Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 10 Дек 2016, 21:06

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 658 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41 ... 44  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Дъбово буре
МнениеПубликувано на: 21 Сеп 2016, 19:48 
Аватар

До този момент много добре. По-нататък ще видим. Налял съм гроздова ракия от мерло за първо изтощаване на буренцето. Тази ракия специално на мен не ми допада вкусово, и въобще не я броя, каквото и да стане с нея. Но май бурето ще я направи да ми хареса. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Сеп 2016, 15:09 
Аватар

Здравейте на всички! Чета форума от година, благодарение на информацията тук, научих доста неща относно ферментацията,дестилирането и отлежаването на ракия. Аз имам 2 дъбови бурета (едно 10л. и едно 20л.) Поръчах си ги от един Врачешки майстор, като в началото бях леко притеснен за качеството им имайки предвид противоречивите мнения във форума за българските бурета. Първо си поръчах 10 литровото, миналата година след варенето на гроздовата. Изкарах 90 литра ракия и сложих 10л. в бурето(след закисване с вода разбира се)Останалите 80л ги разсипах в 10лтр. туби от мин вода,да чакат реда си. След 10-тина дни я извадих,понеже цвета беше почти като на уиски. Вкуса не се беше променил особенно,но се усещаше лек ванилов аромат накрая. Заредих нови 10 литра и я извадих след около месец. На цвят си беше уиски ,но вече по-мека и пивка и се усещаше приятен ванилов аромат. Заредих следващите 10л.,които извадих след 40 дни. ,после след 2 месеца и така увеличавах времето за престой , като я вадех когато цвета беше станал уиски или малко по светло от уиски. Последната извадих преди месец след почти 4 месеца престой, паднала е с около градус, а количеството е намаляло с 500-600гр. Ама какво да ви кажа....елексир. Следващата ще я държа поне 6 месеца. Тази година сварих сини сливи и за тях си взех 20л. буре от същия майстор. Казах му да е средно изпечено като за ракия, пристигна и на пръв поглед съм доволен, усеща се карамелов аромат през дупката, като на 10 литровото се усеща по скоро ванилов. Както и да е заредих преди седмица първите 20 литра и за 8 дни цвета е почти уиски, ще я държа още някой ден и ще налея нова.... и така почва изтощаването и на него. Единствено на него нещо канелката му се разду и прокапа,та я махнах и навих сферичен кран,който взех от железарията за 7-8лв. и сега ще спя спокойно :). Та ето и въпроса ,който изникна в главата ми , проблем ли ще е ,че крана не е неръждавейка? Не знам от какъв метал е. Отвътре е жълтеникав, отвън е сребрист. Та възможно ли е да очаквам някакво взаимодействие с ракията и корозия евентуално? Или да не чакам и да го сменя с неръждавейка. Наздраве на всички!

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Сеп 2016, 16:34 
Аватар

Имах точно такъв като на снимката в продължение на 3 години на буре за ракия преди да го сменя с неръждаем. После реших да го сложа на мивка в мазата и докато го навивах на ръка без особено усилие резбата се скъса. Не съм сигурен дали е бил дефектен още в магазина или е настъпила някаква корозия, но повече няма да използвам такива.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Сеп 2016, 22:10 

Местожителство: София
Месинг е ...мисля ,че не е проблем за дестилата.Там няма киселини с които да реагира-виж виното е друг въпрос.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2016, 09:07 
Аватар

Благодаря за отговорите,ще го оставя за сега крана,понеже се нави добре на отвора,а ако забележа с времето проблем тогава ще го сменям.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2016, 14:24 
Аватар

Местожителство: Варна
Днес навестих буренцето дето го напълних с 63 гр гроздова ракийка втора дестилация. Буренцето (30 литра) беше напълнено на 10 01 1016г. Градус не променен или почти не променен. Спиртомера е до 60 гр без термометър. Показа над 60 гр. Аромат почти на коняк. Цвят по-светъл от конячния. Вкус.... ами ако имах мезенце можеше и да обърна една чашка без да се замислям, че е 63 гр. Мека, блага, припарва след преглъщане. Ще постои още поне месец докато сваря новата. Колко е ангелският данък не мога да кажа точно, защото когато го напълних ми останаха около 1200 мл и ги доливах периодично. Сега ракията е на два-три см от долния край на враната.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2016, 18:52 
Аватар

Местожителство: zimbabwe
възможно е да има разлика в градуса,понеже януари и сега темп.в помещението и на ракията сигурно е била различна.поради това е редно да си осигуриш термометър.загубата за това време надали е повече от 2-3 градуса,но кой знае.както казват умните глави тук си има доста фактори като алк.градус,темп.,влажност,дърво и т.н.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2016, 00:14 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
С времето се научих да не ми дреме колко ще изпие бурето, важно е качеството
на ракията а не количеството.....А и за градусите ,слагайте на висок градус в буретата
и после педи консумация разреждайте.Това не съм го измислил аз, това е практика
установена от много време,така правят и големите производители.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2016, 07:20 
Аватар

Местожителство: Плевен
MONI BARONA написа:
С времето се научих да не ми дреме колко ще изпие бурето,

:2thumbs:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Сеп 2016, 16:40 
Аватар

И аз да се похваля. Бурето е 30 литрово средно изпечено. Днес му е първия ден от закисването.

:dance: :dance: :dance:
:prost:

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Сеп 2016, 17:22 

Руми МНД няма да е подведе.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2016, 00:08 
Аватар

Здравейте ! :)
Някой знае ли ,как вървят цените на буретата при Руми МНД.В сайта им няма информация.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2016, 00:37 
Аватар

Моето е 30 литрово и го взех за 160.00 лева.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2016, 07:30 
Аватар

Местожителство: Плевен
IVO 68 написа:
Моето е 30 литрово и го взех за 160.00 лева.

Много пари бе,Ивчо.Това с доставката ли?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2016, 09:42 

power4o_s написа:
Здравейте ! :)
Някой знае ли ,как вървят цените на буретата при Руми МНД.В сайта им няма информация.

Ми там има телефон...
100 литровите лятото бяха 220-40?лв с кран неръждавейка.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 658 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41 ... 44  Следваща

Часова зона: Европа/София