Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 07 Дек 2016, 18:50

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 29 Сеп 2013, 07:24 

Местожителство: Варна
Тази година заложих пет 120 л. бидона с общо към 200 кг. сини сливи и джанки. Варих ги, като на всеки следващ казан слагах и полученото от предния. Така се получи нещо като тройна преварка. Накрая събрах 50 л. ракия на 68 гр.+20 л. патоки. Захар съм слагал по 10 кг. на бидон.
Остана ми 50 л. прецеден материал, който затворих в бутилки от минерална вода.
Готовата ракия заложих със средно препечен дъбов чипс-2 гр/л. Ще стои там два месеца.
Понеже нямах време да сваря останалия материал с готовата ракия смятам да го направя към средата на ноември.

Дали това, че е стояла с чипса толкова време и ще се вари отново ще се отрази по някакъв начин негативно на крайния резултат?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Сеп 2013, 18:33 

:?:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2013, 09:40 

Мд-а-а, явно труден казус! От 100 прочели никой няма мнение по въпроса! Ще си махна клечките и ще си я варя, пък каквото "чаша покаже" :lachtot:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2013, 10:05 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
ZMeyGorianin написа:
Тази година заложих пет 120 л. бидона с общо към 200 кг. сини сливи и джанки. Варих ги, като на всеки следващ казан слагах и полученото от предния. Така се получи нещо като тройна преварка. Накрая събрах 50 л. ракия на 68 гр.+20 л. патоки. Захар съм слагал по 10 кг. на бидон.
Остана ми 50 л. прецеден материал, който затворих в бутилки от минерална вода.
Готовата ракия заложих със средно препечен дъбов чипс-2 гр/л. Ще стои там два месеца.
Понеже нямах време да сваря останалия материал с готовата ракия смятам да го направя към средата на ноември.

Дали това, че е стояла с чипса толкова време и ще се вари отново ще се отрази по някакъв начин негативно на крайния резултат?

ZMeyGorianin написа:
Мд-а-а, явно труден казус! От 100 прочели никой няма мнение по въпроса! Ще си махна клечките и ще си я варя, пък каквото "чаша покаже" :lachtot:

Аз вече не обичам да давам акъл щото ми е на свършване :lol: в кръга на майтапа. :D
Не разбрах обаче защо ще преваряваш пак готовата ракия с материала които ти е останал? Не е ли по добре да вариш останалия материал/50л/ и патока и да го прибавиш към ракията с чипса :? или така си решил?
По принцип чипса няма да навреди на изваряването, разбира се ако не изваряваш с него :wallbash: :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2013, 10:16 

Е, не е задължително да я преварям отново, но казана е 160 л. и гледам да запълня обема. А с останалия материал+патоките ще е на 50%. Пък и не съм пил досега "четворно преварена" :roll:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2013, 10:26 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
ZMeyGorianin написа:
Е, не е задължително да я преварям отново, но казана е 160 л. и гледам да запълня обема. А с останалия материал+патоките ще е на 50%. Пък и не съм пил досега "четворно преварена" :roll:

Ей сега ми стана ясно.В момента Аз правя същата операция но в по малък мащаб на 50литровото казанче, преварявам ябълкова ракия с 20 литра прецеден материал от ябълки...
п.с. Невероятен аромат се носи из цялата къшта, добре че жената излезе по работа
боя ми беше сигурен :lachtot:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 

Часова зона: Европа/София