Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 18:40

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 317 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 22  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 04 Ное 2009, 23:42 
Аватар

Местожителство: Varna
Румини двори написа:
Румини двори написа:
petiomalchev написа:
Абе и аз, с тази цел си купих вибратор за аквариум /"хубав" китайски/ ама така мирише на гадна пластмаса че не рискувам да го сложа в хубава ракия. Тъй че внимаваите с вибраторите да не ви развалят ракията.

Всъщност това,на което казвате вибратор,си е компресорче за въздух.Аз си купих най-малкото,което имаше(110л/час).Немско,около 15лв.Слага се някъде около аквариума(дамаджаната,бурето и т.н.)От него излиза маркуче,което се пуска в ракията.Работи 20мин. на ден.След десетина дни ще ви съобщя какъв е ефекта.

След две седмици извода е един-ракията омекна чувствително и не загуби алкохолен градус.
За литри не знам,но не вярвам да е фрапиращо.Според мен този метод с компресорче за аквариум върши работа.
Не пренебрегвам полезноста и ефекта на истинското буре,но при липса на място и финансий става и така.
Наздаве и със здаве!

Трябваше да запазиш и не аерирана ракия, накрая да я сравниш, така наистина ще си сигурен че методът помага. Вкусовите осещания на човек се променят , а пък споменът за вкус е относителен.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Ное 2009, 22:04 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
Колеги,от толкова много мнения разбрах само едно:като е хубав материала излиза хубава ракия,няма смисъл да се мъчим от пръдня - боя.
Преди време провокирах един наш активен съфорумник да пусне тема за основните правила за изваряване на 'рикията за което му благодаря,защото е по-важно да се научим ВСИЧКИ да правим стойности,а не замаскирани боклуци!!! :explode: :x :wallbash: :!:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Ное 2009, 06:53 
Аватар

Местожителство: Varna
За това става дума нали viewtopic.php?f=7&t=357 :roll:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Ное 2009, 10:24 
Аватар

petiomalchev написа:
За това става дума нали viewtopic.php?f=7&t=357 :roll:

Не,за това- viewtopic.php?f=8&t=19&start=30:) :) :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Ное 2009, 11:25 

Местожителство: с.Равна гора обл.Варна
petiomalchev написа:
Румини двори написа:
Румини двори написа:
petiomalchev написа:
Абе и аз, с тази цел си купих вибратор за аквариум /"хубав" китайски/ ама така мирише на гадна пластмаса че не рискувам да го сложа в хубава ракия. Тъй че внимаваите с вибраторите да не ви развалят ракията.

Всъщност това,на което казвате вибратор,си е компресорче за въздух.Аз си купих най-малкото,което имаше(110л/час).Немско,около 15лв.Слага се някъде около аквариума(дамаджаната,бурето и т.н.)От него излиза маркуче,което се пуска в ракията.Работи 20мин. на ден.След десетина дни ще ви съобщя какъв е ефекта.

След две седмици извода е един-ракията омекна чувствително и не загуби алкохолен градус.
За литри не знам,но не вярвам да е фрапиращо.Според мен този метод с компресорче за аквариум върши работа.
Не пренебрегвам полезноста и ефекта на истинското буре,но при липса на място и финансий става и така.
Наздаве и със здаве!

Трябваше да запазиш и не аерирана ракия, накрая да я сравниш, така наистина ще си сигурен че методът помага. Вкусовите осещания на човек се променят , а пък споменът за вкус е относителен.

Направих го и това ми дава основание да твърдя,че експеримента е успешен!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Ное 2009, 11:47 

BREAKER написа:
Колеги,от толкова много мнения разбрах само едно:като е хубав материала излиза хубава ракия,няма смисъл да се мъчим от пръдня - боя.
Преди време провокирах един наш активен съфорумник да пусне тема за основните правила за изваряване на 'рикията за което му благодаря,защото е по-важно да се научим ВСИЧКИ да правим стойности,а не замаскирани боклуци!!! :explode: :x :wallbash: :!:

Абсолютно вярно,с пояснението,че аерирането помага на качествената,но прясна ракия да остарее по-бързо,когато човек няма възможности за буре.
Запазих около 0,5л от неаерираната и дадох на приятели да дегустират и от двете без да казвам коя каква е.
Веднага познават остротата на прясната ракия.Другата благодарение на принудително вкарания кислород е омекнала,а и като добавих и някоя друга клечка от дъбова сърцевина се получи нещо много добро.
Криза е.Пари за буре няма.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Ное 2009, 20:10 

Местожителство: Варна
Прясната ракия от грозде тази година/ 80л./ сложих в един 150 л. бидон. Добавих 300 гр. дъбов чипс директно в ракията. Първата седмица разклащах бидона всеки ден на отворен капак. След втората седмица комшията не можа да познае "на колко години е благинката"- така беше омекнала и пивка! Сега само се чудя кога да я прецедя и прибера в бутилки. Дали не са много 3 месеца?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Ное 2009, 22:01 
Аватар

ZMeyGorianin написа:
Прясната ракия от грозде тази година/ 80л./ сложих в един 150 л. бидон. Добавих 300 гр. дъбов чипс директно в ракията. Първата седмица разклащах бидона всеки ден на отворен капак. След втората седмица комшията не можа да познае "на колко години е благинката"- така беше омекнала и пивка! Сега само се чудя кога да я прецедя и прибера в бутилки. Дали не са много 3 месеца?

Можеше да си спестиш прецеждането,като чипса го сложиш в тензух. :)
А дали са много 3 месеца е много относително,зависи как ти харесва:аромат,цвят мекота и т.н..Лично аз се стремя ракията ми да е балансирана от към цвят и аромати:със всяка нова глътка да откриваш нещо ново за което да се замислиш(провокирам мислене по време на пиене на ракия)!!! ;) :D :D :lol: :lol: :sauf:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Ное 2009, 08:42 

Местожителство: Русе
Здравейте и от мен, поздравления за прекрасния форум, изчетох почти всичко в него и ми беше много полезно, но имам следния въпрос : Сварих към 30-тина литра гроздова ракия, без да съм точил вино преди това, но понеже не исках да ползвам пластмасови бидони и туби, си я прибирах в стъклени дамаджани от по 3 и 5 литра, така както изтече, та проблема е, че в дамаджаните, в които градуса е по-висок около и над 55, ракията се оцветява от дъбовия чипс и действително след аериране омекна чувствително, но в дамаджаните с ракия около 45 градуса не се наблюдават положителни изменения - удачно ли ще бъде, ако смеся всичката гроздова ракия в голяма тенджера (казанче) за да се уеднаквят градусите и да "старее" ракията равномерно.
п.п. 1. знам, че е най-добре в буренце, но нямам засега - търся си, но предпазливо, може би догодина ще пробвам да отлежава в буре
2. ракията е сварена края на миналия месец и ми се иска да я ползвам на 12.12 тази година - за сватба, дале ще успея до тогава да я омекотя?
наздраве на всички :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Ное 2009, 09:52 
Аватар

Местожителство: Казанлък
Пробвай с глицерин.Из форума някъде имаше дозировка.

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Ное 2009, 10:40 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
yakimov_d написа:
но в дамаджаните с ракия около 45 градуса не се наблюдават положителни изменения

Хм, дали не си изпуснал малко пърцуца накрая, та затова слабата ракия да не е добра... Ако ги смесиш, може да се окаже че всичката ракия ще е развалена...

Иначе за "химическо" омекотяване отсипи малко в отделна съдинка за проба и както предложи Krass, на литър ракия добави 1ml глицерин и 1g захар.

Ако е много зле, няма спасение - слагаш сода и преваряваш.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Ное 2009, 11:22 

Местожителство: Варна
При мене сватбеното събитие беше на 19.09.2009. Ракията за него/20л. сливова/ беше миналогодишна, но до 15.08.2009 стоеше в пластмасова туба. Имаше "острота". После я поставих в 10л. туби от минерална вода напълнени на 1/2. Сложих общо 100гр. дъбов чипс директно в тубите. Аерирането го правих като духах с един маркуч в тубите през ден в продължение на седмица. След това стоя още една на спокойствие и я налях в шишета. Градуса падна на 49 и остротата изчезна! На сватбата, а и след нея имаше много поздравления за "хубавата ракия на Тъста" :megagrin: .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Ное 2009, 12:28 

Местожителство: Русе
SiteAdmin написа:
Хм, дали не си изпуснал малко пърцуца накрая, та затова слабата ракия да не е добра... Ако ги смесиш, може да се окаже че всичката ракия ще е развалена...

Не, не съм изпуснал парцуца, отрязах я на 42-43 градуса и парцуцата за следващо варене, но понеже като потече първата ракия я наливах в първата дамаджанка от 3 литра - там всичко е ОК, следващите 3-5 литра също биват и т.н., но последните 3 литра, които са около 45 градуса като че ли не 'поемат' от дъбовия чипс (оцветяват се по-слабо и си е все така "остър" вкуса, като на току що сварена ракия) - проблема ми е с тях

SiteAdmin написа:
Ако е много зле, няма спасение - слагаш сода и преваряваш.

Никак не е зле ракийката има си страхотен вкус и аромат (направо на медец си "блъска" :) ), искам само да "остарее" по-бързичко, да се оттърва от остротата на прясната ракия
Благодаря на всички за отговорите
Поздравления за ZMeyGorianin

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Ное 2009, 14:54 

yakimov_d написа:
удачно ли ще бъде, ако смеся всичката гроздова ракия в голяма тенджера (казанче) за да се уеднаквят градусите и да "старее" ракията равномерно

Тази година варихме два пъти.Първо от сливи после от грозде без да точим вино.Скромния ни опит показа че смесването не вреди но: 1 трябва да е отсечена правилно, 2 след смесването градуса да не е под 50.
Както пише из форума силната ракия извличи по лесно лигнина от дървесината и затова при нея резултата е по осезаем.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Дек 2009, 20:57 

Ако правите ракия от всякакви джибри и ако не сте любител на "лютата" на вкус и миризма ракия (не заради градуса на етанола), но искате тя да бъде "мека топлина" - слагайте АКТИВЕН ВЪГЛЕН НА ПРАХ при втората дестилация около 10 грама на литър "първак". Вярно, че много цапа казана и трябва да се измие с някакъв препарат, но за ценителите на качеството е истинско удоволствие. А и за доста употребители би спестило стомашни смущения след прекомерна употреба.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 317 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 22  Следваща

Часова зона: Европа/София