Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 19:31

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 317 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 22  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 15 Юни 2015, 20:12 
Аватар

Цитат:
Пример: Калькулятор_дефлегмации.xls

и още свързани със темата(и не само):
Калькулятор самогонщика

:prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Юни 2015, 22:56 
Аватар

Местожителство: Божурище
На предната страница почти най-долу... Сигурно за трети или четвърти път съм препратил към CalcSam.
Четете, търсачката работи... :motz:
Да помоля SiteAdmin или Модератор ако преценят да забършат последните мнения, и без това не са по темата. Заедно с дефлегмации и т.н. Кой каквото прочел, прочел...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Юни 2015, 23:39 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
Четете бай ти "Аtz",и мислете преди да пишете,учете се. :buch:
Всяко негово мнение след като го прочета го осмислям дъ-ъ-ъ-лго време.
П.П.:Ако някой се чувства засегнат да извинява. :sauf:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Юни 2015, 10:11 
Аватар

Местожителство: Божурище
Тц, тц, тц, вярно е че в повечето случаи пиша не както подобава или бързам. Това е положението. Солидно професионално изкривен... :lol:
А относно четенето, искам да изкажа благодарности на АЛАМБИК, наврамето с няколко ЛС ми даде тласъка към дестилациите. Благодаря ти Аламбик! :respekt:

Трийте!...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Юни 2015, 18:19 

Здравейте, аз имам черничево буре, след дестилацията я оставям около 30-40 дни в бидон на около 15-20 гр. по Целзий, (в избата) покрит с марля, после я разреждам до 45 градуса и я наливам в бурето, то не стои празно, източвам миналогодишната и наливам новата, бурето ми е 40 литра и я държа по 6 мес., за да отлежи всичката по 6 мес. После я прехвърлям в стъкло, обезателно оставям въздух до запушалката. Бурето ми изпива 2-4 литра на зареждане, но ракията става перфектна, цвят и мекота - супер, в зависимост от температура и влажност на въздуха бурето "пие" и алкохол и вода, но алк. градус не се променя, дори да отлежава няколко години. Казват, че дъбовите бурета са по-добри, въпрос на вкус. Изпитото от бурето е "Ангелския данък", но си заслужава. Само отлежаване в буре, или клечки и чипс в стъкло, всичко останало е несериозно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Юни 2015, 18:53 

Местожителство: София
Пробвай един път да я оставиш да отлежава на 60-65%.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Юни 2015, 13:41 
Аватар

"след дестилацията я оставям около 30-40 дни в бидон на около 15-20 гр. по Целзий, (в избата) покрит с марля"
Това с каква цел го правиш не мога да разбера. Още повече че бидона си е пластмаса и нещата идват в повече. Две седмици си държах ракията с дъбовия чипс в туби от минерална вода, щот дамаджаните ми са заети. Сложих от силно изпечения, сега реклами няма да правя но го взех 100 грама за 3 лв. И на 35 л ги сложих и стоте. Първоначално бях сложил по-малко да видя какво ще стане. За два дни я оцвети много бързо и после не мръдна. Досложих и останалото количество чипс, цвета не се промени. Цвета ми е на степен както ми я оцветява и черниката. В тубите изглежда много добре, но като се сипва по чашите е бледожълт. Като че ли има някаква степен на насищане и повече не иска да я оцветява. Неприятен вкус, който да доминира няма, дори съвсем леко загатва за вкус на уиски. Като цяло останах доста доволен от резултата, с изключение на цвета :)
А съм виждал ракия оцветена с чипс, с доста по-тъмен цвят. До вида на чипса ли е, различни фирми, знам ли...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Юни 2015, 09:39 
Аватар

Докато си режех дъгите на батлаците да послужат за казана естествено :smoker:
се зачудих дали не бих могъл да ги използвам като ги сложа в ракията?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Юни 2015, 09:48 
Аватар

Щом ги режеш за изгаряне явно не са годни вече. Би ли рискувал да ги сложиш в хубава ракия? Възможно е да се рендосат в дълбочина до излизане на чисто дърво и тогава да прецениш състоянието им.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Юни 2015, 09:56 
Аватар

За здрави са здрави, просто не са използвани от 20 години и сметнах, че единственото им приложение е за огрев. Обаче преди тия 20 години са държали вино и ако ги рендосам не знам дали биха могли да се използват за ракията?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Юни 2015, 10:02 
Аватар

Точно рендосването ще ти помогне да им прецениш състоянието. По време на "работа" бурето не използва цялата дебелина на дъските в дълбочина. Така сваляш работния слой и излиза "чисто" дърво. Тогава преценяваш какво да правиш.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Юни 2015, 12:09 

Местожителство: София
Христо Петров написа:
. Обаче преди тия 20 години са държали вино и ако ги рендосам не знам дали биха могли да се използват за ракията?

Не се занимавай-освен кашпи, друго не става от тези бурета.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2015, 11:53 
Аватар

Местожителство: Sennik,Sevlievo
Колеги, кажете за стафидите, кой по-колко и какъв вид стафиди слага?
Тази година мисля да пробвам да я овкуся с дъбов чипс и стафиди, но не знам какви се слагат и по-колко на литър?
Светла или тъмна слагате, някой беше писал и за императорското плодче, за годжи бери ли става въпрос?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2015, 18:20 
Аватар

Местожителство: Варна
Аз редовно ползвам стафиди, ако съм правил преварка или ако гроздето е димят. Още като се върна от казана сипвам ракията в един 120 л. бидон с широко гърло, за по лесно разбъркване. На 40-50 л ракия слагам 1 (един) кг стафиди от бяло грозде. Включвам и един вибратор за аквариум с подходящ накрайник. Това не е някаква строга пропорция. Ако ракията е по-малко стафидите ще стоят по-кратко, ако е по-вече ще стоят по-дълго. Времето зависи изцяло от теб. Когато ти хареса аромата ги вадиш. Също така оцветяват и помътняват ракията. Мътилката се утаява и се отстранява лесно. Дъбов чипс не съм ползвал и не мога да кажа нищо. Вече втора година ползвам 30 л дъбово буре. По време на всички тия операции ракията си стои на висок градус. Разреждам за пиене. За разреждане ползвам вода от една селска чешма, която изглежда е много твърда (ако това е термина), защото остават бели кръгове по каната на масата. Ако разреждам с минерална вода леко помътнява.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2015, 18:31 
Аватар

Разреждай с трапезна "Сан тера". С нея не съм имал проблеми до сега. ;)

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 317 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 22  Следваща

Часова зона: Европа/София