Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 00:20

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 317 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 22  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 07 Окт 2009, 09:37 

Местожителство: с.Равна гора обл.Варна
Благодаря за изчерпателния съвет за дъбовите клечки.
Тази година ще пробвам с черничеви тресчици.Четох за това в книжката на Д.Цаков.
Там пише да се изварят 10 мин. след което се оставят да киснат 24 часа в студена вода.Подсушават се и се пускат в съда с ракия.Не пише колко време престояват,но когато споделих с приятел ми каза,че и той прави същото и ги оставя около двайсетина дни.Мнения приемам всякакви.А се надявам така взаимно да сме си полезни.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2009, 09:46 

Местожителство: Хасково
за количеството на чипса нямам проблеми , пише , но не знам дали е печен.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2009, 16:42 
Аватар

Моя казан е 180л. пълня го 2/3.Накря на чучура връзвам една марля с 5-6 зърна сакъз (медицинска дъвка продава се в аптеките) така че хладката ракия преминава през него, ракята става мека и има лек дъх на борова смола. Предварително в бидона с джибрите докато врят слагам две стиски жълт равнец, и толкова мащерка (две години търся тази кадъска кълка и не мога да се добера до нея). Отделям първият литър (след това връзвам сакъза)и ловя до 40гр. след това събирам патока докъм 13-15гр.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Окт 2009, 09:32 
Аватар

Румини двори написа:
Благодаря за изчерпателния съвет за дъбовите клечки.
Тази година ще пробвам с черничеви тресчици.Четох за това в книжката на Д.Цаков.
Там пише да се изварят 10 мин. след което се оставят да киснат 24 часа в студена вода.Подсушават се и се пускат в съда с ракия.Не пише колко време престояват,но когато споделих с приятел ми каза,че и той прави същото и ги оставя около двайсетина дни.Мнения приемам всякакви.А се надявам така взаимно да сме си полезни.

Аз я слагам в акациево буре,когато го купувах бъчваря ме попита какво ще слагам в него, казах ракия. Той каза много мъдри слова в които има много смисъл. "Кажи ми на кое от всичките дървета от които се правят бурета каца пчела, само акацията и тя има какво да даде на ракията. Дъбово е за вино,черницата и е много силна боята и за кратко време ще я боядиса, без да отнеме вредните вещества и я овкуси, а има и доста тръпчив вкус".

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Окт 2009, 20:56 

Колеги, аз съм от гр. Троян, от баща ми съм чувал че в с. Орешак е имало изба за ЦК на БКП, буретата с ракията са отлежавали навън на окрито под някакви навеси в "студ и пек".

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2009, 18:39 

Нещо не ми върви с тез трески!
Направих както пиша в предния си пост,но на десетия ден ракията имаше приятно златист цвят,трапчив вкус и все още си е остра.Извадих треските,наляхме я в бутилки,но тръпчивия вкус и остротата си останаха.
След 5-6 дни мислене и четене се сдобихме с дамаджана(34л.),изсипах шишетата в дамаджаната до 70% от обема ѝ,покрих гърлото с тензух и сега чакам съвет как да я омекотя и илиминирам тръпчивия вкус.Ще се получили с помпичка за аквариум,или друга идея......?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2009, 21:26 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
Румини двори написа:
Нещо не ми върви с тез трески!
Направих както пиша в предния си пост,но на десетия ден ракията имаше приятно златист цвят,трапчив вкус и все още си е остра.Извадих треските,наляхме я в бутилки,но тръпчивия вкус и остротата си останаха.
След 5-6 дни мислене и четене се сдобихме с дамаджана(34л.),изсипах шишетата в дамаджаната до 70% от обема ѝ,покрих гърлото с тензух и сега чакам съвет как да я омекотя и илиминирам тръпчивия вкус.Ще се получили с помпичка за аквариум,или друга идея......?

С помпичката ще се получи,но най-добре си е бурето нищо не може да го замести. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2009, 22:04 

Местожителство: Асеновград
Румини двори. Треските трябва да са от дъб от който се правят бурета-"Благун" , а не от сакарско меше то мешето е за печката. Ти вероятно си попаднал на дъб "Цер" дървесината му леко червеней и да го печеш и вариш пак ще ти направи ракията тръпчива и горчива. Най-вярното е да стиснеш очите и да си купиш едно буре другото е ала-бала.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2009, 23:07 

Благодаря на "брейкар" и "венци" за съветите.
Явно догодина ще "стисна очи" и ще си купим дъбово буренце.
Сега ще я спасяваме с помпичка.
Бъдете здрави и наздраве!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2009, 23:02 
Аватар

Местожителство: Varna
Абе и аз, с тази цел си купих вибратор за аквариум /"хубав" китайски/ ама така мирише на гадна пластмаса че не рискувам да го сложа в хубава ракия. Тъй че внимаваите с вибраторите да не ви развалят ракията.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2009, 09:33 
Модератор
Аватар

Местожителство: София
petiomalchev написа:
Абе и аз, с тази цел си купих вибратор за аквариум /"хубав" китайски/ ама така мирише на гадна пластмаса че не рискувам да го сложа в хубава ракия. Тъй че внимаваите с вибраторите да не ви развалят ракията.

Ами остави го да се измирише :megagrin:
После купуваш от магазините за лаботаторни консумативи стъклена тръба с подходяща дължина и диаметър и си в "джаза" :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2009, 10:09 

хъммм,някой всъщност може ли да каже какъв е ефекта от тази манипулация,колко време се вкарва кислород,ако ракията е в буре и пак се използва този метод ефекта по добър ли е ,изобщо ме интересува някой да сподели свои наблядения

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2009, 13:49 
Модератор
Аватар

Местожителство: София
Стареенето е свързано с окислителни процеси, а за да се случат трябва кислород.
Бурето "диша". Ако вкарваш допълнително въздух ще ускориш процеса. Сага, колко въздух, колко време... трябва да пробваш...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Окт 2009, 11:00 

petiomalchev написа:

Всъщност това,на което казвате вибратор,си е компресорче за въздух.Аз си купих най-малкото,което имаше(110л/час).Немско,около 15лв.Слага се някъде около аквариума(дамаджаната,бурето и т.н.)От него излиза маркуче,което се пуска в ракията.Работи 20мин. на ден.След десетина дни ще ви съобщя какъв е ефекта.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Ное 2009, 14:55 

Румини двори написа:
petiomalchev написа:

Всъщност това,на което казвате вибратор,си е компресорче за въздух.Аз си купих най-малкото,което имаше(110л/час).Немско,около 15лв.Слага се някъде около аквариума(дамаджаната,бурето и т.н.)От него излиза маркуче,което се пуска в ракията.Работи 20мин. на ден.След десетина дни ще ви съобщя какъв е ефекта.

След две седмици извода е един-ракията омекна чувствително и не загуби алкохолен градус.
За литри не знам,но не вярвам да е фрапиращо.Според мен този метод с компресорче за аквариум върши работа.
Не пренебрегвам полезноста и ефекта на истинското буре,но при липса на място и финансий става и така.
Наздаве и със здаве!

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 317 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 22  Следваща

Часова зона: Европа/София