss:
При аерирането също си иска време...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Дек 2014, 21:31 
Аватар

Местожителство: Божурище
Щом си пурверизирал значи си вкарвал въздух под налягане в бутилката. Предполагам нямаш спиртна помпа. Що не направиш следващия опит. Пробвай да задържиш налягането за 12-24 часа и разклащай отвреме навреме, да се разпенва вътре. Подменяй въздуха с разтоварване. После пак повикай тримата... Стига да има дестилат за експеримента. :D А ако вдигнеш и температурата до около 40*С още по-добре.
Предстои ми подобен експеримент но с добавен материал от летен дъб. Сега се кисне във вода. Периодично с налягане и разтоварване. :lab:

"Възможно е разликата да е по-осезаема, когато ЕАФ не е прецизно отделена" Още по-добре е дестилата да е около 60%. Поне така са го писали по някои трудове, цитата две страници напред, най-долу...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Дек 2014, 22:07 
Аватар

бай Танасе, радвам се, че си пробвал. Сигурен съм, че знаеш, че при градирането се отделя и топлина, което от своя страна говори за някаква химическа реакция, м/у водата и спирта. При мен след разреждане при еднаква начална температура термометърът отчита покачване с 5 до 6 градуса. Ако е останала ракия моля пробвай я след 24 или 48 часа. Дай и малко време. Човек и супа да си свари, изчаква да изстине пък тогова я яде.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 156 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Следваща

Часова зона: Европа/София