Не е само метанола опасен, и не се заблуждавай че той се премахва с преварката

Просто му се намалява процентното съдържание.
По-опасни са други вщества в първака - естероалдехидна фракция. Във патоките пък има висши (тежки) алкохоли + фюзелови масла.
Но, то станалото вече - станало.
за 10л. няма да се свърши света, още по-малко пък ще ослепее някой.
(Метиловият алкохол води до ослепяване или дори смърт, но най-смешното е че антидота му е етиловият алкохол. Така че колкото и да има метилов в ракията - ти така или иначе поемаш с него и от антидота му)
За напред просто отделяйте 1% от материала в казана (на 100л. джибри - 1 л. първак), Даже на този 1л. първите 200мл. са за хвърляне, останалите 800мл. са за преварка с друг материал.
Средната фракция я събирайте докато се появи един особен мирис и вкус на дъска, на джибра , на костилка - тогава започват патоките.
Не може да се даде универсално правило до колко % алкохол е средната и от колко започват патоките. Всичко зависи от силата на материала.
Ако е бил слаб - патоките ще дойдат на около 35% от чучура.
Ако е бил силен - на 40, ако е бил много силен или е преварка - 45 , че и 50
Затова критерият трябва да бъде промяна във вкуса и мириса, както и помътняване.
Вредностите в патоките са не по-малко от тези в първака.
Когато се дестилира слаб материал (плодове без захар или с малко захар) и се желае да се прави преварка се процедира така :
1. Голямото количество материал се разпределя както може по казаните или ако ще е само с един казан - прави се сметка колко зареждания са нужни.
2. Първата дестилация се прави без отделяне на фракциите и се събира ВСИЧКО докато тече нещо различно от вода. Не се спира на 30 или 40% - събира се до 0 !
3. Полученият суров дестилат е с алкохол около 25-35% и не става за пиене. Нарича се сирец (Low wines)
4. За преварката - подготвя се казана - изчиства се , изтърква се до блясък. Зарежда се по възможност цялото количество сирец, ако много киселее - добавя се сода бикарбонат. Някои препоръчват - липов цвят, мед, билки и т.н. Аз лично гледам да не добавям излишни аромати.
5. Преварката се прави на бавен огън много часове - 100л сирец може да отиде и над 6 часа да тече.
Тръгва на много висок градус - 80 и нагоре. Отделя се 1-2% от литрите в казана за първак (повече отколкото при единична дестилация защото тук имаме по-силен материал), от този първак - най-първата му част се хвърля или отива за технически цели. Следващата се отделя за друга дестилация.
Средната фракция се събира до появата на вкус и мирис на патоки - никакво чакане да падне под 40% ! Някъде още на 50-тия % има вероятност да дойдат патоките. Следи се постоянно чрез опитване с разреждане с вода. Патоки се събират този път не до 0 а докато мириса е поносим - останалото да си стои в казана. То не става за пиене.
Средата се аерира ако може някак - с друсане и проветряване, с помпичка за аквариум и т.н. и се добавя дъбов чипс за облагородяване и цвят. Може и трески обработени на огън от черница и т.н.
А най-добре в буре. Плодовите ракии в черница, гроздовите - в дъб.
Но като няма буре - и чипсът е буре

Ако сте правили преварка или е бил силен материалът - след ден два се разрежда с вода. Който не е сигурен в дестилата си - да търси дестилирана, деминерализирана, осмозна вода и т.н.
А който е провел правилна ферментация, дестилация и т.н. - вода от водопровода !
Ако и да помътнее малко - след месец в бурето се оправя. (Или в тубата с дъбовия чипс или летви)