Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 20:25

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 650 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35 ... 44  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Дъбово буре
МнениеПубликувано на: 06 Фев 2016, 13:30 
Аватар

Има логика,но тези обозначения все на някой трябва да са му ясни :nixweiss: Не че в случая са от особено важно значение,но за собствено удовлетворение..............може би.Най-вече ,че със сигурност не са поставени случайно. :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Фев 2016, 19:53 
Аватар

От Русе ми се обади внук ни местен бъчвар от с. Бабово /нерегистриран във форума/ с мнение,че: Т= тара отговаряща на 144 кг. :shock: ,357л.-обем. Абе....144кг.,пък сам я местя............нещо.... :nixweiss: Заякваме напоследък :lachtot:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Фев 2016, 13:48 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Дали идеята не е да се знае колко е тежала като нова. А с годините да олеква при всеки ремонт/престъргване. И така с теглене да се преценява дали има мегдан за още ремонти :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Фев 2016, 13:58 
Аватар

Първо,не знам дали са верни предположенията на русенеца и второ,през моя съзнателен живот /54г./ не си спомням някой да е правил какъвто и да е ремонт на кацата.Благодаря за отзива,все пак! :thumbs1:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Фев 2016, 16:18 
Аватар

Местожителство: Плевен
Няма как това да е теглото.Имам каца един тон и тя не тежи толкова.Друго ще да е.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Фев 2016, 16:40 
Аватар

Че не тежи толкова е ясно, но и за обема вече се съмнявам, не вярвам някой да напише че обема е такъв, обикновено е кръгла цифра.
Това, което забелязвам е, че буквата и цифрите, без 7 са технически,докато седмицата нещо ми се струва, че не е от тоя набор цифри, не се връзва някак, самото ченгелче е изнесено встрани и е по широка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Фев 2016, 18:20 
Аватар

Обема е толкова /около 350л./Двама приятели си поръчаха 20 литрови нови бурета едното от които се оказа 17,а другото 21 л.Няма как да бъдат точни до грам и то произведени ръчно.Мен принципно ме касаят обозначенията на кацата.Днес ми подхвърлиха,че може да са данни от някаква стара данъчна партида..........знам ли? :nixweiss: Пра-дядо ми е бил кръчмар,все пак.... :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Фев 2016, 19:48 
Аватар

Местожителство: zimbabwe
@vtv
колега и двете ми бурета от полша събират абсолютно толкова,за колкото са ги обявили,10 и 15л.мерих със точно оразмерен съд от 1л,грешка няма.предполагам,че да кажем някакво макс.отклонение от 5% може да бъде допуснато,но повече си е направо правене на око,според мен.един вид такива дъски имал-това излязло.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Фев 2016, 20:02 
Аватар

Да бе,ама твоите са от Полша!Все пак цитирам мнение и не мога да кажа кой с какво е мерил в случая.Сиреч-мнението ми не е меродавно.Затова и писах,че кацата е около 350л.Предвид това,че е представлявала голямо буре е вероятно,когато е била такова, да е измерена точно.Сега това може да стане само с вода,но за мен не е от голямо значение обема..........виж размера е друга работа......на обръчите де.... ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Мар 2016, 15:39 
Аватар

Имам три бурета които ползвам в момента, 10л е най точно, е събира около девет и половина, трийсет литровото събира около 27 литра, а 80 литровото събира около 83 литра.
Февруари от винария на Пловдивския панаир си взех едно 40л и едно 100л, но те ще почакат до новата реколта, направени са по Френска технология и нямат нищо общо с първите три, които имам, просто си личи че са далеч по качествена изработка. Сега мисля да ги овия със стреч фолио, за да не се разсъхнат дотогава, въпреки че ги държа в изба.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Мар 2016, 21:52 
Аватар

Утре отивам до едно село, близо до Сапарева баня, да взема едно 30 литрово, дъбово, за подарък на кума.
Изискванията ми бяха - обгорено за ракия, включително и дъната!, нелакирано и без канелка. Ще видим какво са сътворили от
http://www.baden.bg/%D0%BF%D1%80%D0%BE% ... 1%82%D0%B8
Нямам шпиониращи устройства ;), като камери и др. за да го изследвам отвътре и ще разчитам на съветите на Илия -ароматите на бурето и дали има следи от обгаряне навътре в дървесината в пръстена на отвора.
Дано излезе добро, защото го подарявам на един от най-близките ми хора и искам да му е гот!
Ще докладвам развитието на нещата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Мар 2016, 19:44 
Аватар

Взех го. От към структура на дървесината нямам забележки. Обаче дъгите са тънки според мен! И май съм виждал по добри метални обръчи...
Доколкото успях да го зърна и снимам вътре - обгорено е /според мен слабо/ и има някакви аромати.
Преценете сами.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Мар 2016, 20:40 
Аватар

Местожителство: zimbabwe
бомба е колега,но качеството ще си проличи след като го напълни!
честито на получателя!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Мар 2016, 12:26 

Местожителство: София
Добре изглежда!
Дано и дъната да са обгорени.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Мар 2016, 13:36 
Аватар

Местожителство: София
Имам буре от същият производител в Дупница, по-малко е (5 л.) и е "шарено" - (дъб и акация). Поръчах го в най-неподходящия момент около коледните празници миналата година, имаха страшно много работа, даже на повечето места, които попитах ме отсвириха. На обгаряне изглеждаше добре, проверих и дъната и те бяха изпечени, ароматите нещо не ги усетих. Киснах го няколко пъти със студена вода за по 24 ч. и след това реших, че е готово, но първите 5 л. ракия ги изпуснах - за няколко дни получих лимонада на цвят и неприятен вкус на дърво ( паркет ) :datz: . След това го напълних с разреден спирт 1 л . 95 гр. за един месец и се пооправи, първата ракия леко започна отново да бие на дърво. Сега след няколко зареждания вече ракията става перфектна и съм много доволен от резултата който се получава. :gott:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 650 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35 ... 44  Следваща

Часова зона: Европа/София