Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 21:41

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 658 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30 ... 44  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Дъбово буре
МнениеПубликувано на: 03 Дек 2015, 11:29 
Аватар

ilu6a написа:
Само ще ти кажа,че има една единствана фирма във Врачеш,която в зависимост от степента изпича буретата и бариците си при точно определена температура и време.Всички останали просто обгарят на огън...така на око-въобще ако го направят.

Илийка, дай координати на тази единствена фирма, или на друга от която си доволен, че искам да си направя новогодишен подарък.
И да попитам за мнение:
Аз до сега практикувам така:
Сварената ракия я градирам на 55-60% и я наливам в едно дъбово буренце(10 литрово). Там отлежава около месец-два. Източвам по 2 литра от дъбовото буренце, градирам на 42% и я наливам в едно малко черничево буренце( 3 литрово), от което после си точа в бутилка и.... на масата. Това при мен е непрекъснат процес. Никога не са ми оставали буренцата празни и не ми се налага да ги закисвам или съхранявам празни.
Така ракийката ми харесва най-много и се чудя дали ако си поръчам едно 20-30 литрово буренце с дъбови дъги и черничеви дъна(или обратно), ще се получи същия ефект ?!? :?
Буренцата ми са доста стари и изтощени, та за това искам да ги облекча малко, като включа в схемата и едно ново.
Какво ще ме посъветвате колеги ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Дек 2015, 12:02 

Местожителство: София
Няма по-хубаво за дестилата от изтощено буре....всъщност има-две бурета разбира се))))
Аз реклама на фирми от Врачеш не правя....парнал съм се 1-2 пъти...при това съм прецакал хора от форума.
Всеки сам да си преценя при огледа...Например като гледа отвора за тапата..трябва да е обгорял...а ако е пробиван на по-късен етап ,гледайте дървесината-тя трябва да има промени в цвета от повърхността към средата на дъгата.
Трябва да мирише на ванилия...шоколад...а не предимно на пушено.Хубаво е обръчите да имат обратни контри,дъгите да са еднакви като пори,като цвят,гледайте вътре да не е сипвано парафин и т.н. и т.н...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Дек 2015, 12:31 
Аватар

Чудесни съвети и непременно ще се възползвам от тях, ако поръчвам и получавам бурето лично. Но са ми доста далеч тези майстори и мислех да се доверя на препоръка и да поръчвам по интернет или телефона. Разбирам, че има риск при този начин на поръчване, ама....
И все пак кажи я тази фирма с контролираното обгаряне. Или при нея само обгарянето е контролирано а всичко останало е безконтролно....
Цитат:
Няма по-хубаво за дестилата от изтощено буре....всъщност има-две бурета разбира се))))

И това е така, ама буренцата ми са малки и времето и търпението ми за отлежаване са недостатъчни ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Дек 2015, 13:33 
Аватар

ilu6a написа:
Надявай се.

Това правя! ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Дек 2015, 19:18 
Аватар

vtv, това с подаръка много грубо прозвуча. По габровски, ма все пак...

За "моя" майстор.
И аз на никого не налагам мнение и не правя реклама. Случайно се запознах с човека на пистата край Ботевград. Поговорихме и поръчах. След като останах доволен, повторих. И аз за подарък. За татко. И потретих, пак за мен.
За степени на изпичане не сме уточнявали. Казвах му какво и колко ще се държи и какъв ефект очаквам. Е... получавам го.

Та, фирмата е "Буркац" - ЕТ, Цветко Дойчев Цветков. Аз контактувам със сина - Даниел. Веднъж ми докара бурето едно младо момче. Сина. Внука респективно. Адреса е ул. Цар Освободител 30.

НЕ съм ходил в работилницата. Не съм искал да го правя. Срещахме се винаги на площада на селото.

Нека vtv споделя как се развиват нещата, ако в бъдеще има поглед върху поведението на бурето.

Успех желая. Какво друго.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Дек 2015, 20:23 
Аватар

Лъчо,доверил съм ти се напълно!Що ме ядеш и ти сега?Както казах,дано човека си разбира от работата,а подаръкът си е подарък.Той ще бъде оценен,вярвай ми!Дали е по- качествен или не -бъдещето ще покаже.Щото подаръците,респ. буретата,винаги ще са необходими.И именно това буре ще покаже дали ще има и други поръчки на принципа " ти ми го препоръча". :datz:

РР: Директно го адресирах до получателя!Така се прави по габровски! А,истината е "Някъде там",нали си гледал "Туин пийкс" ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Дек 2015, 22:50 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
ilu6a написа:
Няма по-хубаво за дестилата от изтощено буре
Аз имам едно 20л
(17л се оказа) което ми е любимо, ползвам го от години.Тази година съм добавил и малко
силно печен дъбов чипс в него, а' ве бурето си е буре, стига да го заредиш с по висок градус алкохол- примерно над 60% и по малко от 70% за добър резултат.
Пс. та те така.... :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Дек 2015, 11:47 
Аватар

Купих си 50-литрово дъбово буре на 2 години, в което 2 пъти е зареждана ракия. В много добро състояние е и днес ще го закисвам с топла вода. Чудя се дали преди това да го дезинфекцирам с йодафор, или така рискувам да остане мирис на йод? Проблемът е, че бурето има отвор само отгоре и не знам дали ще мога да го изплакна добре от дезинфектанта. Ако има други хитрини преди залагането на ракията, ще се радвам да споделите.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Дек 2015, 11:53 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
:shock:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Дек 2015, 12:06 
Аватар

Буре за ракия се дезинфекцира с...............ракия :megagrin: !Закисни го с вода и наливай смело,много смело ракия с висок градус :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Дек 2015, 12:15 
Администратор
Аватар

Калиев или натриев карбонат - сода за бъчви... ако се налага...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Дек 2015, 12:25 
Аватар

SiteAdmin написа:
Калиев или натриев карбонат - сода за бъчви... ако се налага...

Използвано е! Според мен няма смисъл.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Дек 2015, 12:39 
Администратор
Аватар

Ако от содата няма смисъл, какъв би могъл да е смисълът на йодафора :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Дек 2015, 13:52 
Аватар

Благодаря за съветите, колеги. Закисвам смело с гореща вода. Не съм ползвал досега буре за отлежаване, та затова питах. Йодофора по принцип ми върши перфектна работа преди бутилиране на бира, а се сетих за него, защото бурето е от продавалника и все пак не знам какво точно е съхранявано. Но продавачът беше много коректен и каквото каза беше вярно, така че действам!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Дек 2015, 14:33 
Аватар

За смолянското буре правено в Асеновград ли става въпрос ??

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 658 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30 ... 44  Следваща

Часова зона: Европа/София