Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 21:42

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 320 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 22  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 30 Дек 2008, 22:57 

Местожителство: Асеновград
vseki moje da pravi dobra rakiq malko mogat da podobrqt loshata

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 03 Яну 2009, 10:20 

Местожителство: Bulgaria
Присъединявам се към мнението на Брейкър!
Ракията си иска буре! Майсторите отдавна са го измислили.
Да губи се определено количество от високоалкохолния маметиал. Колкото са по-малки буретата толкова загубата е по-голяма! С това следва да се примири всеки, защото загубата на съдържание е свързана с облагородяване на крайния продукт.

Другото е и тати може и яз можем!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 03 Яну 2009, 23:10 
Аватар

Местожителство: Varna
BREAKER написа:
Момчета,от магаре-кон не става,от хубав материал става хубава ракия,аман от алхимици!!!
Има около десеттина основни правила за добра ракия,научете ги и резултата ще е на лице. :)

От голословия във форумите файда няма, ако искаш да ти повярва човек че наистина разбираш от ракия би трябвало да напишеш и десете си правила. Иначе тук пишем и четем зада обменим информация така че от тези два реда който си написал фаида йок.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 13 Яну 2009, 01:21 
Аватар

Местожителство: Varna
Имам една стара кана BRITA за пречистване на водата с филтър вътре в нея не бях я използвал от няколко години, като преливах ракията в мазата я зърнах и ми хрумна да прекарам ракията през филтара и налях 1л. Ракията омекна и стана с много по добър вкус /ракията ми е на около двдесетина дена/. За хубавото хубаво ама един такъв филтър струва около 8лв. апък колко ли ракия миже да се прекара през него.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 13 Яну 2009, 16:12 

Местожителство: София
тъй като тук се говори за бурета и отлежаване в тях-било то вино или ракия,сега правя поръчка на френско буре от Бордо 225л-ползвано 2год.Ще видим дали ще ми се достави и ще споделя контакта си тук .
Стискам палци да е нещо свястно,та тази година да сложим да отлежава едно червено винце

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: ха
МнениеПубликувано на: 14 Яну 2009, 19:41 

пич ще ти бъда много благодарен,ако дадеш малко повече инфо :D

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 15 Яну 2009, 09:51 

Като го получа(ако го получа)ще пусна цялата информация която имам заедно със снимки на бурето!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 22 Яну 2009, 17:09 
Аватар

Местожителство: г. Русе
всички ние търсим качествени бурета :!: благодарим за подхвърлената надежда и желая късмет при получаването,отлежаването и при пиенето :wink:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 23 Яну 2009, 00:45 
Аватар

Местожителство: Монтана БГ
ilu6a написа:
тъй като тук се говори за бурета и отлежаване в тях-било то вино или ракия,сега правя поръчка на френско буре от Бордо 225л-ползвано 2год.Ще видим дали ще ми се достави и ще споделя контакта си тук .
Стискам палци да е нещо свястно,та тази година да сложим да отлежава едно червено винце
Какво значение има къде е произведено бурето,важното е качеството на дървото и начина му на обработка, не мисля че made in france е критерия за качество!Имам познат , които има буре (българско) може би над 150 годишно с дървени обръчи, които никога не са пренабивани и не са се разхлабили (действащо, на външен вид не е перфектно, но...)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 23 Яну 2009, 12:35 

Има разбира се ,при това голямо-за качествени вина се използват качествени и нови бурета!!!
А какво от тук ли да си купя буре???Дето ги продават по скъпо от фирми с 120годишна традиция в правенето на бурета в Франция ????
Това буре дето е на 150години вашия познат може да го ползва да си събира фекалиите ....или в най добрия случай да ферментират джибри за ракия!!!
За качеството на едно буре се съди по други характиристики ,а не по това дали ще издръжи 150години!!!
Има доста информация-ето Ви малко,за да не се изказвате така неподготвен!!!
http://homedistiller.org/oak.pdf

Последна промяна ilu6a на 23 Яну 2009, 13:01, променена общо 2 пъти

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: ха
МнениеПубликувано на: 23 Яну 2009, 12:37 

по този повод ,стари бурета 20 ,50 годишни ми се ще да попитам след толкова време вярна служба :D този съд вършили вече същата работа .
и аз имам старо двадесет годишно буре но се страхувам то вече да не оказва обратен ефект,тоест качеството на материяла в следствие на различни отлагания през годините вече да е влошен.
ракията от новите ми бурета има друг вкус.
сега сложих 50 литра в едно старо 20 годишно и мисля да го запечатам,но не съм сигурен дали е правилно..... все пак тук има хора с повече опит ,ще се радвам да чуя и тяхното мнение :D

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 23 Яну 2009, 12:59 

да ви кажа честно ,за отлежаване на ракии,предпочитам ползвани-естесвено в тях да е слагано само качествени дестилати!!!
А когато става въпрос за малки обеми-20,60 80литра,малко е трудно да се каже когато е ново бурето колко време е най добре да престои в него.
Не случайно се използват 225 и 228л бурета тъй като опита е показал че отношението -повърхност и обем дестилат е най-добро за стареене и отлежаване.
Искам да каже че колкото е по малко бурето толкова по бързо ще се оцвети и овкуси това което сте сложили в него-за това ако е по старо бурето и ползвано във вашия случай с добри като вкус и мирис дестилати можете да държите по-дълго време напитката в него!
Но ако усещате неприятен мирис -следва много свирепо миене и дезинфектиране много пъти, до отстранявнето му,а ако и тогава не изчезне неприятния мирис то такова буре има и други приложения
Например-за непретенциозен суббуфер)))Саксия, шкафче за напитки и много други!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 23 Яну 2009, 13:01 

френското буре не е гаранция за добро качество. едва ли тва че е от фрранция ще направи някво чудо.по скоро мисля че всеки регион си има собственни начини за производство на вина и ракии и не знам защо щом тук си имаме такива хубави ,трябва да си внасяме от вънка .това е смешно и нелепо се едно да идеш да правиш кисело млеко в никарагуа

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 23 Яну 2009, 13:13 

а защо не-каво си мислите че кисело мляко и бяло сирене има само в БГ?
Кой тук може да ти предложи сертифицирана продукция!!!
Когато във Франция се въвеждат парните и автоматизирани станове 1840г -тук са предяли на ръце с хурки
Няква много голяма традиция в производството на бурета сигорно има в БГ-друг път!!!!!!!
Някои в Бг може ли да предложи това и на тази цена а?
http://www.copper-alembic.com/shop/inde ... 84&lang=en
Защо се казва Френски бурета тип Барик, а не български бурета???

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 23 Яну 2009, 13:21 

има тенденция и то доста сериозна френски фирми да изкупуват бг бурета сам си прави заключения :)

Изпратено след 2 минути 12 секунди:
такива бурета има тук и то по евтини

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 320 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 22  Следваща

Часова зона: Европа/София