Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 22:06

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 320 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 22  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 18 Дек 2010, 20:14 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
''Вкус другар няма'' аз специално е омекотявам като е грея. имам в предвит ''греана ракиа''. сега е зима и е подходияшто време да ''омекотите'' ракииката :. наздраве :!: :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Авг 2011, 15:55 
Аватар

Местожителство: г. Русе
Aaaабе да споделя днес кво научих и съм в шок... Нали имам казан и открих от миналата години от старият казанджия 1 бидон . В него ня'кви пърцуци и около 60 килограма джибра. В къщи принципно сватба се готви и все се чудя колко литра ракия ще се опукат така, че не се замислих и я сварих. Преварих .. Ама боклук .. Остра. Поръчах на брат ми да ми купи дъбов чипс и глицерин. За пръв път ми се налага да ползвам такива неща и се закрастих за експеримента. Там хората имали лаборатория и някакъв "професор" там твърдял, че в дестилата нямало то как да има метанол и той се получавал само...... Както и да е.. Та там кво мерели.. ph-то на ракията. И ако е високо => ракията е остра. Как смъкват ph-to ами със сода бикарбонат. Около чаена лъжичка на 10 литра ракия. Ако се сложи повече започва да се усеща содата.. И понеже вчера направих 6 различни проби с глицерин, без глицерин с дъб, без дъб, с мед без мед... (благодаря на Петьо)... сега сложих и сода... малко ми е омаяно все пак 6 проби дегустирам :megagrin: ама май има коренна разлика . Свикал съм женското съсловие довечера като с по-фини рецептори и ще доложа .. Ако някой иска да пробва и той.. Да видим има ли ефект ..
Поздрави !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Авг 2011, 16:38 
Аватар

Местожителство: Varna
Точно така wufan заклещил сия тази ракия все от някъде трябва да има пробив. Пропуснал си само проба с активен въглен :thumbs1:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Авг 2011, 18:30 
Аватар

Докато беше на 60 градуса не беше така остра.. По точно съм си въобразявал.. 60 градуса :megagrin: И си мислех, че не може да е толкова гадна. Сега съжалявам, че не я изчистих с активен въглен.. Щеше да стане цар киро със есенцията и имаше да се чудят и маят кво е тва :megagrin: Нищо и така ще стане .. Дори не вярвам да опрем до нея.. 100 човека "100 кила ракия" (както Тодор Колев пее) съм приготвил :megagrin: :megagrin: и утре залагам едни джанки .. Както и да е отклоних се от темата ..
Поздрави !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Авг 2011, 18:44 
Модератор

С глицерин става 1гр. глицерин на 1л. ракия. С преварка става още по-добре. Пробвай ако преваряш да сложиш на 100л ракия една кофа материал(вече ферментирала каша) било от сливи или някакъв друг плод тогава преварената ракия хем е мека, хем ароматна.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Авг 2011, 08:34 
Аватар

Beff-ец така е :2thumbs: но и след преварка + мед + 1 гр глицерин на литър + дъбов чипс пак има едни остър вкус почти накрая .. С тая ти му пуста сода остава само изтръпването от градуса.. :shock: Но това още не мога да го потвърдя на 100% . Не съм провеждал дегустация чакам си дегустаторите :megagrin: :megagrin:

Поздрави !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Авг 2011, 13:32 

Здравейте,
вчера чух за омекотяване с прясно мляко. Не можаха да ми кажат пропорцията, но се сипва в казана заедно материала.
Дали някой е пробвал това?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Авг 2011, 06:21 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Единственият и доказан метод рабоТещ със всякакъв материал си остава бурето...дъбово,не черничево или акациево.Аз мислех,че съм имал ракия,но последният дестилат който е направен от чилийско каберне совинъон+фран направо ми взе акъла.След едномесечен престой във френско буре,цвета е лимонаден,а вкуса бие на...карамел или нещо подобно,много е мек....58% въобще не можеш да ги усетиш.Акацията е съвсем различно,както и българският дъб.Единствено се притеснявам за срока на отлежаване в това френско буре....да не си направя коняк без да искам,предвид наченките на карамелен вкус за които споменавам.Предполагам причината за това е в новото буре...но само месец достатъчно ли е? :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Авг 2011, 11:13 
Аватар

Наско имам 4-5 вида различно препечен френски дъбов чипс забелязах че щом цветът е жълт аромата е добре за ракията, а щом стане кафяв вкусъ става конячен, не вярвам да е по различно с бурето, то обгорено ли е от вътре.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Авг 2011, 14:15 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Naskohondata1 написа:
Единственият и доказан метод рабоТещ със всякакъв материал си остава бурето...дъбово,не черничево или акациево.Аз мислех,че съм имал ракия,но последният дестилат който е направен от чилийско каберне совинъон+фран направо ми взе акъла.След едномесечен престой във френско буре,цвета е лимонаден,а вкуса бие на...карамел или нещо подобно,много е мек....58% въобще не можеш да ги усетиш.Акацията е съвсем различно,както и българският дъб.Единствено се притеснявам за срока на отлежаване в това френско буре....да не си направя коняк без да искам,предвид наченките на карамелен вкус за които споменавам.Предполагам причината за това е в новото буре...но само месец достатъчно ли е? :)

Ами ако вкусът ти харесва значи е достатъчно ! Някъде ти бях пращал линк към една статия за отлежаването на ракията - там пишеше че отлежава в изтощени бурета ! Така хем не се насища бързо с екстракти от бурето , хем през този по-дълъг период на време се окисляват съдържащите се алдехиди и кетони.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Авг 2011, 23:07 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
petiomalchev написа:
Наско имам 4-5 вида различно препечен френски дъбов чипс забелязах че щом цветът е жълт аромата е добре за ракията, а щом стане кафяв вкусъ става конячен, не вярвам да е по различно с бурето, то обгорено ли е от вътре.

Петъо,бурето е обгорено отвътре.Чипс и аз имам,но смея да твърдя,че не е същото.Този карамелен привкус....при другите го няма

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Авг 2011, 06:23 
Аватар

Naskohondata1 написа:
Този карамелен привкус....при другите го няма

Мога да кажа само че си направил правилният избор на буре :respekt:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Окт 2011, 04:55 
Аватар

Уважаеми,ето това е истината!Всичко друго/чипс,билки и т.н./ е измама!Послушайте стария.Четвърто поколение печеме ракия с един и същи казан.Наздраве на всички Ви.
Прикачени файлове:
DSCF0300.jpg

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Дек 2011, 02:52 
Аватар

Местожителство: Сливен
wenciautoklima написа:
Уважаеми,ето това е истината!Всичко друго/чипс,билки и т.н./ е измама!Послушайте стария.Четвърто поколение печеме ракия с един и същи казан.Наздраве на всички Ви.
Прикачени файлове:
DSCF0300.jpg

еии... браво табеатлия човек :klatsch: и аз се опитвам да напрая нещо такова :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Дек 2011, 21:06 

vlad написа:
Обичам силна мека ракия но някой път става по лята. На какво се дължи това и как може да се омекоти вкуса?

Вариш,като задължително трябва да има утайник на лулата Наливаш в стъклен съд и слагаш клечки от черница ,които да са от сърцевината на най-малко 20 годишно дърво След 1 година ракията е супер
Модератор:
Категорични мнения и съвети от потребители с 1-2 мнения са меко казани смешни!

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 320 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 22  Следваща

Часова зона: Европа/София