Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 19:50

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 159 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 13 Яну 2013, 22:12 
Аватар

Местожителство: Божурище
Бай Танас, за китайските DPC имах предвид, че не са внасяни в BG. Явно пак не съм написал нещо както трябва.
Аз съм си решил въпроса с нагряванито от управлението - онова със синия екран командва с мой софт всичко. Нагряването е с две SSR - едното е за нагряването отдолу с 1,6KW и второто за вътре в материала 2KW. Като задавам от 0 до 44,4% работи отдолу 0-100% 1,6KW и от 44,5 до 100% съответно вътре добавя 0-100% от 2KW. Написал съм го за нагряване общо 100% задание = 3,6KW.
Понеже имаше чудене и спорове преди нова година за регулатори та затова предлагам решения. Krivanovvv доста патила имаше с български регулатор. Според мен си струва ако минаваш покрай Комеко, на място да провериш за техния регулатор. Няколко пъти съм влагал техни елементи. За последно около 97г. май беше!!!... От vicis01 нищо не би трябвало да изскочи като гледам от сайта.
Утре ще говоря за онези DPC - китайските. Възможен ли е внос.
Поздрави! :lab:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Фев 2013, 16:33 
Аватар

Местожителство: Пловдив
atz написа:
...ако минаваш покрай Комеко...

За съжаление, Комеко не предлагат такъв прост контролер. Имат варианти, но цените не си заслужават.
Онези модерните котлони от темата за колоните? Някой ползва ли такъв? Мощности? Управление? Гледам, че ги има за 50 - 90 лв. :? Лошото е че, искат съд, който да го хваща магнит /индукционни са/. Може би едно парче ламарина над котлона и казана в/у ламарината . atz, гледам че са до към 250°C. Онова е било мощност, все пак /800 Вт/ :thumbs1: :)
Ето един доста мощен http://www.robusta.bg/robusta-products- ... 6.html?p=1
П.П. Я, хората му намерили чалъма, ако съдът не е феритен - индукционна подложка http://www.topshop.bg/indukcionna_podlo ... 204-p.html

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Фев 2013, 21:06 
Аватар

Местожителство: Перник
Това регулаторче ще се окаже и доста здраво , ползвам го вече 10 тина пъти и все го чакам да излезе от строя :megagrin: ама не се предава . аз затова и поръчах 2 бр. само дето бяха забравили да сложат по едно съпротивление иначе е може би най евтиния вариант 10.80
http://www.sirius-pcb.com/index.php?mod ... g&show=806

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Мар 2013, 10:35 
Аватар

atz написа:
Преговаряме материала.
Проста схема с фазово управление и източник на смущения - виж картинката на stani. ! Има и по прости!
Проста схема с управление с модулация, плавно пускане и без излъчване на смущения - U217b.
Проста схема с управление с модулация, плавно пускане, възможност за работа и като терморегулатор, без да излъчва смущения - UAA2016P.
Три съвсем различни неща.
:lab:

Здравейте, имам едно питане за регулирането на мощността.
atz, можеш ли да дадеш повече подробности за връзването на U217b и UAA2016P. До колкото рабирам в UAA2016P има вграден пропорционален регулатор, но какъв темп сензор трябва да му се върже. Като гледам и двете схеми не са скъпи.
Специално за ел. нагряване на колона, от това което четох без да имам абсолютно никакъв опит, май не е нужно регулиране на мощността. Лично аз си мисля за темп регулиране на майшуване при бира, та затова питам. Преди мислех да си взема едно ардуино и с него да си правя темп регулатор с ПИД, обаче не знаех че има такива схеми за плавно регулиране на мощонст на ел. нагреватели и смятах да ползвам реле. Сега виждам, че има, но не знам дали ако се вържат аналоговите пинове на ардуиното вместо потенциометър ще работят нещата. До колкото знам, ардуиното може да изкара PWM и да се мине през RC филтър.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Мар 2013, 16:08 
Аватар

Привет, VSD това за схемите U217b и UAA2016P го предлагах, когато се писа за регулиране на мощността при дестилаторите. Идеята ми беше да направим с един колега(не от форума) серия, обезопасена и т.н. и който иска - купува на преференциална цена. Да включва и да работи. Без мъки. Така е за UAA2016P има регулатор. На момента не намирам файловете за нея, може да са ми друго РС, но по спомен датчика беше терморезистор, някакъв специален, линеаризиран, дали не беше 56К.
Сега за по-важните неща. За дестилатор не e необходим PID в управлението на нагряването. Трябва си регулатор на мощност. Ако си мернал някъде, че съм писал за PID-ве по постовете във форума, то те при мен работят единствено в регулацията на охлаждането на дефлегматора и кондензера(охладителя). Скоро гледах ардуиното, че го има на добри цени. Мисля си - не си струва да се ползва само за един терморегулатор, не е само хардуер, трябва му и софт. А за режими за самонастройка на контур да не пиша по-добре, AUTOTUNE. За бирата не съм в час какъв е процеса. Ако е необходимо само поддържане на определена фиксирана темп. има начини много. И 0,1*С не са проблем даже с терморезистор. Последното изпробвано много, много отдавна. Ардуиното си струва ако ще се води и управлява процес поне с няколко входни и изходни канала. Освен това не трябва да се свързват потенциометри за заданието на вход, цифрово от дисплей/клавиатура, на вход само сензори. Но... За тези неща има и готови решения - Unitronics-JAZZ, SIEMENS-LOGO... Струват повечко, но им трябва почти само софт.
Да спирам вече, става опасно - не е форум за електроника. За повече на ЛС.

P.S. Ще потърся пак за UAA2016P с терморегулация.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Мар 2013, 19:03 
Аватар

Добре че размърдахте темата та се подсетих за нещо
Някой може ли да ми даде линг за сухи нагреватели че рових в нета но не знам как точно изглеждат и какво да търся,говоря за тези който ги слагат в новото поколение бойлери

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Мар 2013, 19:35 
Аватар

http://www.delta-elis.com/bg/3-1442-Нагревател_за_бойлер_сух_1200w_tesy.htm
http://magazin.emserviz.com/index.php?g ... B5&num=1#p
Мисля че са теакива, но освен че може да го смениш докато казана е пълен, друго предимство имат ли?
atz, мерси много за отговора, ще ти драсна едно лс, че има доста неща да те питам и да не разводняваме темата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Мар 2013, 12:11 
Аватар

Сухите нагреватели са обикновено 800, 1000, 1200 Вт. Съответно различни дължини. Предимството е лесната смяна, недостатък е, че трябва да се разпробива казана, за да се запои тръба. Друг недостатък е, че тръбата би попречила при евентуално загаряне и необходимост от почистване на дъното. Проблемът може да се реши чрез използване на нипели или холендри /а не заварка/ за монтаж на самата тръба. Има нагреватели на различни фирми. Трябва да се има предвид, че работят добре само ако са плътно монтирани в обсадната тръба. На пазара оригиналните фланци за бойлерите са с много големи хлабини и не са подходящи. Освен това са за вертикален монтаж. В нашия случай за предпочитане е хоризонтален монтаж на известно разстояние от дъното. Според AEG допустимата хлабина е 0,01 - 0,06 мм. Нагревателите са ф12. Тръба 14х1 става сполучливо, например http://markita.net/med-traba-tvarda-14-h-1mm.html , добър вариант е и неръждавейка 16Х2

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Мар 2013, 14:53 
Аватар

Интерес към тези нагреватели имам поради по лесния монтаж
Иначе е по сложно и по скъпо за обикновените с резба трябва да се прави неръжда муфа да се дупчи на щос машина да се заварява с аргон ,по някога самата муфа при заваряването събира и трябва да се взима малко от резбата на нагревателя абе вкарваш се във филми :megagrin: :megagrin:
Докато при сухия само трябва да се центрова кега правиш 2 по 2 отвора успоредни слагаш тръбите и по една заварка и си ОК
Ще поръчам тези дни че тук при нас май още не са ги виждали

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Мар 2013, 16:04 
Аватар

Привет, според мен това е удачния вариант за нагряване при неравно дъно. Не виждам добре, това заливка ли е или алуминиево фолио. Бай Танас някъде беше писал май за такива неща със заливка на дъното. По-добре е да се осигури добра контактна повърхност и топлопроводност към дъното и да не се ползва заливка. И най-важното, да се работи с възможно най-големи повърхности. За укрепване отдолу може и второ дъно и уплътняване с пясък примерно. А нагревател с фланец и вътре в материала да е само за бързото подгряване в началото, ако е необходимо. Нагревателите за фурни допускат до известна степен промяна на формата. Не съм работил по темата до сега, при мен дъното е плоско и с профил съм притиснал две плочи по 800W с тяхната си резба М6. Но, дъното ми е от неръждавейка 4mm. Вътре в материала имам медна серпентина 2KW с регулиране, и плочите са с регулиране.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Мар 2013, 17:14 
Аватар

Повече прилича на заливка. Идеята беше да се заложат тръби в заливката и в тях да се монтират сухи нагреватели, за да могат да се сменят.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Мар 2013, 18:53 
Аватар

Еее, прав си бай Танас, така както га написа е иделния вариант. Само не знам как ще повлияят тези два ефекта. Деформация на съда при заливката дали няма да се получи и после при изстиването на заливката като свие както свиват отливките е възможно да се получи вредна въздушна междина към кега. Или съда. Ако е плоско или сферично дъно става чудно.
И една премислица. Запояване(заваряване) на тройник с голям диаметър долу в центъра на кега. На тройника отдолу се навива нагревател с фланец. За нагряване директно вътре в материала. Отстрани на тройника кран или тапа за източване. Правиш едно получаваш две.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Мар 2013, 20:35 
Аватар

Отливал съм ЦАМ в стоманена форма. Прилепва добре към стените и дъното. Просмукването остава на повърхността. Би трябвало добре да се получи и с цинк /има вани за горещо поцинковане/. Още по-лесно се лее олово или калай, но тогава трябва да се има предвид голямата маса, съответно инерцията при подгряването.
Общо взето, имаме 2 варианта - нагреватели вътре или вън от казана. Първият - мощен нагревател със сравнително малка площ в контакт с материала. Риск от локално прегряване или загаряне по самия нагревател, което не е полезно за ароматите. Предимство - лесно управление и по-бързо загряване. При втория вариант, поради по-голямата инертност - по-бавно загряване и по-трудно управление. Предимство - при добро изпълнение може да се постигне ефект като водна баня, което е добре за ароматите и няма риск от загаряне.
При равно плоско дъно може да се използва индукционен котлон, който си има регулатор на мощност с удобен дисплей.
Лично за мен, най-добрия вариант за ракия си остава водната баня. Не е проблем да се направи с ел. подгряване.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Мар 2013, 23:33 
Аватар

ОК бай Танас щом става с леенето, добре. Даже ако има някои питанки мога да съдействам. Мой приятел някога беше технолог по специалните отливки в столичен завод. Сега почти на всеки две седмици ми пробва ракийката. Ще даде акъл ако трябва. За вариантите за нагряването има и трети. Този от горния ми пост. Комбиниран, и отвън, и отвътре. Освен това, за загарянето най-важното е специфичната мощност отдавана от единица площ. Трябва да се потърсят данни в тази насока. :buch: Например за вътрешно нагряване ако е нагревателя в медна тръба дълга 200mm и с Ф около 20mm си мисля че няма как да загори при нормални условия в кег. Даже до около 2,4KW. И регулиране на мощност. Дали е LM, CM или VM си трябва и + PM.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Мар 2013, 17:55 
Аватар

atz написа:
..Например за вътрешно нагряване ако е нагревателя в медна тръба дълга 200mm и с Ф около 20mm си мисля че няма как да загори при нормални условия в кег. Даже до около 2,4KW...

Здравей atz, би било много полезно да се провери тази теза. Не само за загарянето, но и за т.н. локални прегрявания. Засега нямаме отговор на два въпроса:
1. При какви температури настъпват термични увреждания на материала /пращината/.
2. По каква формула може да се изчисли температурата на повърхността на нагревателя. Ако говорим за топлопренасяне м/у твърдо тяло и течност, т.е. конвективен топлообмен, може да се използва формулата на Нютон-Рихман. За съжаление, не успях да намеря данни за коефициент на конвективен топлообмен при водно-спиртни или винени материали. Дано да помогнат физиците.
Поздрави

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 159 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Следваща

Часова зона: Европа/София