Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Последно посещение: 22 Апр 2018, 15:58 Дата и час: 22 Апр 2018, 15:58

Часова зона: Европа/София [DST]

[ 5 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 19 Мар 2018, 21:27 
Аватар

Здравейте на всички съфорумници! Нов съм в този занаят и някои неща още са ми тъмна Индия. Имам следния проблем: сварих около 50 кг гроздова ракия (дотук добре), но като чистих един от бидоните, на дъното имаше твърда чисто бяла субстнация, която беше като камък. Търках я 20 минути, за да падне. Нямаше никакъв мирис или вкус. Приличаше на брашно. След като изварих всичко и чистех казана, след като изсипвах брака (материалът, останъл след варене) в канала, той силно се пенеше. Дядо ми изказва теорията, че преди да заредя джибрите в казана съм го измил с препарат, забравил съм да го изплакна и затова е била тази бяла субстанция на дъното. Аз съм почти сигурен на 100%, че не се е случило това. Единственото логично обеснение, което имам на проблема, е че слагах по 1 кубче мая разтворена във вода на всеки бидон джибра и, че маята се е отаила на дъното на бидона. Иначе ракията на вкус е 6 точки. След пиене няма някакви странични ефекти, силна е. Ако имате някаква идея от къде може да е това-драснете. А също ако знаете някоя лаборатория, правеща изследвания на алкохол, непремнно кажете, защото вече започвам да се притеснявам. :aspirin:

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 19 Мар 2018, 22:53 

Местожителство: София
Става въпрос за утайка в съдовете, в които е държан материала за дестилация.Това е винен камък и някакъв процент "измрели"дрожди...но основно е камък.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 20 Мар 2018, 08:17 
Аватар

Май си е камък. При мен в бидонът за ферментация на бира също се получава някой път и се маха само с киселина (поне аз не можах с друго).

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 20 Мар 2018, 08:33 
Аватар

Местожителство: Плевен
ilu6a написа:
Винен камък.

Винен камък.Всяка година остава по каците и бидоните.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 20 Мар 2018, 17:48 
Аватар

Благодаря ви за адекватните отговори! А този винен камък вследствие на какво се образува?
:?:

Върнете се в началото

[ 5 мнения ] 

Часова зона: Европа/София [DST]