Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 07 Дек 2016, 17:02

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 95 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Рандеман
МнениеПубликувано на: 03 Дек 2011, 07:50 
Аватар

Сложил съм 250кг грозде, под чист материал незнам какво разбирате само сока ли ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Дек 2011, 09:56 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Diakona написа:
Сложил съм 250кг грозде, под чист материал незнам какво разбирате само сока ли ?

Колко е общо материала като литраж???....колко захар, вода общо колко????

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Дек 2011, 10:51 
Аватар

Няма вода, няма и захар. Събрал съм гроздето в два бидона по 120л и един малък от 60л.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Дек 2011, 13:10 
Аватар

Местожителство: Казанлък
120л бидон трудно събира 80кг грозде без да е смляно.

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Дек 2011, 13:17 
Аватар

Купих гроздето то зеленчуковата борса в кв. Дружба1 В София. Още с купуването го смляхме на място с машина която изхвърля дръжките. И си прибрах готовите бидони.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Дек 2011, 13:21 
Аватар

Местожителство: Казанлък
Diakona написа:
Купих гроздето то зеленчуковата борса в кв. Дружба1 В София. Още с купуването го смляхме на място с машина която изхвърля дръжките. И си прибрах готовите бидони.

Това е друго

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Дек 2011, 13:41 
Аватар

Diakona написа:
Няма вода, няма и захар. Събрал съм гроздето в два бидона по 120л и един малък от 60л.

С моето казенче от перални, от 30 л. вино като твоето, вадя 5,5-6 л.средно на 55%об. ( средна фракция ), с колонката малко повече. Само не разбирам, защо всичко в казана, при такъв хубав материал? :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Дек 2011, 14:00 
Аватар

Защото съм на мнение че вино в домашна обстановка се прави много трудно, а в бидон както е моя случай е лудост. Пък и не пия много вино, като ми се допия си купувам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Дек 2011, 15:05 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Diakona написа:

Значи горе долу към 220 литра материал, от него минимум 50л мах.55л на 45' след разреждане /ако е рекъл Господ/ :D
Diakona написа:
Защото съм на мнение че вино в домашна обстановка се прави много трудно, а в бидон както е моя случай е лудост. Пък и не пия много вино, като ми се допия си купувам.

И аз така, купувам си хубаво вино от избите, хората ти го наравили избистрили нагласили, само да пиеш , мезиш и тези три нешта.........:megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Дек 2011, 15:12 
Аватар

Diakona написа:

Разбира се, всеки си има свой собствен отговор на "Вечният Въпрос за Живота, Вселената и Всичко останало" и аз се опитвам, да уважавам това.
Мое мнение е, че това което си написал за виното, важи в пълна степен и за ракията, но това си е мое мнение.
По принцип пия само в компания, в къщи - много рядко и съвсем по малко ( не ми е сладко сам, а жена ми е като русалките - нито пие, нито кара :) ). Но помня когато направих първото си вино ( не бях близвал вино с години), беше 40-50л. самоток от 60/40 - Мерло/Каберне . Дали късмета на новобранеца или защото "наше лошо нема", ей нямах търпение вечер да си напълня гарафката, да си сложа една дъска със сухи мезета и/или някакви "смръдливи сиренца" с резенчета сладко-кисела ябълка, да си пусна някакво хубаво филмче, или да зяпам през прозореца, как снега се трупа на парцали.
И хич не ми трябваше, ни компания, ни русалка. А как хубаво се спеше след това, ееех.
Последните години - много екшън, та пропуснах "тез хубавини". Но тази зима - живот и здраве, се надявам по-малко екшън, повече " хубавини"... Та това е моя отговор на "Вечният Въпрос за Живота, Вселената и Всичко останало"

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Дек 2011, 15:35 
Аватар

Благодаря и на двама ви за отговорите. А що се отнася за сентенцията "по хубаво от нащо нема" съм съгласен. Както споменах в по горния си пост, отточих една тубичка вино да го изпия с приятели. Те ми викат - малко е воднисто, малко щипе, малко ....... А пък на мен ми се струва уникално, едно ароматно, бистро с прекрасен рубинен цвят, пък и напива..
Утре сутринта ще заминавам да пека ракията като се върна ще пиша колко продукция е излязла.

П.С. Последния ми въпрос е. Кога да я налея в бурето преди или след разреждане. Бурето е акация с черничеви дъна. Един дядо ме убеди че е идеално за гроздова.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Дек 2011, 15:52 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Преди разреждане.....а дядото е в грешка!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Дек 2011, 16:07 
Аватар

Преди месец, два бях в едно село на откриване на свински лов. Вечерта се събрахме и един от колегите извади много добра ракия (според моите представи) която му е отлежавала в акациево буре. От тогава ми се наби тази акация в главата, и когато дядото каза че има и такива бурета аз си взех от тях.
Ракията беше от кайлъшки мискет.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Дек 2011, 17:15 
Аватар

Местожителство: София
Diakona написа:
....Както споменах в по горния си пост, отточих една тубичка вино да го изпия с приятели. Те ми викат - малко е воднисто, малко щипе, малко ....... А пък на мен ми се струва уникално, едно ароматно, бистро с прекрасен рубинен цвят, пък и напива..
Утре сутринта ще заминавам да пека ракията като се върна ще пиша колко продукция е излязла.

Ако сте изпили тубичката моя съвет е /аз бих направил така/:Наточи още една поне 10л.За приятели,гости,празници с дебели мезета идват.И най-вече за собствен кеф /средния ред от цитата/,пък кой каквото ще да казва.
Наздраве.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Дек 2011, 19:10 

Местожителство: София
Вино в домашни условия става ,при това много добре...стига да се вложат като начало доста знания и умерено средства.Четене му е майката.
За гроздов дестилат "киселите" дървесини-черница,акация,кестен не са от най-подходящите най-вече поради намаленото съдържание на т.н уйски лактон.
Но разбира се всичко е въпрос на вкус.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 95 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща

Часова зона: Европа/София