Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 10 Дек 2016, 21:20

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 95 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 09 Юли 2009, 22:15 

Сега като е поразрових в нета открих следното:
Има два метода за получаване на етанол( т.е. спирт)

1. Чрез ферментация на въглехидрати в плодове, грозде и озахарени зърнени храни
Алкохолната ферментация на захарите за извършва под действието на сборния ензим цимаза в дрождите,които използват захарите като храна. Цимазата е сборен ензим от 13 отделни специфични ензима. Ферментационният процес е сложен, минава през междинни етапи, във всеки от които участва съответен специфичен ензим от цимазата. Накрая се получават главно етанол, въглероден диоксид и вода.

2. Синтетичен метод
Основен промишлен метод за получаване на синтетичен етанол е хидратацията на етилена в газова фаза и катализатор H3PO4. Ферментационният етанол намира широко разпространение в парфюмерията, фармацията, медицината и за приготвяне на алкохолни напитки. Синтетичният процес се използва широко в промишлеността като разтворител и за синтези на редица продукти в големи мащаби. Синтетичният етанол се използва за технически цели, тъй като съдържа нежелани примеси. Произвежда се в големи количества.

Може би от зърнените храни етилена се извлича по втория метод, за това и се отнася таблицата. Само че нас този метод не ни касае :)

Поне моя опит за зърнените храни е следния...

Заредих 10 кг. жито, 20 кг. захар, 80 л.вода и 500 гр.мая.
На 20-тия ден го изварих. Нарочно го пуснах като ракия за да видя какво пуска. Щом в кофата спирта стана 43 градуса пуснах паток.
Сварената чорба и добавих вода докато пак стана 80 литра, сложих още 20 кг. захар и обратно при житото + 250 грама мая. След 20 дни пак в казана, като добавих и патока от първото варене. Щом в кофата се спирта се нагласи на 43 градуса, я отведох и пак пуснах малко паток.
Така от 10 кг. жито и 40 кг. захар аз получих следното:
52 литра спирт - 43 градуса
8-10 литра паток (неговия градус не съм го мерил)

А колко от спирта се дължи на захарта и колко на житото, вече си нямам и представа.

Макар че ако направя една сметка излиза че житото нищо не пуска. Защото:
Въз основа на изследвания е установено че при ферментация от 1 гр. захар се получават около 0.59 куб.см. алкохол, което се развнява на 0.59 обемни % алкохол. Например ако сиропа съдържа 20% захар, след ферментация ще има 20 х 0.59 = 11.80 об.% алкохол. За по-лесно на практика се приема, че от 1 гр. захар се получава 0.60 об.% алкохол.

Значи: аз имам 200 кг. изходен материал (40 кг. захар и 160 кг.вода). При смесване в тази пропорция 1:4, течноста става със захарно съдържание 20 %.
200 кг. х 20 = 4000
4000 х 0.60 = 2400 об.% алкохол

Изварил съм 52 л. х 43 градуса = 2236 об.% алкохол
и 8-10 литра паток около 15 градуса = около 120 об.% алкохол.
или всичко към 2350 об.% алкохол.

Кажи речи съм оползотворил напълно захарта.
Излиза че житното нищо не е пуснало...
Поне аз така мисля...

Ако някъде бъркам някой да ме поправи.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 10 Юли 2009, 00:02 

Местожителство: Асеновград
Ти направо спря влака и му изяде въглищата!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 10 Юли 2009, 00:09 

Хайде обоснови се с факти, или поне не се заяждай

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 10 Юли 2009, 00:19 

Това са теоретични данни . Добре че реши патока да е 15гр. иначе щеше да ги надхвърлиш.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 10 Юли 2009, 00:47 

Казах, че за да проверя какво излиза, пускам да тече спирт докато в кофата която го събирам се нагласи на 43 градуса. Така че част от патока отива за да се нагласи този градус. Ако го спирах спирта щом от чучура тръгне 40 градуса, тогава количествата щяха да са други.

Ето ти още една сметка:
Колегата [b] petiomalchev [\b] по горе в темата, казва че от 4-5 кг. грозде в зависимост от захарноста се получава един литър 40-45ал/гр ракия.
Така значи.
Приемаме средно 4.5 кг от някакъв винен сорт грозде със захарност 20.
В тези 4.5 кг. грозде в има 3-4% чепки, и още - 12-16 % зърна и люспи.
Остават около 80% месеста част за ферментация.
80% от тези 4.5 кг. са:
4.5 кг. х 80% = 3.6 кг.
3.6кг. х 20 захарност = 72
72 х 0.6 об.%алкохол = 43.2 об.% алкохол.
Ето ти пример как от 4.5 кг. грозде спокойно се получава 1 литър ракия със 40-45 градуса алкохол.

А сега ти ми преведи пример и се обоснови за голословните си заяждания

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 10 Юли 2009, 06:34 
Аватар

Местожителство: Varna
viewtopic.php?t=90
viewtopic.php?t=24
viewtopic.php?t=89

vaskonit разгледай тези три линка там е описан процеса на правене на спирт от житни култури и ще разбереш защо си получил спирт само от захарта /горещо ти препоръчвам да ги прочетеш от до/.
:wink:

А тук ще ти напиша на кратко.
Знаеш че етилов спирт се получава само от захар, НО в зърното няма захар, както си прочел зада се преобразува нишестето в захар са необходими ензими. Откаде се взимат ензимите ли, ами при покълване на ечемика се образуват тези ензими /има точно определен момент когато трябва да се спре кълненето той се определя от дължината на кълна/ . След покълване на ечемика той се суши, за да се отделят израстаците, защото кълновете и коренчетата дават неприятен вкус на ракията, но зада не се унищожат ензимите зърното се суши на 40 градуса, така изсушеното зърно с отделени кълнове и коренчета се нарича малц. Най добър малц, с най високо съдържание на ензими се получава от пивоварен ечемик, тои може да се смеси с до 70 процента друго зърно /не покълнало/. До тук нямаме захар значи не можем да получим спирт. Как става ли, малца или сместа на малца с зърно се смила /значи има и друг тинак момент когато има друго добавено зърно трябва предварително да се смели и да се вари 2часа зада се отдели нишестето, така ензимите си свършат работата по добре/. За около 2 часа при температура от 50 до 60 градуса /тя зависи от видъ на зърното/смленият малц или сместа смлян малц и нишестян сироп, се озахаряват под въздействието на ензимите. На един килограм зърно или малц се слага 1 към 3 или 4 вода.
Сега мисля че ти се е изяснило защо не си получил спирт от твоето зърно. При този метод които си използвал зърно, захар и мая/и аз съм го правил виж из форума даже има и картинки/ житото осигорява допълнителни хранителни вещества и витамини за дрождите, които спомагат ферментацията.

Виж си ЛС :D

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 10 Юли 2009, 15:23 

Благодаря, определено тази вечер ще си имам достатъчно четиво...
То аз и не чакам зърното да ми пусне спирт, просто го ползвам със захарта за да си набавя спирт, който след това добавям към гроздето... :)
Само споделих моите наблюдения за рандемана на захарта, който получавам
:wink:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 10 Юли 2009, 19:58 
Модератор
Аватар

Местожителство: София
vaskonit написа:
...
Поне аз така мисля...

...

Правилно мислиш. В този случай зърното не "пуска" нищо
За да пусне нещо му трябват ензими, които в твоята постановка липсват.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 10 Юли 2009, 20:08 

Аз написа:
vaskonit написа:
...
Поне аз така мисля...

...

Правилно мислиш. В този случай зърното не "пуска" нищо
За да пусне нещо му трябват ензими, които в твоята постановка липсват.

Не ми и трябват ензими, така е по-лесно....
Като четох каква е работа да накараш зърното да пусне спирт... не благодаря....
Ще си карам на джанки и грозде, поне това ми е в двора, и не може да избяга.... е освен ако някоя градушка не ги обере :wink:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 11 Юли 2009, 10:05 

Вероятно нещо ми е убягнало .
Моля обяснете ми :
Защо трябва да получавам захар чрез прорастване на зърно, което да суша,варя и т.н.
ЗАЩО по този начин?
Аз си правя опити /за сега относително успешни/ като ферментирам най-обикновена пшеница в 18-19 % воднозахарен разтвор + мая .Като захарта е най обикновена ,от магазин.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 11 Юли 2009, 11:06 

Ами за да не се налага да купуваш захар от магазина :)
Но като гледам в домашни условия колко е трудоемка тази работа, а и е свързана с доста тънкости, има вероятност ако се оплеска работата, да не получиш нищо.
Така че си карай по твоя метод, и си свиркай.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 12 Юли 2009, 00:23 

Точно така в домашни условия няма смисъл, ако не го правиш за гъдел. Зърнения и картофения спирт са тръгнали от райони където си нямат грозде. От друга страна е в пъти по-евтин което е решаващо да се наложи на пазара. Пълниш силоза със зърно работиш целогодишно и произвеждаш спирт буквално за стотинки, а един производител който работи с грозде трябва за 2 месеца да върже годината през другото време съоръжения които струват купища пари бездействат. Също е важно от 1 декар засят с нещо колко спирт ще получиш. Руснаци, Украинци и не знам още кои произвеждат спирт от гулия ( земна ябълка).Така че каквото и да ти говорят знай че става дума за пари.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 12 Юли 2009, 20:21 
Модератор
Аватар

Местожителство: София
valentor написа:
Моля обяснете ми :
Защо трябва да получавам захар чрез прорастване на зърно, което да суша,варя и т.н.
ЗАЩО по този начин?
Аз си правя опити /за сега относително успешни/ като ферментирам най-обикновена пшеница в 18-19 % воднозахарен разтвор + мая .Като захарта е най обикновена ,от магазин.

Въпросът ти е много... философски ... и .... отговорът е такъв....

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 12 Юли 2009, 21:09 

Дори и глобален

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 13 Юли 2009, 23:22 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
valentor написа:
Моля обяснете ми :
ЗАЩО по този начин?
Отовор на въпроса ЗАЩО се крие в някой икономически и географски аспекти:
1.Захар сега я има на всякъде и не е много скъпа но в недалечното минало не е било така.Петмез,маджуни ,мармелади и всичко останало което е сладко и можеш сам по опростена технология да произведеш.
2.Грозде само на юг в северните райони не расте не издържа на студа и не узрява.
3.Захарно цвекло и тръстика също са топлолюбиви- отпадат за севера.
4.Кое се отглежда по лесно грозде или пшеница и картофи
5.кое дава по голям добив на спирт при единица вложени средства
Всъщност моя отговор се препокрива с тоя на venci.
Ако не е рентабилно то в промишлени условия не биха получавали спирт от жито а щяха да работят със захар.
vaskonit КАРАЙ СИ ПО ТВОЯ МЕТОД това поне си го изпитал и работи и още нещо ти наричаш полученото спирт а не ракия и го използваш като добавка към ракията което според мен е добре.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 95 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Следваща

Часова зона: Европа/София