Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 21:54

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 29 Сеп 2013, 01:59 
Аватар

Привет на всички !!!

Доста неща прочетох из форума но никъде не видях да пише за загряването на казана /може и да съм пропуснал/. Предполагам че и в това има някаква техника. Моля да ми кажете как се загрява казана и как се поддържа огъня??? Силен огън или постепенно загряване??? Има ли значение материала /в моя случай е грозде/???
Казанджията има интерес да ме изгони по-бързо и току виж ми засили огъня, а аз не искам да ме прецака точно за ракията....

Благодаря предварително!!! :gott:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Сеп 2013, 08:36 
Аватар

да,техниката е като загряваш да не го загориш докато потече.и накрая при патоките също да не загори.
иначе при по-силен огън ще тече по-бързо ракията

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Сеп 2013, 14:45 
Аватар

Значи постепенно загряване, и поддържане на температурата. И на края намаляване на температурата.... преди патоките
Правилно ли съм разбрал???

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2013, 00:22 
Аватар

Няма ли някой друг да каже нещо по въпроса???
Ако имах нужните познания нямаше да питам.... :nixweiss:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Окт 2013, 21:10 
Аватар

Аз досега течност съм варил само. Казана ми е от перални около 50-55 л.го пълня най-много. Протича точно за час, като до този час яко огън. Като загрее лулата да не се държи намалям огъня и до край поддържам по-слаб огън. Не знам правилно ли е.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2013, 01:23 
Аватар

И аз не знам правилно ли е.... :nixweiss:

Благодаря ти!!! :thumbs1:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2013, 09:01 
Аватар

Принципно в началото се почва с як огън до вратата на огнището за да може горещия въздух да обтича по-добре казана и да не излиза неохладен в атмосферата. Така се поддържа як огън поне 40-ина мин. като проверяваш отвреме навреме с опипване под и над шапката казана за да определиш кога ще се обърне шапката. Над шапката е студено, под нея горещо. Когато почне да загрява и над шапката намаляш огъня доколкото е възможно. Обръщането на шапката е критичен момент да не изкипи джибрата и да не изкараш люспи и чепки през серпентината. След като потече първото количество вода и алкохол от серпентината регулираш огъня като докарваш силата на греене така че да тече съвсем тънка струйка като косъм докато падне до 45%. Ако серпентината е с голямо фи може и по-дебела струйка. След като отцепиш за патоки може леко да се засили огъня за да ги изкараш по-бързо и да си идеш. Засилването на огъня ще разреди патока и ще му паднат градусите но аз така или иначе го ползвам за консервация на буретата от вино, затова нямам против да е малко повече като количество.
Загарянето зависи от това колко гъст е материала, което е субективно усещане -трябва лесно да се бърка и без много усилие, също така е добре да бъде без чепки.
Аз досега никога не съм загарял гроздова джибра но винаги отделям чепките.
Тия насоки са валидни за казан тип аламбик с относително висок капак над течността и вместимост до около 200 литра, на които серпентината да е фи20-фи30. Срещал съм много различни казани при които спокойно може и с повече огън. Сега например ще ходя на казан с водна възглавница, с дефлегматорна колона и широка серпентина - там спокойно може с малко по-силен огън да се борави, но това пак е много субективно - огнищата са добре иззидани, с клапи на комините и по принцип не ти трябват много дърва за да изкараш един казан...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2013, 20:32 
Аватар

Много благодаря stefannankov за доброто обяснение!!! :2thumbs: :gott:
А имали някъде тема в която мога да разбера какви казани има и каква е разликата м/у тях???
Много пъти срещам из форума, а и както и ти самият си споменал казан "аламбик" и още някакви имаше но на мен тези имена нищо не ми говорят, някой били с колона други пък без колона .... а ми се иска да се науча :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2013, 21:21 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
cliffburton написа:
Много благодаря stefannankov за доброто обяснение!!! :2thumbs: :gott:
А имали някъде тема в която мога да разбера какви казани има и каква е разликата м/у тях???
Много пъти срещам из форума, а и както и ти самият си споменал казан "аламбик" и още някакви имаше но на мен тези имена нищо не ми говорят, някой били с колона други пък без колона .... а ми се иска да се науча :)

viewtopic.php?f=9&t=36&p=83&hilit=%D0%BA%D0%B0%D0%B7%D0%B0%D0%BD#p83
viewtopic.php?f=9&t=21&p=32&hilit=%D0%BA%D0%B0%D0%B7%D0%B0%D0%BD#p32

viewtopic.php?f=9&t=912

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2013, 10:01 
Аватар

Много зависи от казана. Масовите домашни казани които са с почти плосък капак, който идва много близо до ръба на течността (10-20 см) трябва да се възвират постепенно и внимателно.
Повечето селски казани обаче са на бивши кооперации, обикновено са поръчвани не къде да е и са с по-дебела ламарина, често са и с капак тип камбана, който ако е достатъчно висок и голям играе ролята на въздушен дефлегматор и от него може много хубава ракия да се изкара.
Аз няма да забравя сливовата дето я варих преди 3-4 години на такъв казан в селото на мой колега - вместимост 250 литра, но от течността до лулата имаше около метър, може и повече, камбаната беше висока над 70 см и широка, с дебела ламарина няколко милиметра.
Подкарах си както знам - бащата на колегата ми вика - "за 5 часа сте изкарали казана, потича малко над 60 и така до 40". Добре де ама аз си намалих огъня като потече - първотока беше 88 гр., а дедото се опули и вика "Не може да бъде, сега сигурно рязко ще падне" - е де, първата кофа я отцепих на 82 гр, втората на около 70, третата малко над 60, четвъртата до 50 и после още няколко литра до около 45 , защото след това рязко се срина и потече мътно. Така де ама така един казан го изкарах за около 7-8 часа, добре че бях запазил казаните за цяло денонощие. Иначе стареца за себе си, си е прав - слагал каквото падне от дърветата, захар слага колкото му стигне пенсията, в материала му няма много изходен алкохол и затова го изкарва бързо. Мислеше че от нашите 1 тон сливи ще изкараме 100-ина литра ракия, но разредена на 47 гр. ние изкарахме 210л. И оттогава все ми вика - "не мога да изкарам толкоз хубава като оная ваш`та сливовата".
И до ден днешен имам едно наум за такива казани, защото на казана 400 л., който вече споменах с дефлегматорна колона с водно охлаждане процеса протича по подобен начин. Потича на около 92-95 гр., изкарваш 50-60 литра със среден градус 60-65 гр. но всичко приключва за около 5 часа - просто серпентините са с много намотки, дефлегматорната част явно връща доста от парите и те така.
Не претендирам всичко правилно да правя, но горе -долу като чета опитните какви ги вършат, мисля че тия насоки ще ти свършат работа.
И като изливаш не прави грешката онова дето остава на дъното на бидоните да го слагаш - семки, чепки ипр. - само ще ти загорят казана, а от тях нищо не излиза в ракията.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 

Часова зона: Европа/София