Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 05:38

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 159 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 09 Дек 2012, 19:14 
Аватар

Ракиджията е на ход!Там може бъркалка. НООО..,за какво ти е казан ,като ходиш в магзина за ментета!?!?!?!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Дек 2012, 19:45 
Аватар

А,ако намотеме около казана с контур за ел.подово с изолация дали ще има резултат?!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Дек 2012, 20:17 
Аватар

Местожителство: Пловдив
lukas51 написа:
А,ако намотеме около казана с контур за ел.подово с изолация дали ще има резултат?!

Едва ли. Този контур е изчислен да работи при ниска температура. Ако го скъсим, за да вдигнем ампеража, съответно температурата, вероятно ще се стопи изолацията. По-скоро цилиндричен нагревател, като тези за шприцовете, но такъв гигантски сигурно ще е майка си и баща си, като цена. Също трябва да имаме предвид, че количеството зареден материал намалява по време на дестилацията и ако нагревателят е високо, може да остане на сухо. Трябва да се целим в долната част на казана, освен ако не измислим двойни стени, запълнени с подходящ топлопроводник.

Последна промяна бай Танас на 10 Дек 2012, 19:51, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Дек 2012, 20:33 
Аватар

А,едно канталче в мъниста пак омотан около казана в ниската част обмазан с огнеупорна пръст ,нужните киловати и плавно регулиране според развитие на процеса,ще кажеш ,ама не се сменява лесно верно ,но няма да загаря; всичко са идеи.Луд съм за карти,ракия и направи си сам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Дек 2012, 20:55 
Аватар

lukas51 написа:
А,едно канталче в мъниста пак омотан около казана в ниската част обмазан с огнеупорна пръст ,нужните киловати и плавно регулиране според развитие на процеса,ще кажеш ,ама не се сменява лесно верно ,но няма да загаря; всичко са идеи.Луд съм за карти,ракия и направи си сам.

Това вече е читаво и гарантирано работи. Но... Правил съм подобни проби и когато се наложи да сменяш, трябва да разбиваш шамота. Освен това се оказа, че огнеупорната пръст не е чак толкова добър топлопроводник.
Да припомним пак заданието /предизвикателството/. Нагревател рядко да изгаря, или въобще да не изгаря, лесно да се сменя, ако изгори или ако трябва да се подмени с друга мощност, да отдава на възможно по-голяма площ, при възможно по-малки загуби. Да не загаря и лесно да се чисти. И най-важното - да е напълно безопасно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Дек 2012, 22:20 
Аватар

Местожителство: Елхово
Нагряване с водна пара. Отпада необходимост от бъркане. Отпадат всякакви притеснения за загаряне. Дебита (съответно подаваната към казана мощност) от парогенератора се регулира много по-лесно, отколкото директното подгряване на казана.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Дек 2012, 22:37 
Аватар

batplamen написа:
Нагряване с водна пара. Отпада необходимост от бъркане. Отпадат всякакви притеснения за загаряне. Дебита (съответно подаваната към казана мощност) от парогенератора се регулира много по-лесно, отколкото директното подгряване на казана.

Спор няма, Бат Пламене, с парата много прецизно може да се подгрява. Ама дай повече инфо - доколко е приложимо в дом. условия, къде капе конденза, доколко подлежи на автоматизация, да не се наложи да седим до крана за парата, па ако сме опитвали повечко и сме поомотали главата, да не се ощавим, самият парогенератор да не се окаже по-скъп и по-обемист от казана и т.н.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Дек 2012, 15:27 
Аватар

Колеги, доколкото се сещам, Чичо Любо беше подхванал тази тема "Казан за ракия на ток" и сега дискутираме как да направим електрическото подгряване възможно най-ефективно. Искам само да припомня, че във форума има доста електрончици и вече е писано даже и за автоматизацията. Вижте тук
download/file.php?id=2473&mode=view
download/file.php?id=2474&mode=view
download/file.php?id=2475&mode=view
Та, ако някъде в други теми има писано за ел. подгряване, моля подскажете или дайте линкове, да не стане така, че се повтаряме.
Имам въпрос към по-опитните колеги. Фатално ли е, ако по някакви причини прекъснем /не за дълго/ дестилацията? Например при спиране на тока. Въобще, какво се случва, ако не спазим идеалния алгоритъм на подгряване и се отклоним от нормалната крива на дестилацията?
П.П. Още за ел. подгряване има тук viewtopic.php?f=7&t=1888&hilit=%D0%BD%D0%B0%D0%B3%D1%80%D1%8F%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Дек 2012, 18:15 
Аватар

Местожителство: Божурище
бай Танас,
Отдавна си мисля, че трябва да има тема за автоматизациите. Но,... някъде бях чел, че това не било форум за електроника. А автоматизациите се правят основно с електроники нали!
Относно електрическото нагряване - не мисля, че спиране на тока ще има фатални последици. Спира процеса и после нищо не пречи и да бъде продължен. Веднъж съм го спирал процеса при моите автоматизации. След около 3-4 минути спря напълно. После без проблем продължих. ! Ако и охлаждането се управлява с токове (като в моя случай) е задължително да се подсигури аварийно охлаждане !
Поздрави :lab:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Дек 2012, 19:06 
Аватар

Не страдам от шпиономания,ама не така, ай асане (бай танасе) ,струва ми се ,че някой се е...ва с интелекта на форумците ,ако" ай асан" има предложения по темата да нека да даде предложение за обсъждане ,а не като на панаир да вика айде,айде следващия.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Дек 2012, 19:15 
Аватар

lukas51 написа:
Не страдам от шпиономания,ама не така, ай асане (бай танасе) ,струва ми се ,че някой се е...ва с интелекта на форумците ,ако" ай асан" има предложения по темата да нека да даде предложение за обсъждане ,а не като на панаир да вика айде,айде следващия.

Ами аз ги дадох предложенията, точка по точка, или пак не си чел? И ако няма по-свежи, съответно почвам и казанчето да си строя - чарк по чарк

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Дек 2012, 19:41 
Аватар

atz написа:
бай Танас,
Отдавна си мисля, че трябва да има тема за автоматизациите. Но,... някъде бях чел, че това не било форум за електроника. А автоматизациите се правят основно с електроники нали!
Относно електрическото нагряване - не мисля, че спиране на тока ще има фатални последици. Спира процеса и после нищо не пречи и да бъде продължен. Веднъж съм го спирал процеса при моите автоматизации. След около 3-4 минути спря напълно. После без проблем продължих. ! Ако и охлаждането се управлява с токове (като в моя случай) е задължително да се подсигури аварийно охлаждане !
Поздрави :lab:

Благодаря за отговора, atz.
Еее, нали сме демокрация, всеки има право на становище, дори и този, който счита, че винарките правят виното. Уж не щем много-много електроника, ама забравихме вече дядовата каручка и предпочитаме автомобили с фул екстри. Както промишленото производство на алкохол се развива, така би следвало да е и с домашното. За другите не знам, аз те подкрепям. Пък и не караме никого насила да си слага електроника по казана :warn:
Относно прекъсването на дестилацията - то е ясно, че ще се възстанови, но ми се искаше някой от капацитетите по ВАН да изкаже становище, дали това няма да повлияе по някакъв начин на качеството на дестилата. И за да стане още по-ясно какво питам - управлявам с термоконтролер подгряване на алембик. След отделяне на първака и установяване на стабилен режим, често оставям дестилацията без надзор. Разчитам на това, че зададената температура не се променя. При намаляване на алкохолното съдържание в пращината, дестилацията се забавя, а ако отсъствам достатъчно дълго, дори спира. Спокоен съм, че не е газ или дърва, за да стане беля. Също, че няма да тръгне паток, докато не повиша температурата. Но дали не правя технологична грешка, като допускам забавяне или временно преустановяване на дестилацията? :2thumbs:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Дек 2012, 19:52 
Аватар

бай Танас написа:
lukas51 написа:

Ами аз ги дадох предложенията, точка по точка, или пак не си чел? И ако няма по-свежи, съответно почвам и казанчето да си строя - чарк по чарк

Нищо твое няма в това ,което си написал ,само искаш,дай нещо твое и тогава да тръгнеме от някъде за да ти помогнем,а за "предложенията" ти писах вече,явно "чукча не читател,чукча писател".

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Дек 2012, 20:25 
Аватар

lukas51 написа:
бай Танас написа:
lukas51 написа:

Нищо твое няма в това ,което си написал ,само искаш,дай нещо твое и тогава да тръгнеме от някъде за да ти помогнем,а за "предложенията" ти писах вече,явно "чукча не читател,чукча писател".

Разбира се, че няма нищо мое, електротехниката е стара наука. Нямам желание да пиша, а по-скоро да се уча. Е, възможно е начинът, по който провокирам знаещите да подскажат нещо, да не е най-удачен. Във всеки случай, твоя способ за смяна на нагревател, чрез навиране вътре в казана, не ми допада. Аз поне предложих по-интелигентен, вярно, откраднах го от бойлерите. И съм сигурен, че за много колеги ще е от полза. Дигиталното полуавтоматично управление - също. Ако някой се интересува, мога да предложа БЕЗВЪЗМЕЗДНО идеи за коаксиален охладител, стъклен въздушен дефлегматор и мн. др., но не е тук мястото. Ти имаш ли нещо твое? Всъщност, защо се заяждаш?
П.П. Пооправи си правописа, доколкото е възможно, все пак това е форум.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Дек 2012, 22:16 
Аватар

Местожителство: Божурище
Е то няма как всички да са еднакви ! Кой охранява казана с българите в АДА ? Да се преговори този виц! Освен това времената на ,,дайте да дадеме" отминаха отдавна...
бай Танас, груба грешка е ако си пуснал термоконтрол на нагряването!!! Единствено на алембика може да ти е от полза ако термоконтролера, за който пишеш, има функция RAMP. Веднъж бях критикуван за RAMP, обясних как и кога работи и от тогава няма мнения по въпросната функция. На онези картинки по-горе има много температури, но те са основно за автоматичното охлаждане, режимите за самонастройка на PID контурите ( auto-tune ) и така... Софтуерите за всичко са мои разработки. При следващо пускане ще има и сканирани данни за целия процес в таблица EXCEL формат. Утре, ако ми остане време ще публикувам чертеж на така наречения коаксиален охладител. Разработка от 1992г. Може на някой да му е от полза.
:lab:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 159 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11  Следваща

Часова зона: Европа/София