Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Последно посещение: 20 Окт 2017, 13:36 Дата и час: 20 Окт 2017, 13:36

Часова зона: Европа/София [DST]

[ 182 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 29 Яну 2014, 11:57 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Само казах на какво ми заприлича, виждал съм такива кутийки http://hobby.neomontana-bg.com/photos/box1.jpg
Ако е от ония години, трябва да е истинско. Защо не го тестваш с някакъв котлон и да дадеш отзиви? Някой може да реши да си купи. Cheers!

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 30 Яну 2014, 17:02 

Местожителство: ХАСКОВО
Бай Танасе благодаря за идеята! Изпробвах уреда с един стар котлон от 2000вт около 5часа и после включих в него АДАКСА"конвекционен радиатор" 2500вт за цяла нощ --- работи первектно увеличава -намалявя няма грешка Който се интересува моля на лични !!!

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 29 Мар 2014, 09:30 
Аватар

Тук намерих една формула за бързо пресмятане на необходимата мощност на нагревателите според обема на нагряваната течност.
Избора на нагреватели е свързан с тяхната мощност, предназначение, напрежението и условията на експлоатация.
Изчисляването на необходимата мощност може да се определи по формулата:

P = 0.0011 x V x (t к – t н) / T

Р — мощност на нагревателя, кВт;
V — обем на нагряваната течност (литри);
t к — крайна температура на течността (градуси Целзий);
t н — начална температура на течността (градуси Целзий);
Т — време за нагряване на течността (час).

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 29 Мар 2014, 12:36 
Аватар

Местожителство: Божурище
:warn: Но не повече от 4W на 1cm2 от повърхността на изпарението на течността в казана. :!: При работен режим. А за да не се променят и губят ароматите, на половината от посочената мощност. Друг въпрос е повърхността през която се вкарва тази мащност.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 07 Ное 2014, 14:42 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Изчетох цялата тема за подгряване на ток и ми дойде една идея,но вие ще кажете дали е практична.Ако се вземат сухи нагреватели и се вкарат в тръба с по голям размер, а между тях да се напълни с пясък или някакъв друг материал.Така направен мисля ,че няма да има големи загуби а и повърхноста която ще подгрява ще е с по голяма площ,стига да няма проблем с нагревателя.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 08 Ное 2014, 13:00 
Аватар

Би трябвало да се получи. Като цилиндричните стопяеми вложки...

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 08 Ное 2014, 15:27 
Аватар

Местожителство: В.Търново
И аз мисля, че трябва да се получи. Единствено нагревателя да изгори,но нали е сух би трябвало да издържи.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 08 Ное 2014, 16:14 
Аватар

А ще има ли проблем, ако казанът се "вмъкне" в акумулираща печка, или казано по друг начин, около него се изгради акумулиращата печка? Проблем ще бъде ли по-бавното намаляване на температурата след завирането? Или друг вариант - казанът да се постави върху огнеупорни тухли в които са вградени нагревателите? Удобството е, че след работа, казанът се измъква и прибира на сигурно място...

Изображение

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 08 Ное 2014, 22:07 
Аватар

Местожителство: Божурище
Проблем ще има ако нагревател се вкара допълнително в пясък. И без това в днешно време всичко се прави малоценно-малотрайно. Както е написано да се вкарат в тръба, предполагам тръбата ще е до дъното на казана. Трудно ще се почиства.
Едно е термоизолацията, друго е акумулирането на топлина. infomar, ако казана е 250 литра и нагоре може да се ползват огнеупорни тухли носачки. :)
Нагрявам с преправена плоча Пауталия. Доволно, 300 Х 300mm повърхност, на гладко дъно и вътрешен нагревател който пускам понякога за малко при подгряването и накрая, при опашките. Някъде имаше снимки...
Да вземем да формулираме критерии за нагряването... :?: След елементарните бих добавил малка топлинна инерция, плавно регулиране.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 20 Сеп 2017, 17:24 
Аватар

Колега на ЛС ме пита някои неща за индукционните котлони (пише, че при него на газ е невъзможно, вероятно е закрито помещение). Ще отговоря тук, може и за други да е полезно.

По принцип аз търсех лесен и бърз начин за синхронизиране на подгряващата мощност с охлаждащата мощност на дефлегматора. Целта беше да си отговоря практически на някои въпроси относно колоните...
Затова се спрях на професионален модел с плавно регулиране на мощността (втора употреба). За съжаление този се скапа и по-късно го замених с нов, но по-нисък клас, по-конкретно Bartscher IK 20. Та всеки трябва да си прецени дали му е нужно плавно регулиране (защото тези котлони са скъпи) или и на степени върши работа. Също и над 2 kW стават скъпи. Иначе имат и разни други глезотийки като ограничаване на температурата (би могло да се ползва при риск от локално прегряване), таймери - може да се задейства да кажем ако искаш да прекъснеш дестилацията след определено време, а теб няма да те има тогава.

На основния въпрос - дали котлона ще издържи килограмите върху него. Професионалният беше с неръждаем корпус, за него няма проблем. За Bartscher-а и аз имах притеснения. Засега държи. Товаря го с тенджера около 28 л полезен обем + колона и масивен дефлегматор, монтирани на капака. Правил съм по 3 варки на ден за обелване или по 2 за отсичане. Ако има възможност дестилаторът да не е върху капака, ще е по-добре откъм тегло.

За колко време? Скоро не съм дестилирал на тази колона, но по спомен. Около 1 час докато заври. Горе долу още толкова за отделяне на ЕАФ (според материала, а и ако въобще желаеш да отделяш по темп. пари , а не по обем спрямо материала или органолептично). 2-3 часа за тяло (според мощността, с която се работи) и около час за паток.

Този Bartscher е 2 kW. Колегата споменава котлон с нагревателна плоча със същата мощност и съд с по-малка вместимост, но 2 пъти по-дълго време. Възможно е индукционните котлони да са по-ефективни.

Друго, което се сещам - не всеки съд става, трябва дъното да го хваща магнит. Продават и някакви поставки между инд. котлон и съда (ако съдът не е подходящ) или може да се изреже парче стоманена ламарина, но вероятно ще има загуби.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 20 Сеп 2017, 17:45 
Аватар

Местожителство: София
бай Танас написа:
Друго, което се сещам - не всеки съд става, трябва дъното да го хваща магнит. Продават и някакви поставки между инд. котлон и съда (ако съдът не е подходящ) или може да се изреже парче стоманена ламарина, но вероятно ще има загуби.

Инокса не го лови магнит но работи на индукционните котлони, виж алЮмина не го хваща котлона.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 20 Сеп 2017, 18:31 
Аватар

Странно, това от собствен опит ли е?
Тествал съм такъв съд и на 2-та котлона. Не работи. Индукционните котлони имат функция "Автоматично разпознаване на съд". Ако дъното не го лови магнит, котлонът не тръгва. Също и ако въобще няма съд отгоре. Имат специален датчик за тая работа. Можеш да го "излъжеш" с парче стоманена ламарина.

Цитат:
За почти всички видове индукционни котлони съда трябва да бъде изработен или да съдържа феромагнитен материал като чугун или някои видове неръждаема стомана. В този случай съдове като мед, стъкло, немагнитна неръждаема стомана и алуминиев съд може да се използват като се постави отделна феромагнитна междинна подложка, която в този случай служи за нагряваща се подложка на съдовете.

Пише "почти". Да има изключения ли?
Източник - https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0 ... 0%BD%D0%B5

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 20 Сеп 2017, 19:14 
Аватар

Моят индукционен котлон така си стои чисто нов, неизползван. Не признава нищо налично като оборудване, което имаме у дома. Единственото нещо, което го накара да заработи беше едно старо емайлирано канче. Според мен индукционен котлон не е удачен за нашата работа, колкото и технологично да е модерен. По тази причина 30 литровото казанче за старата СМ колонка го разпробих и сложих нагревател от бойлер - 3 KW. С фазов регулатор на мощността.

ПС: Забравих да спомена, че с подложки между котлона и тенджерата не съм пробвал. Но за 30 литров съд в режим аламбик мощността може и да не му стигне. При мен 3 KW са на границата. Това без да са ми изолирани казана и колоната.

Прикачени файлове:
Image00001.jpg
Image00001.jpg [ 145.98 KiB | Прегледано 56 пъти ]
Image00002.jpg
Image00002.jpg [ 163.09 KiB | Прегледано 56 пъти ]
Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 20 Сеп 2017, 19:35 
Аватар

Крушов материал ми позамириса на загоряло, макар че нямаше загоряло по дъното. Локални прегрявания явно. Заради малката площ и лошата топлопроводност на неръждавейката. Същото ще се получи и с нагревател директно в материала. То това си е болката на електрическото подгряване. При мен по тази причина си стоят неизползвани регулаторът, SSR-тата и сухите нагреватели :) .
Мислех да тествам меден съд със стоманена подложка, ама не си заслужава.
Ризка му е майката...и бъркалка ;) :prost:

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 20 Сеп 2017, 19:43 
Аватар

бай Танас написа:
....Същото ще се получи и с нагревател директно в материала. То това си е болката на електрическото подгряване....

Тук си абсолютно прав. Аз по тази причина го използвам само за втора дестилация на спирт сирец. Решил съм да пробвам един експеримент, макар и да знам какъв ще е крайния резултат. Само сок избистрен допълнително с бентонит. Ама ще изгубя и вкус, и аромат. Ама ще пробвам де. :prost:

Върнете се в началото

[ 182 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Следваща

Часова зона: Европа/София [DST]