Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 15:43

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 5 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2012, 15:42 
Аватар

Здравейте ! Миналата седмица бях при един приятел , на старата му вила и в мазето видях една огромна дамаджана , около 60 литра ! Хареса ми и той ми я подари :megagrin: , обаче вътре имаше около 12 /13 литра ракия , която се оказа че е от дядо му , който от 16 години не е сред нас , та предположихме че е над 20 годишна :o Отворихме да видим за какво иде реч и проблем вътре в ракията сушени сливи с костилки около 500 гр. , ракията много мътна 40 градуса и с кофти вкус :( Кажете сега какво да я правя ? Дали може да я ливна за преварка заедно със сегашната сливова или направо в мивката ? Притеснява ме това че е престояла много време с костилките на сливите ! :? :help:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2012, 21:15 
Аватар

Здравей колега!Може би си намерил ценна находка,а може би тази ракия няма да ти послужи за нищо.Трябва да се разбере как е отлежавала преди да се налее в стъкления дамаджан.Защото ако след като е сварена и е налята в дамаджана той не е бил отварян 20 години,мисля че,и 100години да стои-няма да стане по мека.Апък и сливите,след толкова стояне, по никакъв начин не помагат!
Моят съвет е-да я превариш,но само нея на някое малко казанче,и според резултата да прецениш какво да правиш.Успех!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Сеп 2012, 13:47 
Аватар

Колега , няма начин да разберем как е отлежавала ракията ! Както казах човека отдавна е на оня свят :verzweifelt: а и това как е отлежавала не ме интересува , защото не става за пиене ! Питам се дали да я хвърля или за преварка ? Защото костилките отделят разни гадости които хич не са полезни ! Та след преварка ще се оправи ли ? Това могат да кажат някои колеги които виждам че разбират доста от химия , физика и тн. :2thumbs: :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Сеп 2012, 19:23 
Аватар

Това, че е на 20 г. и седяла в дамаджана не я прави по-отлежала от друга ракия отлежавала 4 г. в дъбово буре. За пример едно 12 годишно уиски се нарича такова и толкова отлежало, когато е било 12 г. в дъбово буре, а след това и 20 г. да е на витрината в шише си остава 12 г.
Според мене ако държиш на въпорсната течност пробвай с активен въглен, който можеш сам да си направиш или да го купиш вкл. и от аптека. Ако не ти хареса вкуса на спирт след него я вкарай в казана и ще имаш пак толкова ракия.
Успех!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Сеп 2012, 20:13 

Здравей Колега,

едно мнение и от мен. Както сподели колегата Sasho активен въглен. За това ако имаш кана-филтър Brita, прекарай я през него.
Със сигурност ще я избистриш и леко омекотиш. Фитърния патрон е около 5лв.
Друг вариянт за избистряне е да я прекараш през филътна хартия за шварц кафе (но няма да има омекотяване което се постига от въглена).
Ако не ти харесва аромата и вкуса след операциите, винаги можеш да я превариш самостоятелно или в добавка към някой материал.
Успех.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 5 мнения ] 

Часова зона: Европа/София