Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 16:27

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 06 Ное 2012, 09:47 
Аватар

Колеги, имам проблем с 37 л. дъбово буре. Имах неблагоразумието цяло лято да го държа празно в хола (то там си седи целогодишно) и сега трети ден се опитвам да го закисна, но има страшни течове. В началото даже не успявах да го напълня с вода. На вторият ден успях, но се изпразваше за около 6 мин. Днес (трети ден) вече се изпразва за 15 мин. Дайте акъл с какво мога да уплътня дупките. Не искам със силикони, лепила и др. химии. Чудех се с восък или парафин временно отвън да запуша пролуките, за да може да задържи вода и да разпъне дъските. Приемам всякакви идеи, а също и оферти за ново или старо, но здраво 30 л. буре.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Ное 2012, 09:56 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Общо взето за три дена няма да можеш да го закиснеш.
Ако имаш вана или голям бидон го сложи там с топла/ хладка/вода, и пречуквай обръчите към по широката част.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Ное 2012, 10:20 
Аватар

Местожителство: В.Търново
В началото когато много "зяпа" може да се завие с мокри парцали , стари чаршафи - каквото има - просто да влезе влагата отвън навътре, после чак може да се пълни.
Освен това първо се закисват дъната и после се пълни с вода.
Намеса за запушване е нужна чак ако има някаква голяма пробойна, или се е изкривила някоя дъска.
По принцип бъчварите запушват пробойни с тръстиково лико - папур. Предполагам че може и с нещо друго подобно - шума от царевицата примерно.
Обаче това го правят като раздънват бурето и го задънват наново. Т.е. слагат ликото между две дъги - ако тече от дъгите или между дъските на дъното ако тече от там. Така натискът между дъските се увеличава и течът спира.
Всякакви опити с парафин да се спре поне при мен са завършвали с провал. Отначало като че ли е добре и в един момент теква пак и то след като вече е с ракия или вино.
Е , аз в момента в градски условия работя с пластмаса, но и бурета съм търкалял преди време :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Ное 2012, 10:40 
Аватар

Благодаря ви за бързите отговори. Течовете са от дъната от двете страни, затова ще го потопя изправено в един леген с вода и ще го въртя през няколко часа, като ще го завивам с мокри парцали. Дано ми се размине пазаруване на ново, пък и не ми се държи ракията в пластмасов бидон :(

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Ное 2012, 11:44 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Я налей вряла вода да "раздуе" малко дървесината.....дано се затворят малко пробойните :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Ное 2012, 18:16 

Местожителство: Добрич
Вземи сухи листа от папур /тръстика/ и ги напъхай с тънък нож между дъските.След това го напълни с гореща вода и набий обръчите към широката част на бурето.Остави го така за 24 часа и ако пак тече набий отново обръчите,но мисля ,че няма да има нужда.Успех!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Ное 2012, 09:30 
Аватар

Колеги просто не е истина какви чудеса прави горещата вода! Напълних го с гореща вода и го завих с хавлиена кърпа и го окъпах хубаво отвън. Буквално още докато се пълнеше видимо намаляваха течовете, а след 2-3 допълвания през половин час, дъските разпънаха и вече останаха няколко слаби вадички. Оставих го да нощува така и сутринта беше спаднало само с 2-3 литра, като отдолу беше сухо. Силно съм обнадежден, че съм спасил положението, макар че бурето вече е поне на 10 години и му е време за смяна или рециклиране. Благодаря на всички колеги за актуалните съвети.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 

Часова зона: Европа/София