Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 17:26

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 650 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37 ... 44  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Дъбово буре
МнениеПубликувано на: 21 Мар 2016, 22:21 
Аватар

Местожителство: Плевен
Аерирам ракията си нон-стоп 10 дни.Само веднъж съм мерил градуса преди и след аерирането.Нямаше разлика.
Предстои да пълня едно буре и мога да направя измерване,но отговора ще е след 2-3 месеца.
П.П. Тапите на буретата даже не ги и натискам като ги поставям на буретата.Просто ги поставям.

Последна промяна vnnaidenov на 21 Мар 2016, 22:25, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Мар 2016, 22:24 
Аватар

free,буретата от снимката лакирани ли са?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Мар 2016, 22:39 
Аватар

Местожителство: Перник
Колеги от няколко години съм мераклия да си взема дъбово буре около 50л. , но като се сетя за лошият си опит с едно буре на баща ми, което беше на 5,6 зареждания и ми опропасти 30л. хубава ракийка и не смея.Затова си и карам на чипс и аериране и съм доволен, но ако някой препоръча бъчвар( например Илия на форумната среща спомена за някаква жена от Врачеш) бих опитал с някое буре от40,50л. Относно градуса на дестилата според мен много хора не отчитат температурната разлика и от там идват тези големи разлики, защото при мен почти винаги градуса си остава, дори при многократно аериране, максимум 1,2 градуса да падне и то през първите няколко дни.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Мар 2016, 22:45 
Аватар

Местожителство: zimbabwe
как ще са лакирани колега vnnaidenov,за ракия съм ги взел все пак!голямото е средно обгорено отвън,малкото цвят естествен дъб,поляците работят добре затова е! :megagrin:
още когато поръчвах първото буре качих тук в темата упътването по закисването на поляците,на англ.вътре се споменаваше,че като поддръжка при влажна среда,явно външно,препоръчват след години да се намаже с някакво масло за дърво.не се сещам точно,но ще се опитам да го изровя.възможно е накрая да са го минали с нещо такова,нямам представа,но лак няма.
вижда ми се невероятно при аериране градусът да остане същия,логично би трябвало да 'изветрее' малко алкохола.
ама явно ония всичките фактори взети заедно действат по техен си начин,може да се пробваш дори да го увеличиш. :twisted:

пс> на стр.5 е указанието,не беше лошо ако някой е на ти с англ. да даде едно рамо,хем пише какъв дъб ползват и т.н.
viewtopic.php?f=8&t=1788&start=60

Прикачени файлове:
bure za rakiq.jpg

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Мар 2016, 07:24 
Аватар

free написа:
как ще са лакирани колега vnnaidenov

Така изглеждат,за това попитах.Моите са като на Kamenji77
С какви масла мажат буретата поляците?
free написа:
вижда ми се невероятно при аериране градусът да остане същия,логично би трябвало да 'изветрее' малко алкохола.

По тази логига,ако аерираме една ракия,да кажем 6 месеца,или повече,ще остане само вода.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Мар 2016, 07:27 
Аватар

Georgi_Romeov написа:
Относно градуса на дестилата според мен много хора не отчитат температурната разлика и от там идват тези големи разлики, защото при мен почти винаги градуса си остава, дори при многократно аериране, максимум 1,2 градуса да падне и то през първите няколко дни.

Е с това съм съгласен 100 %.
Довечера ще сложа 10 л. да се аерира и ще пиша за резултата след десетина дни.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Мар 2016, 23:50 
Аватар

Според мен е логично градусът да пада.В съда,в които има водно -спиртен разтвор и въздух над него,наситен със спиртни пари е нормално като вкараш въздух под налягане(от акв.помпа),да изкараш извън съда спиртните пари.Зависи от температура(на ракията),алк.градус,дебита на помпата,времето за аериране.Предполагам и от други фактори,за които не се сещам в момента.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Мар 2016, 14:35 
Аватар

Georgi_Romeov написа:
Колеги от няколко години съм мераклия да си взема дъбово буре около 50л. , но като се сетя за лошият си опит с едно буре на баща ми, което беше на 5,6 зареждания и ми опропасти 30л. хубава ракийка и не смея.Затова си и карам на чипс и аериране и съм доволен, но ако някой препоръча бъчвар( например Илия на форумната среща спомена за някаква жена от Врачеш) бих опитал с някое буре от40,50л. Относно градуса на дестилата според мен много хора не отчитат температурната разлика и от там идват тези големи разлики, защото при мен почти винаги градуса си остава, дори при многократно аериране, максимум 1,2 градуса да падне и то през първите няколко дни.

Значи 30 и 80 лифтовите ми бурета са от Врачеш, но първо разбрах че доста хора се занимават с производството на бурета там и второ не съм особено доволен от качеството на моите.
Последните които взех изглеждат превъзходни, правят ги в Малко Търново, но все още не съм слагал ракия в тях и едва около Коледа ще имам представа за резултата.
А по какъв начин бурето ти опропасти ракийката ако смея да попитам, аромата ли не ти хареса?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Мар 2016, 14:31 
Аватар

Има един въпрос който може би не е за тази тема,но не видях къде мога другаде да го задам!Освен дъбовото буре което ползвам за отлежаване на гроздова ракия ми се иска да купя буре което е подходящо за ракия от сини сливи.Според Вас какъв е най добрия вариант за такова буре.Просто имам миналогодишна сливова от сини сливи,но ми стои в дамаджана понеже сега пия гроздарката и вместо да седи в стъкло какъв е варианта за отлежаване в дървено буре и от къде мога да купя?
Благодаря

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Апр 2016, 06:57 
Аватар

vnnaidenov написа:
Довечера ще сложа 10 л. да се аерира и ще пиша за резултата след десетина дни.

След 10 дни аериране,2 градуса надолу.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Апр 2016, 23:48 
Аватар

На колко градуса е преди аерирането?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Апр 2016, 01:22 
Аватар

45

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Май 2016, 20:10 
Аватар

Местожителство: zimbabwe
колеги случайно се разрових и открих един албум със снимки на полската бъчварница,откъдето са моите бурета>

http://beczkadebowa.pl/galeria

жалко само,че 30% от крайната цена отиват за пощенски разноски.
дали няма някой да пътува нагоре към люблин да направим една масова поръчка?
ама трябва да е поне с бус. :lol:
:megagrin: :megagrin: :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Юли 2016, 10:51 
Аватар

Местожителство: София
Привет колеги,
дайте съвет колко време трябва да старее ново буре, за да си сложа хубава ракийка в него, без да я опропастя?
Края на март месец ми докараха чисто ново буре 50л. от Руми МНД. Бурето си го направих по поръчка- дъбово с черничеви дъна. Още с пристигането го покиснах 2 дни с вода и след това му досипах 10л джиброва ракия, за да попие бурето. След 3 седмици ракията бе станала като коняк и имаше мноого силен дъх като на ацетон. Купих от Метро 10л. бяло вино и го сложих в бурето, а в същото време боядисаната ракия я преварих. Преди месец преварената ракия я сипах в бурето и я държах само 4 дни, след която я извадих с приятно жълт цвят, но вкуса и беше ужасен. Лъхаше на нещо средно между спарено дърво и нещо гнило- незнам как да го обесня. В този 1 месец откакто я извадих съм сипал вътре етилов спирт 2 литра с разредена вода, както бе писано из форума някъде и периодично го обръщам на всички страни. В същото време съм сигурен, че бурето е хубаво. Като го помириша през дупката и мирише много приятно- точно на карамел и ванилия. В събота ще изварявам около 70л. сливова ракия и честно казано ме е страх да екпериментирам с него, за да не я съсипя. Мисля да си сипя с черничев чипс и да я оставя в голям съд, но ми се иска да си ползвам и бурето. Дайте съвет как да го състаря по- бързо и кога мога да сипвам ракия вътре?
Поздрави,

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Юли 2016, 13:36 
Аватар

Аз бих го изплакнал със сода за бъчви.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 650 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37 ... 44  Следваща

Часова зона: Европа/София