Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 21:51

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 159 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 21 Яну 2014, 09:36 
Аватар

Понеже стана на въпрос за сухите нагреватели, реших да пробвам. Дали ще заработи както ми се иска ще се разбере при пробите. Нагревателите са по 800 вата. Стандартни от бойлер.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Яну 2014, 12:28 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Иво, само да напомня. Бях попаднал на спецификация от Сименс, според която хлабината м/у тръбата и нагревателя трябва да е 0,02 - 0,03 мм(по спомен)- хем за лесен монтаж и демонтаж, хем за добър топлообмен. Обаче ми направи впечатление, че нагревателите на пазара не винаги са с точен размер, имат десети разлика. И сега не е лошо някой знаещ да каже дали има високотемпературни пасти, с които би могла да се уплътни хлабината, ако е по-голяма.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Яну 2014, 13:40 
Аватар

Хлабина от 2-3 стотни е меко казано несериозно да се обсъжда за сглобка на тръба и нагревател. Точни двойки от хидравликата понякога според предназначението имат по- голяма хлабина. Даже самите нагреватели имат разлика с десети в диаметъра един от друг. Измерил съм ги. Тръбите са избирани с нагревател в ръка. Която е най-плътна нея взех. Това е 16х1.5 мм. Тръбата е неръждаема 304Л. Повече ме притеснява дали не са много близо тръбите една до друга и дали ще загаря материала /течност/ около тръбите.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Яну 2014, 14:41 
Аватар

Местожителство: Божурище
Иво, тръбите са ти 16х1,5. Дай и дължината им. Да направя някои сравнения за квадратни милиметри на които се отдава ват мощност. За близостта на тръбите май бяхме писали преди време. Повече ме притеснява, че са от неръждавейка а не от мед...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Яну 2014, 15:08 
Аватар

L=330 mm. Първо проверих за медни тръби, но тук такъв близък размер за плътност няма. Поради тази причина са неръждаеми. Това е поправимо. Ако намеря медни подходящи винаги мога да ги преустроя.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Яну 2014, 16:30 
Аватар

Местожителство: София
Чакайте малко, те тези неща не са ли стандартизирани? В инчове. Не може да няма медни такива размери.
Аз имам такива тръби, но пък нямам шублер. Да премеря точно.

Да се допълня: Разбира се, че толкова нагъсто монтирани нагреватели вътре крият голям риск от загаряне. Ще се дава много мощност на малко площ. При гъсти каши топлообмена ще е лош и... ето загарянето. Трябва да мислиш за изолация с нещо, но пък така влошаваш топлообмена.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Яну 2014, 18:01 
Аватар

По начало идеята е такава, че няма да работят всичките едновременно. Всеки нагревател ще бъде със собствен превключвател и може да работи сам за себе си. Горните три ще работят за първоначално и основнво подгряване с ръчно превключване според необходимостта. Долните два ще са с термоконтролер за експерименти с конячна технология. При необходимост ръчно могат да се включват за помощ на горните. Имам още малко работа по проекта, но в общи линии се избистри концепцията /за тарелкова колона става въпрос/.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Яну 2014, 18:20 
Аватар

В бойлерите в Бг се използват сухи нагреватели Ø 12. Това се продава. За съжаление, размерите не са точни. Ако се използва микромер, могат да се подберат с размер в минус няколко стотни. И тогава спокойно влизат в медна тръба 14Х1. Така ми беше старият казан. Сега няма да използвам медна тръба по други съображения. Иначе, изискването категорично е нагревателният елемент да влиза плътно в тръбата.
И сега, за някой 1 мм е плътно, за друг 6 стотни е хлабаво, всеки сам си решава. Тръба 16Х1,5 е с вътрешно Ø 13. Няма как нагревател Ø 12 да влезе плътно. Най-вероятно тръбата е шевна и нагревателят опира в неравностите от заварката. Не ми се рови сега за въпросната спецификация. Но по принцип хлабината за нагреватели с кръгло сечение, монтирани в отвор си има стандарти, например http://www.darkon-heaters.com/BGprom.htm
Прикачени файлове:
001.JPG

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Яну 2014, 18:54 
Аватар

Бай Танасе изпревари ме... ;) Нямам нищо против цитираните допуски. Нищо против... Но при едно условие, нагревателите да не са български а западняшки. Пращал съм ти снимки на машини които съм прекроявал. Като им заложат там БГ нагреватели първо са малоценни малотрайни, второ смяната им се превръща в приключение. Свредла по един метър и мизирабли докато извадят дефектиралия. При съобразени допуски.
Сравнението.
Иво, получава се около 20mm2 на 1W мощност за твоите тръби от неръждавейка. При мен е около18mm2 на W на вътрешния нагревател Ф8 с форма на спирала, медна, директно в материала. 2000W ми е вътрешното нагряване, плочата отдолу също 2000W, 300х300mm. До почти завиране работят двата нагревателя. По време на процеса с вътрешния добавям не повече от 800-1200W.
IVO 68 написа:
...Всеки нагревател ще бъде със собствен превключвател и може да работи сам за себе си...

По-добрия вариант е всички да работят заедно но с регулатор. Предпоставката за локално прегряване-загаряне ще е по-малка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Яну 2014, 19:16 
Аватар

Бай Танасе, разбирам, че с добра умисъл даваш тази информация и ти благодаря!
Но колегата atz е напълно прав - да не са български. Купих 6 броя нагреватели и това са им размерите:
Диаметъра варира с размер от Ф 12.5 до Ф 12.8 мм за различните нагреватели.
Дължина:
1- 303 мм
2- 322 мм
3. 320 мм
4- 328 мм
5- 324 мм
6- 325 мм
За какво си говорим? Поради тази причина взех тръба 16х1.5 мм.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Яну 2014, 23:10 
Аватар

Плътно монтираният нагревател живее няколко пъти по-дълго, вЕрвайте ми. Че е проблем, проблем си е да се подберат по размер. То западняшко няма, всичко е жълто :( Първия път подбрах с микромер и парче тръба за калибър. Получи се, онзи казан още кара, а човекът яко му дава газ. Втория път имах неблагоразумието да поръчам онлайн, бяха значително по-евтини. И ужким западняшки. Дойдоха Ø 12,5 :wallbash: Но поне са еднакви. Такава е, наш"та мъка никъде я няма...
atz вече подсказа - всички нагреватели заедно и с процент от мощността, за по-голяма площ, да няма прегряване на материал и на нагреватели. Добър вариант е регулатор на мощност и SSR. Може и няколко SSR (безконтактни релета) Аз даже окончателно се отказах от директното подгряване с нагревател вътре в материала. За малък обем до 30л индукционен котлон. За по-големи обеми водна ри.. ъъъ - баня :D . Ама времето е кът...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Яну 2014, 10:43 
Аватар

Да, така е, при наличието на въздушна междина около нагревателите, риска е преди всичко за нагревателите. Отдаваната мощност няма къде да отиде, пак ще се предава навън. Втори риск е предпоставката за локално прегряване на външната тръба в точките на контакт с нагревателя понеже той ще е по-горещ.
До сега само веднъж преди години брат ми беше направил леко загаряне от гъст материал. За гъсти каши спасението е в бъркалките и нагряване по системата "джакузи". Като сме с малолитражки трябва да търпим повече компромиси.
Не ми е много чист казана, долу на снимките. Последно в неделя въртях тестовия оборотен бъркоч докаран до 12% в казана...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Яну 2014, 09:09 

Местожителство: ХАСКОВО
Намерих този регулатор в мазето ! Става ли :за казан на ток?? http://prodavalnik.com/regulator-na-nap ... -i40874743

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Яну 2014, 19:03 
Аватар

До 2 кВт - малко казанче. Не знам дали вършат работа, но прилича на хоби изпълнение. Примерно платка от 1,80 http://hobby.neomontana-bg.com/regulators.htm и кутийка от 4,50 http://hobby.neomontana-bg.com/boxes.htm

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Яну 2014, 22:03 

Местожителство: ХАСКОВО
Бай Танасе при цялото ми уважение не съм сигурен че през 1987год е имало "хоби изпълнения" в завод ПЕРЛА във Варна плюс това е имало и БДС а не както сега КБС "китайско български стандарт" Поздрави !!

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 159 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Следваща

Часова зона: Европа/София