Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 23:24

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 25 Яну 2013, 16:29 
Аватар

Местожителство: Sennik,Sevlievo
Колеги ситуацията е следната, правя ремонт в къщи, къщата я купих от един дядо преди 4 години.
Като купувах къщата човека ми каза че на пода в коридора има тайник в който баща му си е криел ракията от бирника на селото.Човека от който купих къщата тогава беше на 82години, къщата е строена 1952г. та започвам да къртя дюшемето и под него в коридора една дупка с размери 120 на 80 на 80см.
И понеже очаквах и да няма нищо вътре с ей такава физиономия :shock: виждам че има пълна дамаджана с ракия на дъното на тази дупка :? :megagrin:
Дамаджаната с някаква оплетка от клони, които съответно бяха изгнили целите и запушена с един кочан от царевица и найлон.
Извадих стъкленицата и я прелях в три туби от минерална вода, общо 25л. ракия на неизвестен брой години с градус 43-44!
Сега, ракията като отпиеш е като вода, усеща се чак в стомаха, но има един странен вкус на края който не мога да определя на какво е, но не ми харесва ???
Даже не мога да разбера дали е сливова или гроздова, на цвят е безцветна, та въпроса ми е какво да я правя???
Мислех да и сложа малко дъбов чипс за цвят и мирис, после си викам да взема пък да и сложа само черница за цвят, и така се чудя от две седмици как да процедирам с нея :?
Освяткахме два литра за проба, хваща си доволно и глава не боли :D
Някакви идеи по-различни от дъбов чипс или клечки от черница?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Яну 2013, 18:15 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Хубаво буре или преварка...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Яну 2013, 23:22 
Аватар

Еми те такава ракия са правили тогава , това е положението!!! И виното им било такова, някои ще ревнат , ама много им здраве :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Яну 2013, 13:02 
Аватар

Местожителство: Варна
Пробвай със стафиди от бяло грозде. Аз съм слагал килограм стафиди на 70 л гроздова ракия. Подсилва аромата и дава лек отенък. И друго на литър ракия сложи 1 (един) грам захар.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Яну 2013, 13:18 
Аватар

Имам приятел, който твърди че състарява ракията си с гъба от черница. Гъбата я събира летем, изсушава я и после слага едно парче в марля и така топи няколко дена в ракията.
Той поне твърди че тая гъба имала ефект като на активен въглен, което има някаква логика,предвид свойствата на гъбите като цяло, въпреки че ефекта може да е малко преувеличен.
Моя приятел прави ... да кажа тонове ракия (то като се събере по години), просто е от район дето се пие само ракия, понеже е студен климата и гроздето като цяло не става за хубаво вино. Пил съм всякаква ракия от него - дюлева, шипкова, дренкова, естествено сливова, гроздова, кайсиева и пр. Винаги я оставя 43-45 гр. и на вкус е много мека. Страничен ефект на гъбата е че ще оцвети ракията - ще стане кафеникава като хубавата сливова ракия по магазините, все едно яко канелен чипс е играл, но го няма някакси пушека и вкуса на дърво.
На мен ми харесва, ако твоята ракия леко бие на гроздова може да пробваш момента със стафидите и за премахването на остатъчния вкус, който не ти харесва - такава гъба или обработка с активен въглен.
Па пак ако не ти хареса - подай насам, я ке я упрайм... :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Яну 2013, 19:58 
Аватар

Местожителство: София
Най-добре не разваляй ракията,да не се ядосваш после :datz:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Яну 2013, 09:24 
Аватар

Затвори я в стъклени бутилки с коркови тапи от натурален корк и ги остави легнали. Вади от шишетата само при специални случаи!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Юни 2013, 18:18 
Аватар

Местожителство: Варна
forski, какво стана с тая ракия?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2013, 07:56 
Аватар

Местожителство: Sennik,Sevlievo
Жоро написа:
forski, какво стана с тая ракия?

Ами нищо не стана, в крайна сметка съм я нагласил за преварка с разни други стари ракий и патоки.
Грабнаха ме други задачи и не съм се занимавал с нея, вчера пак я близнах за сверка на вкуса и не ми харесва на какво удря, ще се преварява заедно с материала от тази година.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2013, 10:46 
Аватар

Явно ракията не е съхранена както трябва затова се е получило така ...
Преди седмица се спомина дядото на жена ми на 87години беше стареца, балканджия, до последните няколко години само той живееше в село до което не може да се стигне с кола / освен ако много не си мразиш колата/. Дядо си беше нагласил 50 /петдесет/ годишна ракия, за погребението си, струване, подаване ... Уверявам ви че няма нищо общо със вкуса на ракиите които правим, беше отлежала в стъклени дамаджани с пръчки от черница. Аромата цвета да не говорим и за вкуса бяха неповторими, ракията е 50 градуса но не правеше "синджир", ракията бе сливова /от сини сливи там от друго не варят/.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 

Часова зона: Европа/София