Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 01:53

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 159 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 11  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 10 Дек 2012, 23:02 
Аватар

Местожителство: Пловдив
atz написа:
Е то няма как всички да са еднакви ! Кой охранява казана с българите в АДА ? Да се преговори този виц! Освен това времената на ,,дайте да дадеме" отминаха отдавна...
бай Танас, груба грешка е ако си пуснал термоконтрол на нагряването!!! Единствено на алембика може да ти е от полза ако термоконтролера, за който пишеш, има функция RAMP. Веднъж бях критикуван за RAMP, обясних как и кога работи и от тогава няма мнения по въпросната функция. На онези картинки по-горе има много температури, но те са основно за автоматичното охлаждане, режимите за самонастройка на PID контурите ( auto-tune ) и така... Софтуерите за всичко са мои разработки. При следващо пускане ще има и сканирани данни за целия процес в таблица EXCEL формат. Утре, ако ми остане време ще публикувам чертеж на така наречения коаксиален охладител. Разработка от 1992г. Може на някой да му е от полза.
:lab:

Мощността ми е в повечко за алембика и използвам контролера, колкото да поддържа зададена температура и то без RAMP. По този начин нагревателите работят в импулсен режим. Иначе в on/off режим се получават аномалии при чучура. Задаването на температурата е ръчно. Все едно контролирам мощността с димер, да кажем, но малко по-прецизно. Знам, че е далеч от пълната автоматизация, но чак груба грешка, би ли обяснил, моля те?
Направи ми впечатление, че много колеги си блъскат главите със серпентините и затова подхвърлих идеята за коаксиалния охладител. Със сигурност ще е от полза. Аз си сглобих такъв с подръчни средства и съм доволен от ефективността. Вече писах в темата за серпентините. Разбира се, нямам претенции за know-how. Просто крадем идеи от други области и ги прилагаме в нашето хоби. :lab:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Дек 2012, 00:10 
Аватар

Местожителство: Божурище
Груба грешка е терморегулацията на температурата на материала!!! Има много писано за това!
Да се ползва термоконтролер като димер?... Добрите термоконтролери освен PID верно имат и такъв режим на работа на изходите. Може да се задава изход точно като на димер в % и освен това си гледаш и температурата. Какъв е този термоконтролер бай Танас, призводител, модел. Да не е някоя стара ЕСПА.
За ориентир - функционалното меню на CAL9300.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Дек 2012, 00:27 
Аватар

То хубаво автоматизация, ама до къде?Колона нямам, затова не взимам отношение. Аламбик,(да си го кажем казан) обаче имам от тридесет години. Мъчил съм го и на дърва, и на газ.От две години е на ток, и нямам ядове.Правил съм сметки, кое как идва. Емий.. по евтино,по " комфортно" и по сигурно-няма, поне за мен. Обаче не го товаря с излишни неща. Един обикновен пет тактов ключ (от печка),му стига.Нямам проблем да му сложа и нещо по " електронно", ама няма смисъл.На форума това е обяснено много ясно, мисля от админа( не се натягам, ама човека има заслуги, ако бъркам отнася се за този който го е написал).Така, че да правим това което трябва, а не това което можем.Това е моето мнение, но не и оценка на другите колеги.Темата обаче си я бива,и не е лошо, кой каквото е постигнал, да го сподели.Не се знае от коя трънка ще изскочи заека.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Дек 2012, 01:57 
Аватар

atz написа:
Груба грешка е терморегулацията на температурата на материала!!! Има много писано за това!
Да се ползва термоконтролер като димер?... Добрите термоконтролери освен PID верно имат и такъв режим на работа на изходите. Може да се задава изход точно като на димер в % и освен това си гледаш и температурата. Какъв е този термоконтролер бай Танас, призводител, модел. Да не е някоя стара ЕСПА.
За ориентир - функционалното меню на CAL9300.

ЕСПА-та, доколкото си ги спомням работеха on/off, само като реле. Използвам RT-18 на Комеко. И повишавам температурата ръчно, според скоростта, с която тече ракията, т.е. задавам на контролера по-висока стойност. Все едно леко засилвам огъня. Като вадя паток засилвам повечко и тече по-бързо. Предимството /според мен/ в сравнение с обикновен пакетен ключ е, че контролерът държи точно зададената температура и алембикът изчаква, забавя дестилацията, ако те няма в помещението. На дърва или на газ не можеш дълго да отсъстваш. Освен това, струята може да се контролира много прецизно. При колоните, разбира се, е много по-сложно, но засега не мога да взема отношение, имам много да чета. В случай, че самото забавяне или прекъсване на дестилацията е технологична грешка, водеща до влошаване на качеството, просто не бих излизал по време на дестилацията, но пак не бих заменил контролера и безконтактните релета с обикновен ключ. Най-малко затова, че си гледаш температура на дисплея.
Предлагам засега да се придържаме към разумни граници, за да не злоупотребяваме с търпението на опонентите на автоматизацията или по-нататък да отворим отделна тема. Много колеги са на ток, но не всеки иска да автоматизира. Аз самият засега съм с алембик, за пълна автоматизация мога да мисля, чак след като изуча колоните.
На Чичо Любо му бяха изгорели нагревателите, а ние къде отидохме. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Дек 2012, 11:29 
Аватар

Местожителство: Божурище
ракиджия, прав си ама донякъде. Давам пример. Едните си пречистват спирта на макс и после си пият водка. Другите си пречистват уискито през какви ли не инсталации с измислени технологии. Е нали това е целта, да е чисто и безвредно питието. Не може ли и с ракията да е така ! И какво да правим, както си писал горе - това, което можем или това, което трябва? Времената се менят...
Поздрави :lab:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Дек 2012, 12:49 
Аватар

За по чиста ракия, винаги дестилирам двойно.Мисля да насадя някаква колона, ама още не знам каква.С нейна помощ смятам, че много по добре може да се осече,първака.Това което смятам да сложа е термометър за парите.Но не мога да реша къде му е мястото, за да показва вярно- дали в обема на капака, или в самото начало на лулата.На капака, има един голям недостатък- при миене или зареждане може да го сриташ без да искаш.Ако е цифров, с отделен датчик пак трябва закачане разкачане...Които имат практика нека кажат.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Дек 2012, 22:19 
Аватар

Едно ел. казанче е добре да е с термоизолация отвън, за да не разсейва излишна мощност в атмосферата (поправете ме, ако греша). Някой има ли успешни попадения в тази посока? При мен се получи голям гаф с полиуретанова пяна.
Наздраве за уникалната дата :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Дек 2012, 18:01 
Аватар

Местожителство: Перник
Пак искам да помоля за съдействие някой да ми направи димер да управлявам 2 или 3 киловатов нагревател разбира се срещу заплащане
искам да го лепна на новата 30 л. колонка :megagrin:
моля пишете на лични

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Дек 2012, 13:57 
Аватар

Май няма спецове по кип и а
ще трябва да търся някакъв друг вариант :wallbash:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Дек 2012, 14:38 
Модератор
Аватар

Местожителство: София
Бях правил такова нещо, но нямам спомен къде съм го забутал. Ако успея да го изровя ще ти го дам за тестове, и съответно ако върши работа или ще ти направя друго, или ще ти го подаря :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Дек 2012, 14:54 
Аватар

Аз утре почвам да работя по монтажа на нагревателите
Спял съм се на един модел два нагревателя мисля че по един и половина кв, са и са с резба цол и четвърт ще пробия кега и ще му сложа такава муфа пък ако не става с тока ще използвам муфата за дренаж на казана.Все пак съм отворен и за други предложения относно нагревателите. да не се повтарям но с тока хич се нямаме :megagrin:
Благодаря на АЗ за предложението ще се въсползвам

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Дек 2012, 19:39 

krivanovvv написа:

Отговорих ти на лични съобщения.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Дек 2012, 19:44 
Аватар

stani написа:
krivanovvv написа:

Е крайно време е някой да пусне една схемичка във форума.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Дек 2012, 20:20 

ivobal написа:
stani написа:
krivanovvv написа:

Е крайно време е някой да пусне една схемичка във форума.

Ето как изглежда:
Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Дек 2012, 20:36 

А ето и самото казанче:

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 159 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 11  Следваща

Часова зона: Европа/София