Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 18:17

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 27 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 03 Дек 2012, 18:19 
Аватар

Значи първо здравейте на всички, нов съм във форума и се надявам да ми отговорите на въпросите.
В събота изкарах 40 литра ракия като градуса на хармана е 83, сварих я на такъв казан от които излиза направо преварка.
Въпросите са ми няколко, понеже четох много за аерирането и за дъбовите бурета, днес купих помпичка за въздух за аквариум, маркучле и пластмасово такова дето прави по-ситни мехурчета (защото прочетох, че другите се разтваряли) Каква е последователността на действията? Първо трябва да се разреди до желания градус или първо да се направи процедурата по аериране (месец или два по 1-2 часа дневно да се пуска помпичката)?
Следващия ми въпрос е: когато се получи очаквания резултат и я сипя в дъбовото буренце, понеже то ми е малко 10 литра мога ли всяка от партидите по 10 литра с получени задоволяващ цвят и вкус да ги слагам пак в един общ съд.. понеже очаквам след разреждането да се получи към 65-70 литра ракия 50-тина градуса и няма как на един път, или всяка партида да си я сипвам в отделна дамаджана?
Извинете ме ако има отговори на въпросите ми някъде, но наистина от събота търся и ровя, намерих много информация, но точно това не можах..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Дек 2012, 20:26 
Аватар

Аз бих действал по следния начин, без да вменявам мнение!
Докато пускаш въздух с помпичката на цялото количество, може да налееш първите 10 литра в буренцето. След като получиш желания цвят и аромат от буренцето вадиш и слагаш в друг съд( а може и в същия). След разреждане цвета и аромата малко ще намалеят. Повтаряш отлежаването в буренцето и аериране докато получиш желания резултат - цвят и аромат. За целта трябва и да дегустираш от време на време.
Аз правя схемата на цялото количество и добавям дъбови стърготини. Съотношението на дървесината и течността няма да споменавам, защото съм сложил и малко дърво втора употреба.
Винаги съм казвал, че няма една рецепта, по която да направиш една и съща ракия всеки път. Прочел си нещо, което ти е от полза, действаш и пиеш плодовете на труда - или течностите!
Успех!

“…Ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо…”
Иречек, 13.12.1881г.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Дек 2012, 22:46 
Аватар

Вчера напълних бурето, не можа да се задържи и 2 минути водата, веднага изтече, направих два три опита и се отказах.. поразрових се по форума и намерих нужното - намокрих го и от вън, сложих му една мокра хавлия и го напълних с хладка вода, течеше по-малко, днес като се прибрах от работа и ЧУДО, пълня го и не тече, през 2 часа го празних и пак пълних, но сега последния път (понеже го празня от дупката дето е отгоре, а не от канелката, че става бавно) и ПРОБЛЕМ - видях, че на отвора има нещо като восък (бяло и много лесно се троши) бръкнах през дупката с кутрето и набарах отвътре надуто едно такова от същото, восък ли е какво е не знам.. Как се маха това и какво е аджеба, проблем ли е? Моля за помощ..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Дек 2012, 23:04 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
chamsi написа:
Вчера напълних бурето, не можа да се задържи и 2 минути водата, веднага изтече, направих два три опита и се отказах.. поразрових се по форума и намерих нужното - намокрих го и от вън, сложих му една мокра хавлия и го напълних с хладка вода, течеше по-малко, днес като се прибрах от работа и ЧУДО, пълня го и не тече, през 2 часа го празних и пак пълних, но сега последния път (понеже го празня от дупката дето е отгоре, а не от канелката, че става бавно) и ПРОБЛЕМ - видях, че на отвора има нещо като восък (бяло и много лесно се троши) бръкнах през дупката с кутрето и набарах отвътре надуто едно такова от същото, восък ли е какво е не знам.. Как се маха това и какво е аджеба, проблем ли е? Моля за помощ..

Предполагам че бурето е малко и ново?
Стар бъчварски номер :explode:... парафин.....Не знам за тебе а ма аз проблема го решавам така; Взимам едно дебело дърво и го увивам около главата на бъчваря дето го е правил /продал/.....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Дек 2012, 23:16 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
MONI BARONA написа:
chamsi написа:

Предполагам че бурето е малко и ново?
Стар бъчварски номер :explode:... парафин.....Не знам за тебе а ма аз проблема го решавам така; Взимам едно дебело дърво и го увивам около главата на бъчваря дето го е правил /продал/.....

Бурето което купих от Врачеш също имаше подобно нещо,помислих,че е лепило за дърво,ако е парафин ще е доста меко,предполагам.Каквото и да е,не би трябвало да е в бурето...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Дек 2012, 23:23 
Аватар

Малко е бурето, да и е ново.. добре ако е парафин, как да го махна?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Дек 2012, 09:25 
Аватар

chamsi написа:
Малко е бурето, да и е ново.. добре ако е парафин, как да го махна?

Гореща вода.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Дек 2012, 11:04 
Аватар

С гореща вода става , ама се кривят дъските. По -добре ,ако може да се върне, то и да се махне парафина ,пак остава в порите на дървото. Абе както казва MONI BARONA , едно дърво да се поувие около бъчваря.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Дек 2012, 16:25 
Аватар

Няма как да го върна на бъчваря, с гореща вода ще го пробвам да го разтопи и да се махне.. давайте и други предложения, не вярвам само аз да имам такъв проблем, все някой трябва да се е справял с това успешно. Ако остане малка част от него ще развали ли ракията? Как да разбера дали има много парафин по бурето?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Дек 2012, 17:33 
Аватар

4-5 пъти го напълних с топла вода като всеки път го оставях да прелива за да излиза парафина понеже е по-тежък от водата, първия път излезе много, с просто око се виждаше как тече, като спрях водата и от студените плочки се образува коричка в банята.. след последното напълване, не се виждаше нищичко да излиза, възможно ли е да се е изчистил един голям процент от тази гад и какво би станало с ракията ако сипя в това буре такава? Давайте мнения преди да съм направил огромна грешка..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Дек 2012, 18:26 
Аватар

Местожителство: Казанлък
Парафинът е по-лек от водата.

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Дек 2012, 18:39 
Аватар

То е ясно,че ако бурето е било читаво, тоя уж маистор нямаше да слага парафин.На ракията нищо няма да и стане.Но ако махнеш парафина сто на сто ще протече.Абе, не дърво, ами вземи един винкел и му направи вратовръзка на мошеника.И не е лошо да кажеш кой е , та да не се нахендри и друг колега.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Дек 2012, 19:00 
Аватар

Подариха ми го, знам ли от къде е.. ами може ли на сто процента да се махне парафина? И така ли се маха, както съм описал, с напълване с топла вода да се разтопи и като прелива да излиза, до колкото е възможно? Иначе не тече, вече втори ден, как си го оставя, така си седи.. след малко ще го напълня още 3-4 пъти така с топла вода и колкото излезе излезе.. дано наистина не се прецака ракията

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Дек 2012, 19:02 
Аватар

ракиджия написа:
То е ясно,че ако бурето е било читаво, тоя уж маистор нямаше да слага парафин.На ракията нищо няма да и стане.Но ако махнеш парафина сто на сто ще протече.Абе, не дърво, ами вземи един винкел и му направи вратовръзка на мошеника.И не е лошо да кажеш кой е , та да не се нахендри и друг колега.

Абе винкела си върши бая работа,ама трябва да го носиш когато купуваш не ,че сега няма да е полезен, по-здрави от Перник.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Дек 2012, 21:03 
Аватар

chamsi написа:
Подариха ми го, знам ли от къде е.. ами може ли на сто процента да се махне парафина? И така ли се маха, както съм описал, с напълване с топла вода да се разтопи и като прелива да излиза, до колкото е възможно? Иначе не тече, вече втори ден, как си го оставя, така си седи.. след малко ще го напълня още 3-4 пъти така с топла вода и колкото излезе излезе.. дано наистина не се прецака ракията

Що не пуснеш една снимка на това буре да го погледнем...тоя дзвер :megagrin:
Мии докато можеш и гледай дали тече от някъде, не случайно е слаган този парафин там.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 27 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София