Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 04:34

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 317 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 13 Окт 2015, 13:07 
Аватар

Местожителство: Божурище
vinarka, минавай вече на по-високо ниво от таблиците! Бъцваш тук и действай! Имаш няколко седмици на разположение. Ако нещо не е ясно пиши!
И темата се разреди и омеши... :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Окт 2015, 14:52 

Местожителство: София
Ясно е ,че горната формула в ексето е точната,тъй като отчита и масите на течностите и разбира се температурата.
Но това, което съм написал работи безотказно-трудно с ареометър би хванал грешка от този порядък при разреждане...Тоест приблизително 2-4%от добавената течност ще се отрази с десети да не кажа стотни на алкохолния градус.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Окт 2015, 19:25 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Илюша , явно екселската таблица отчита и ефекта на к о н т р а к ц и я т а . ко ето обясняма защо при смесването на вода и спирт 1+1 не е равно на 2 !!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Окт 2015, 21:02 
Аватар

Местожителство: Божурище
Според мен ilu6a има предвид не екселска таблица а ексето, тоест калкулатора. Колкото до точностите, честно казано, не са ми необходими толкова високи. Предпочитам да ми е лесно и всичко да е в едно, а калкулатора на RUDY е точно за целта, и всичко отчита. По него смятах снощи, че както пише vinarka, не 1,03 а 1,3 литра добавя за 50%, това се вмества в грешката за температурната корекция. 3°C променят толкова, че да излъже да се добавят 1,3 вместо 1,03 литра. Разликата е в някакви 1,2% на дестилата...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2015, 19:47 
Аватар

Преди една година заложих в дъбово буре 50л гроздова на 57алк.гр. Днес източих от бурето 46л, също на 57алк.гр.- това само за информация, много съм доволен от резултата, мислех, че бурето за една година ще "изпие" мин. 8 л. Въпросът ми е следният: Как да омекотя 5л ракия, сега изварена на 57алк. гр., но задължително да не се оцветява, т.е. да прилича на вода/ да има вкус на олежала, но да е бистра/?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2015, 19:55 
Аватар

Добър въпрос :?
Сигурно най-верният отговор е: в старо, много старо и изтощено буре. Но пак ме съмнява.
Може би най-точният отговор за тези 5 литра е: в стъкло и с аериране. Вкарване периодично на въздух. И след година... не знам само градуса дали би бил същият.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2015, 19:58 
Аватар

Всъщност може би има начин готова отлежала ракия да се обезцвети? Това е другият вариянт, по-добрият, но дали е възможен - чакам различни предложения, благодаря предварително!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2015, 20:01 
Аватар

Хм, активен въглен... :? , но тогава и ароматите отиват. Или шихтов филтър? Май-май това е начина. Шихти за бяло вино.
Всъщност не знам. Признавам си.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2015, 20:05 
Аватар

lhristov, благодаря! От 30годишното ми буре излиза също леко оцветена. Заложил съм я в бутилка от минерална вода и от време на време я аерирам с аквариумно компресорче, но ми се иска ефекта да се получи за 3-4месеца максимум. А вторият вариянт с обезцветяването дали е възможен?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Ное 2015, 11:49 
Аватар

здравейте,

бях си копнал нещо по въпроса за обезцветяването:

Цитат:

Рецепта № 470. Обезцветяване на течности (спирт, петрол и др.)

Оцветени течности се обезцветяват с активен въглен или животински въглища (купуват се от аптеката). За 1 л течност са необходими 50-60 г активен въглен. Последният се изсипва в съда с течността, която се разбърква на 2-3 часа.

Обезцветяването може да се извърши и по следния начин:
Голяма пластмасова фуния се напълва до половината с активен въглен в марля или мрежа и през него се пропуща да тече оцветената течност. Прецеждането се повтаря 2-3 пъти. Ако течността е силно оцветена, количеството на въглена се увеличава до 70-100 г.

източник: www.kak-da.com

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Ное 2015, 15:33 
Аватар

Местожителство: Перник
Мисля си, че с въгленa може би ще стaне, но кaкто по рaно е писaл lhristov с цветa ще си зaминaт и aромaтите при третирaне с въглен.Незнaя кaкво целиш с обезцветявaнето и зa кaкво ти е безцветнa рaкия.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Ное 2015, 22:07 
Аватар

Местожителство: zimbabwe
Цитат:
За любителите на домашна плодова ракия

Напълно погрешно е да се мисли, че домашно приготвените спиртни напитки са безвредни поради това, че са получени от натурални продукти - сливи, круши, ябълки, череши, малини и др. Независимо от високото качество на изходните продукти,
използвани за приготвяне на домашни спиртни напитки, последните съдържат значителен процент вредни за организма вещества, дори и когато алкохолният им градус е нисък. Съдържанието на т.нар. фузелови масла, които са странични продукти при спиртната ферментация на домашно приготвените ракии, е повече от 100 пъти по-високо от пределно допустимите норми за спиртните напитки, произведени по фабричен начин. Около 60% от състава на фузеловите масла се пада на изоамиловия алкохол, който причинява тежки поражения на централната нервна, система. Той е около четири пъти по-отровен от обикновения винен спирт. Ако условно се приеме, че отровността на етиловия алкохол в ракията е единица, за фузеловите масла този показател нараства 19 пъти. От това следва, че домашно приготвената ра-кия е наистина отровна спиртна напитка. Именно поради тази причина законодателствата на всички страни предвиждат углавна отговорност за приготвяне, съхраняване с цел за продажба на домашно приготвени ракии, а също и за изработване и съхранение на апарати за получаване на тези напитки.

ps:това го открих в на колегата линка по-горе,направо като шамар с мокър парцал. :o

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Ное 2015, 22:42 
Аватар

Ама купешките ракии нямат нищо общо с истинската ракия , те се правят от зърнен спирт + вода +есенция + омекотители. Така че няма база за сравнение .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Ное 2015, 23:05 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Извинявай , ама тази вечер се изказваш прибързано за втори път! :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Ное 2015, 23:11 
Аватар

Не вярвайте на всичко написано,може някои просто да си е чешел езика!!

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 317 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22  Следваща

Часова зона: Европа/София